Professional Documents
Culture Documents
Поштовани наставници,
У жељи да вам олакшамо почетак нове школске године и пружимо сву могућу подршку за реализацију
наставе усмерене ка исходима учења, у складу са најновијим смерницама и препорукама Завода за
унапређивање образовања и васпитања, припремили смо за вас и сажете форме припрема за час које се
налазе у прилогу.
Завршни део часа ‒ понавља шта представља кружница, шта представља ‒ одговара на питања која се односе на усвојене
(5 минута) полупречник кружнице, а шта центар; садржаје из наставне јединице.
‒ понавља шта представља круг и разлику између кружнице и
круга;
‒ тражи од ученика да појашњавају на конкретним
примерима из живота;
‒ понавља у каквом односу могу бити кружница и круг, шта
је сечица, шта тетива, а шта тангента;
‒ задаје ученицима домаћи задатак (да препишу у свеске
део који се односи на једнакост пречника и везе између
пречника и тетиве, потом да проуче 1. пример и да реше 3,
4, 5. и 6. задатак из уџбеника.).
Начини провере ‒ посматрање ученичког учешћа, закључивања и одговарања на постављена питања;
остварености исхода: ‒ анализирање успешности ученика у решавању примера и задатака.
ОКВИР ЗА ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
Да ли ми је адекватан избор
начина провере
остварености исхода?
Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
Шта бих променио/-ла?
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС број 29
Предмет: Математика Разред: V
Наставна тема/област: Основни појмови геометрије
Наставна јединица: Кружница и круг
Тип часа: Утврђивање
Упознавање са изведеним геометријским појмовима (кружница, круг), упознавање са појмовима тетива и тангента,
Циљ часа:
уочавање односа међу геометријским објектима и примена стечених знања у конструктивним задацима.
Ученик ће бити у стању да:
разликује кружницу од круга и да опише дате појмове;
Очекивани исходи
конструише и обележи кружницу чији је центар дата тачка и полупречник је подударан датој дужи;
на крају часа:
анализира однос између праве и кружнице (да опише и разликује појмове сечица и тангента);
анализира однос између две кружнице.
Наставне методе: Дијалошка, илустративна, хеуристичка
Облици рада: Фронтални
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
‒ анализира израду домаћег задатка;
‒ обнавља са ученицима шта представља кружница, шта
Уводни део часа представља полупречник кружнице, а шта представља центар; ‒ одговара на питања наставника.
(5 минута) ‒ понавља појам круга и разлику између кружнице и круга као и
у каквом односу могу бити кружница и права и понавља
појмове сечица, тетива и тангента.
Главни део часа ‒ уводи појам кружног лука: Кружни лук је део кружнице који се ‒ прати упутства наставника;
(35 минута) налази у једној од полуравни одређеној неком сечицом ‒ учествује у дискусији;
кружнице; ‒ даје промишљене одговоре на постављена
‒ наглашава да свака тетива одређује два кружна лука; питања;
‒ уводи појам полукруга; ‒ анализира и закључује;
‒ понавља још једном колико заједничких тачака могу имати ‒ решава примере и задатке (7, 8, 9. и 14. задатак)
права и кружница, а након тога поставља питање ученицима
колико заједничких тачака могу имати две кружнице;
‒ одговарајућим сликама илуструје сва три случаја: када
кружнице имају две заједничке тачке, када имају једну уз помоћ наставника;
заједничку тачку и када немају заједничких тачака; ‒ поставља питања.
‒ подсећа ученике када тачка припада унутрашњости круга, а
када спољашњости, да би размишљали о растојању између
центара датих кружница.
‒ понавља шта подразумевамо под сабирањем и доузимањем дужи, а ‒ одговара на питања која се односе на
Завршни део часа
затим пита ученике да својим речима опишу поступке; усвојене садржаје из наставне
(5 минута)
‒ задаје ученицима домаћи задатак (Збирка, 157. и 159. задатак). јединице.
Начини провере ‒ посматрање ученичког учешћа, закључивања и одговарања на постављена питања;
остварености исхода: ‒ анализирање успешности ученика у решавању примера и задатака.
ОКВИР ЗА ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
Да ли ми је адекватан избор
начина провере
остварености исхода?
Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
Шта бих променио/-ла?
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС број 32
Предмет: Математика Разред: V
Наставна тема/област: Основни појмови геометрије
Наставна јединица: Централна симетрија
Тип часа: Обрада
Упознавање са појмом централне симетрије као изометрије и са централносиметричним сликама равних фигура у
Циљ часа:
односу на дати центар симетрије.
Ученик ће бити у стању да:
опише шта подразумевамо под централном симетријом;
Очекивани исходи
користи основне особине централне симетрије;
на крају часа:
конструише централносиметричне слике праве, дужи, круга, троугла;
уочи централносиметричне фигуре.
Наставне методе: Дијалошка, илустративна
Облици рада: Фронтални
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
‒ решава мотивациони задатак (задатак 1.)
Уводни део часа ‒ анализира израду домаћег задатка; који има циљ да им привуче пажњу и да им
(5 минута) ‒ даје ученицима мотивациони задатак (задатак 1.). предочи чиме ћемо се бавити на
данашњем часу.
Главни део часа ‒ говори о централносиметричним тачкама у односу на дати центар ‒ прати упутства наставника;
(35 минута) симетрије: Тачка A1 је централносиметрична или, краће, ‒ учествује у дискусији;
симетрична тачки A у односу на тачку O уколико је O средиште ‒ даје промишљене одговоре на постављена
питања;
дужи AA 1. Тачка O je сама себи симетрична и назива се центар
‒ анализира и закључује;
симетрије;
‒ решава примере и задатке (1, 2, 3. и
‒ описујемо поступак конструкције централносиметричне тачке у
4.задатак) уз помоћ наставника;
односу на центар симетрије. Тачку која је симетрична тачки T у ‒ поставља питања.
односу на O конструишемо на следећи начин: конструишемо
полуправу ¿; конструишемо лук кружнице k ( O ,OT ) који сече
полуправу ¿ у тачки различитој од T (преносимо дуж ¿ са друге
стране тачке O ). Ова пресечна тачка је тражена тачка T 1 ;
‒ конструкцију изводи на табли;
‒ особине централне симетрије уочава пресликавајући произвољне
праве централносиметрично у односу на дату тачку;
‒ испитује случај када центар симетрије не припада правој. Очекује
да ученици примете да тада права у њој слика паралелну праву, да
централна симетрија чува колинеарност тачака, као и растојање
међу тачкама;
‒ испитује и други случај, када центар симетрије припада правој.
Нада се да ће ученици сада приметити (што касније записују у
својим свескама) да се тачке дате праве сликају у тачке те исте
праве, тј. да је у овом случају слика праве та иста права и да
централна симетрија чува растојање;
‒ истиче: Ако права не садржи центар симетрије, онда се она
централном симетријом пресликава у паралелну праву. Дуж се
централном симетријом пресликава у једнаку и паралелну дуж.
Завршни део часа ‒ пита ученике да понове који су бројеви прости, а који ‒ одговара на питања која се односе на усвојене
сложени, као и да наведу по неколико примера за обе
класе;
(5 минута) ‒ истиче да број 1 није ни прост ни сложен; садржаје из наставне јединице.
‒ задаје ученицима домаћи задатак ( Збирка, задаци: 316,
318, 319. и 323.).
Начини провере ‒ посматрање ученичког учешћа, закључивања и одговарања на постављена питања;
остварености исхода: ‒ анализирање успешности ученика у решавању примера и задатака.
ОКВИР ЗА ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
Да ли ми је адекватан избор
начина провере
остварености исхода?
Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
Шта бих променио/-ла?
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС број 43
Предмет: Математика Разред: V
Наставна тема/област: Природни бројеви и дељивост
Наставна јединица: Растављање природних бројева на просте чиниоце
Тип часа: Обрада
Утврђивање стечених знања о особинама простих и сложених бројева и њихова примена на растављање бројева на
Циљ часа:
производ простих чинилаца.
Ученик ће:
Очекивани исходи
усвојити поступак растављања бројева на просте чиниоце;
на крају часа:
овладати записивањем степена.
‒ идентификује врсте углова, опише њихова својства (суседни, упоредни, унакрсни, углови на трансверзали,
углови са паралелним крацима) и примени њихове узајамне односе;
Очекивани исходи
‒ измери дати угао и нацрта угао задате мере;
на крају часа:
‒ упореди, сабере и одузме углове, рачунски и конструктивно;
‒ реши једноставан задатак применом основних својстава паралелограма (једнакост наспрамних страница и
наспрамних углова);
‒ правилно користи геометријски прибор.
Наставне методе: Самостални рад ученика
Облици рада: Индивидуални
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
Уводни део часа ‒ дели ученицима тестове уз опште напомене о начину
‒ слуша упутства наставника.
(5 минута) израде.
Главни део часа ‒ одржава дисциплину и води рачуна о томе да сви ‒ прати упутства наставника;
(35 минута) ученици решавају задатке самостално. ‒ израђује задатке из теста.
‒ преузима радове од ученика;
Завршни део часа ‒ упућује ученике да задатке које нису успели да реше,
‒ предаје свој рад.
(5 минута) покушају за домаћи задатак да их реше уз помоћ
литературе.
Начини провере
‒ анализирање резултата ученика.
остварености исхода:
ОКВИР ЗА ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
Да ли ми је адекватан избор
начина провере
остварености исхода?
Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
Шта бих променио/-ла?
Прилог ‒ Приручник, страна 446.
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС број 88
Предмет: Математика Разред: V
Наставна тема/област: Разломци
Наставна јединица: Сабирање разломака
Тип часа: Обрада
Упознавање ученика са операцијом сабирања разломака једнаких именилаца; упознавање ученика са операцијом
Циљ часа:
сабирања разломака различитих именилаца.
Ученик ће бити у стању да:
Очекивани исходи
‒ сабира разломке једнаких именилаца;
на крају часа:
‒ сабира разломке различитих именилаца.
Наставне методе: Дијалошка, илустративна, проблемска, самостални рад ученика
Облици рада: Фронтални, индивидуални
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
‒ подсећа ученике на поступак одређивања НЗС-а природних бројева,
као и сабирања природних бројева са акцентом на случајеве у којима
се јавља пренос преко десетице, стотине и сл.;
Уводни део часа ‒ одговара на постављена питања
‒ за приближавање идеје сабирања разломака једнаких именилаца
(10 минута) наставника.
обрађује пример 1. где кроз сабирање мерних бројева мањих
мерних јединица за дужину изражених у већим мерним јединицама,
практично уводи сабирање разломака једнаких именилаца.
Главни део часа ‒ након неколико конкретних примера изводи закључак: Збир два ‒ прати упутства наставника;
(30 минута) разломка једнаких именилаца је разломак чији именилац је једнак ‒ учествује у дискусији;
имениоцима сабирака, а бројилац је збир бројилаца сабирака, тј. ‒ даје промишљене одговоре на
a b a+b постављена питања;
+ = ; ‒ анализира и закључује;
c c c
‒ решава примере и задатке (1. задатак
‒ даје наставне листиће са по три задатка (Приручник, 449. страна);
из Уџбеника као и три задатка која
‒ кроз прва два задатка жели да ученици увежбају сабирање
разломака једнаких именилаца и да уједно добију на самопоуздању
да се упусте у решавање трећег задатка, који је по својој поставци
сличан другом, али очигледно компликованији, јер је реч о
разломцима различитих именилаца; даје наставник одштампана) уз помоћ
‒ наводи ученике да дођу до одговарајућег закључка након чега наставника;
записује: Разломке различитих именилаца сабирамо тако што их ‒ поставља питања.
преведемо у разломке једнаких именилаца, па потом добијене
разломке саберемо;
‒ задаје ученицима одговарајуће задатке.
израчуна вредност једноставнијег бројевног израза и реши једноставну линеарну једначину и неједначину у
Очекивани исходи вези са сабирањем и одузимањем разломака;
идентификује врсте и опише својства углова (суседни, упоредни, унакрсни, углови на трансверзали, углови са
на крају часа: паралелним крацима) и примени њихове узајамне односе;
измери дати угао и нацрта угао задате мере;
упореди, сабере и одузме углове рачунски и конструктивно;
правилно користи геометријски прибор.
Наставне методе: Самостални рад ученика, дијалошка
Облици рада: Рад у паровима
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
‒ анализира домаћи задатак, а затим обавештава
ученике да ће на данашњем часу радити задатке у ‒ деле се у парове према инструкцијама наставника,
Уводни део часа паровима; сваки пар добија исте задатке, различите тежине,
(5 минута) ‒ приликом поделе ученика у парове труди се да односно различитих нивоа, тако да сваки ученик
ученици у сваком пару буду различитих постигнућа може узети учешће у раду.
из математике.
Главни део часа ‒ одржава дисциплину и води рачуна о томе да сви ‒ прати упутства наставника;
(30 минута) ученици учествују у изради задатака. ‒ израђује задатке које је наставник поделио;
‒ учествује у дискусији;
‒ анализира и закључује;
‒ поставља питања.
Завршни део часа ‒ изводи ученике пред таблу да испишу решења ‒ одговара на питања насатвника;
(10 минута) задатака које су решавали на часу. ‒ сваки задатак израђује различит ученик на табли.
Начини провере
‒ анализирање резултата ученика на датом часу.
остварености исхода:
ОКВИР ЗА ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
Да ли ми је адекватан избор
начина провере
остварености исхода?
Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
Шта бих променио/-ла?
Прилог ‒ Приручник 519. страна
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС број 103
Предмет: Математика Разред: V
Наставна тема/област:
Наставна јединица: Трећи писмени задатак
Тип часа: Час провере
Циљ часа: Вредновање степена усвојених наставних садржаја
Ученик ће бити у стању да:
израчуна вредност једноставнијег бројевног израза и реши једноставну линеарну једначину и неједначину
у вези са сабирањем и одузимањем разломака;
Очекивани исходи
идентификује врсте и опише својства углова (суседни, упоредни, унакрсни, углови на трансверзали, углови
на крају часа:
са паралелним крацима) и примени њихове узајамне односе;
упореди, сабере и одузме углове рачунски и конструктивно;
правилно користи геометријски прибор.
Наставне методе: Самостални рад ученика
Облици рада: Индивидуални
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
Уводни део часа ‒ дели ученицима задатке за трећи писмени задатак
‒ слуша упутства наставника.
(3 минута) уз опште напомене о начину израде.
‒ прати упутства наставника;
Главни део часа ‒ одржава дисциплину и води рачуна о томе да сви
‒ израђује задатке из теста за трећи писмени
(40 минута) ученици решавају задатке самостално.
задатак.
Завршни део часа
‒ преузима радове од ученика. ‒ предаје свој рад.
(2 минута)
Начини провере
‒ анализирање резултата ученика са трећег писменог задатка.
остварености исхода:
ОКВИР ЗА ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
Да ли ми је адекватан избор
начина провере
остварености исхода?
Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
Шта бих променио/-ла?
Прилог ‒ Приручник 522. и 523. страна
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС број 104
Предмет: Математика Разред: V
Главни део часа ‒ записује на табли: Нека је s произвољна права и A ‒ прати упутства наставника;
(30 минута) тачка која не припада s. Тачка A1 је осносиметрична ‒ учествује у дискусији;
или, краће, симетрична тачки A у односу на праву s ‒ даје промишљене одговоре на постављена питања;
‒ анализира и закључује;
уколико: A1 припада нормали из A на s; A и A1се
налазе са различитих страна праве s; A и A1 су
једнако удаљене од праве s. Свака тачка праве 𝑠
самој je себи осносиметрична у односу на s.
‒ уводи појам осне симетрије и осе симетрије, а онда
коришћењем сликовних приказа ученике наводи да
уоче важне особине осне симетрије: Акo права сече
oсу симетрије, oнда тачку пресека садржи и слика те
праве. Акo је права паралелна oси симетрије, oнда је ‒ решава примере и задатке (1, 2. и 3. задатак из
Уџбеника) уз помоћ наставника;
и њена слика паралелна оси симетрије. Ако је права
‒ поставља питања.
нормална на осу симетрије, онда се она пресликава у
саму себе. Дуж се осном симетријом пресликава у
једнаку дуж. Угао се осном симетријом пресликава у
једнак угао;
‒ истиче да осна симетрија чува растојање између
тачака, односно да је растојање између две тачке
једнако растојању између слика тих тачака, као и то
да чува колинеарност тачака;
‒ задаје ученицима одговарајуће задатке.
‒ резимира са ученицима када је тачка симетрична
датој тачки у односу на задату праву и појмове које
смо данас обрадили: оса симетрије и осна симетрија
Завршни део часа ‒ одговара на питања која се односе на усвојене
и наведене особине, као и да је осна симетрија
(5 минута) садржаје из наставне јединице.
изометријска трансформација;
‒ задаје ученицима домаћи задатак (Уџбеник, задаци:
5. и 6, Збирка, задаци: 1–3. и 6.).
Начини провере ‒ посматрање ученичког учешћа, закључивања и одговарања на постављена питања;
остварености исхода: ‒ анализирање успешности ученика у решавању примера и задатака.
ОКВИР ЗА ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
Да ли ми је адекватан избор
начина провере
остварености исхода?
Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
Шта бих променио/-ла?
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС број 105
Предмет: Математика Разред: V
Главни део часа ‒ утврђује особине осне симетрије које су ученици усвојили на претходном ‒ прати упутства наставника;
(35 минута) часу, a које се односе на очување дужине дужи и мере углова који се сликају ‒ учествује у дискусији;
осносиметрично; ‒ даје промишљене
‒ дели ученицима наставни листић „Осна симетрија“ и упућује ученике да одговоре на постављена
дате фигуре пресликају у квадратној мрежи слободном руком; питања;
‒ уз помоћ лењира црта осносиметричну слику тачке у односу на осу ‒ анализира и закључује;
симетрије;
‒ диктира поступак: АкоT ∉ s , тачку која је осносиметрична тачки T у односу
на праву s цртамо на следећи начин: из T цртамо нормалу на s;
конструишемо лук кружнице чији је центар подножје нормале, а
‒ решава примере и задатке
полупречник једнак растојању тачке T од осе s. Пресечна тачка лука и
(4, 7, 8. и 9. задатак из
нормале, која је са друге стране праве s у односу на T , јесте тражена тачка
Уџбеника) уз помоћ
T 1; наставника;
‒ на табли уз помоћ геометријског прибора конструише осносиметричну тачку ‒ поставља питања.
датој тачки у односу на праву, док ученици то раде у својим свескама;
‒ спроводи конструкцију осносиметричне слике дужи;
‒ задаје ученицима одговарајуће задатке.
Главни део часа ‒ истиче да конструкцију праве осносиметричне датој правој често ‒ прати упутства наставника;
(30 минута) изводимо у зависности од односа те праве са осом симетрије. ‒ учествује у дискусији;
Конструкцију праве осносиметричне датој правој изводимо тако ‒ даје промишљене одговоре на
што најпре пресликамо две произвољно изабране тачке дате праве, постављена питања;
а затим конструишемо праву одређену сликама изабраних тачака. ‒ анализира и закључује;
Уколико нам је позната тачка у којој дата права сече осу, онда је ‒ решава примере и задатке (11, 13. и 14.
задатак из Уџбеника) уз помоћ
довољно пресликати још једну тачку дате праве, а затим
наставника;
конструисати праву која садржи слику и поменуту пресечну тачку.
Уколико је дата права која је паралелна оси, онда је довољно
пресликати једну тачку дате праве и кроз ту слику конструисати
праву паралелну оси; ‒ поставља питања.
‒ упућује ученике како се осносиметрично пресликавају многоугао и
кружница;
‒ задаје ученицима одговарајуће задатке.
‒
одговара на питања која се
Завршни део часа ‒ задаје ученицима домаћи задатак ( Уџбеник, 5. задатак, Збирка, 94.
односе на усвојене садржаје из
(5 минута) задатак).
наставне јединице.
Начини провере ‒ посматрање ученичког учешћа, закључивања и одговарања на постављена питања;
остварености исхода: ‒ анализирање успешности ученика у решавању примера и задатака.
ОКВИР ЗА ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
Да ли ми је адекватан избор
начина провере
остварености исхода?
Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
Шта бих променио/-ла?
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС број 112
Предмет: Математика Разред: V
a
Очекивани исходи помножи разломак облика природним бројем;
b
на крају часа: a
помножи два произвољна разломка облика ;
b
множи децималне бројеве.
Наставне методе: Самостални рад ученика, дијалошка
Облици рада: Групни рад
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
‒ деле се у групе према инструкцијама наставника,
‒ анализира домаћи задатак;
свака група добија исте задатке, различите тежине,
Уводни део часа ‒ приликом поделе ученика у петочлане групе труди се
односно различитих нивоа, тако да сваки ученик може
(5 минута) да ученици у сваком пару буду различитих постигнућа
узети учешће у раду.
из математике.
‒ прати упутства наставника;
‒ израђује задатке је наставник поделио;
Главни део часа ‒ одржава дисциплину и води рачуна о томе да сви
‒ учествује у дискусији;
(30 минута) ученици учествују у изради задатака.
‒ анализира и закључује;
‒ поставља питања.
Завршни део часа ‒ изводи ученике пред таблу да испишу решења ‒ одговара на питања наставника;
(10 минута) задатака које су решавали на часу. ‒ сваки задатак израђује различит ученик на табли.
Начини провере
‒ анализирање резултата ученика на датом часу.
остварености исхода:
ОКВИР ЗА ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
Да ли ми је адекватан избор
начина провере
остварености исхода?
Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
Шта бих променио/-ла?
Прилог ‒ Приручник, страна 597.
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС број 121
Предмет: Математика Разред: V
Наставна тема/област: Разломци
Наставна јединица: Дељење разломака
Тип часа: Обрада
Упознавање ученика са операцијом дељења разломака природним бројем и дељењем два произвољна
Циљ часа:
разломка ослањајући се на раније усвојена знања.
Ученик ће бити у стању да:
Очекивани исходи a
‒ подели разломак облика природним бројем;
на крају часа: b
a
‒ подели два произвољна разломка облика .
b
Наставне методе: Дијалошка, илустративна, хеуристичка
Облици рада: Фронтални
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
‒ одговара на постављена питања наставника;
‒ решава мотивациони задатак (1. задатак) у
коме би требало најпре да одреди
‒ подсећамо ученике на дељење природних бројева и везе
Уводни део часа реципрочне вредности два права разломка,
између множења и дељења природних бројева;
(10 минута) без помињања датог термина, а потом да
‒ задаје ученицима мотивациони задатак (1. задатак).
успостави везу, у смислу да ако је a
реципрочна вредност броја b , онда је и b
реципрочна вредност броја a .
Главни део часа ‒ записује на табли: Број q је реципрочна вредност броја ‒ прати упутства наставника;
(30 минута) p , p ≠ 0, ако је p ∙q=1 ; ‒ учествује у дискусији;
‒ закључује са ученицима: Ако је q реципрочна вредност ‒ даје промишљене одговоре на постављена
броја p, онда је p реципрочна вредност броја q ; питања;
Реципрочна вредност природног броја n јесте разломак
1 1 a
, јер је n ∙ =1.Реципрочна вредност разломка
n n b
b a b
(a ≠ 0 , b ≠ 0) јесте разломак , јер је ∙ =1 ;
a b a ‒ анализира и закључује;
‒ након илустрације на пар примера и уверавања ученика ‒ решава примере и задатке (1, 2, и 3. задатак из
да дељење два разломка има исти резултат као и Уџбеника) уз помоћ наставника;
производ првог са реципрочном вредношћу другог ‒ поставља питања.
разломка, закључује: Поделити разломак другим
разломком исто је што и помножити тај разломак
реципрочном вредношћу другог разломка;
‒ задаје ученицима одговарајуће задатке.
a
Очекивани исходи ‒ подели разломак облика природним бројем;
b
на крају часа: a
‒ подели два произвољна разломка облика ;
b
‒ израчуна двојни разломак.
Наставне методе: Дијалошка, хеуристичка
Облици рада: Фронтални
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
‒ анализира са ученицима израду домаћег задатка,
дискутује о евентуалним нејасноћама насталим
Уводни део часа
приликом израде домаћег задатка; ‒ одговара на постављена питања наставника.
(5 минута)
‒ обнавља како делимо два разломка и како делимо
разломак природним бројем.
Главни део часа ‒ препушта ученицима да самостално открију како ‒ прати упутства наставника;
(30 минута) ће поделити два мешовита броја, ослањајући се на ‒ учествује у дискусији;
већ постојеће знање; ‒ даје промишљене одговоре на постављена питања;
‒ поставља пред ученике произвољан двојни ‒ анализира и закључује;
разломак са конкретним бројевима и тражи од ‒ решава примере и задатке (4, 5. и 6. задатак из
ученика да одреде вредност датог двојног Уџбеника) уз помоћ наставника;
разломка, пушта ученике да размисле, а потом их
евентуално подсећа на везу између операције
дељења и појма разломка;
‒ исписује правило за израчунавање двојног
разломка: Двојни разломак је једнак разломку ‒ поставља питања.
чији је бројилац производ спољашњих чланова тог
двојног разломка, а именилац је производ
унутрашњих чланова;
‒ задаје ученицима одговарајуће задатке.
a
Очекивани исходи ‒ подели разломак облика природним бројем;
b
на крају часа: a
‒ подели два произвољна разломка облика ;
b
‒ дели децималне бројеве.
Наставне методе: Дијалошка, самостални рад ученике
Облици рада: Фронтални, индивидуални
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
‒ анализира са ученицима израду домаћег задатка,
дискутује о евентуалним нејасноћама насталим
приликом израде домаћег задатка;
Уводни део часа
‒ обнавља дељење разломака, дељење разломака одговара на постављена питања наставника.
(5 минута)
природним бројем, израчунавање двојног
разломка и дељење разломака у децималном
запису.
Главни део часа ‒ задаје ученицима одговарајуће задатке којима ‒ прати упутства наставника;
(35 минута) утврђују поступке дељења разломака ‒ учествује у дискусији;
представљених у различитим облицима и ‒ даје промишљене одговоре на постављена питања;
продубљују своја знања. ‒ анализира и закључује;
‒ решава примере и задатке (50, 51, 54, 57, 74. и 91.
задатак из Збирке) уз помоћ наставника;
‒ поставља питања.
‒ резимира све појмове и поступке са ученицима
Завршни део часа који се тичу дељења разломака; ‒ одговара на питања која се односе на усвојене
(5 минута) ‒ задаје ученицима домаћи задатак (Збирка, садржаје из наставне јединице.
задаци: 53, 55, 58. и 84.).
Начини провере ‒ посматрање ученичког учешћа, закључивања и одговарања на постављена питања;
остварености исхода: ‒ анализирање успешности ученика у решавању примера и задатака.
ОКВИР ЗА ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
Да ли ми је адекватан избор
начина провере
остварености исхода?
Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
Шта бих променио/-ла?
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС број 125
Предмет: Математика Разред: V
Наставна тема/област: Разломци
Наставна јединица: Својства множења и дељења разломака
Тип часа: Обрада
Циљ часа: Упознавање ученика са основним својствима операција множења и дељења у скупу разломака
Очекивани исходи
на крају часа: