You are on page 1of 14

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 131

Предмет: Математика Школа и разред: 8.


Наставник: Датум одржавања:
Наставна Пројектни задатак
тема/област:
Наставна јединица: Састављање теста из математике за завршни испит
Тип часа: систематизација (пројектна настава)
Упознавање ученика са задатком на који треба да одговоре – да
Циљ часа: саставе тест из математике за завршни испит израдом пројектног
задатка.
На крају часа ученик ће бити у стању да:
Очекивани исходи
 анализира различите задатке – да одреди ниво тежине задатка
на крају часа:
и којој области задатак припада.
Наставне методе: дијалошка, самостални рад ученика

Наставна средства: Уџбеник, Збирка, табла, креда (фломастери)


Облици рада: фрупни рад
Ученик развија компетенције за:
 целоживотно учење;
Међупредметне
 рад са подацима и садржајима;
компетенције:
 решавање проблема;
 комуникацију.
Имајући у виду да су се у задацима са којима су се ученици
срели током обавезног образовања јављали наставни садржаји из
Међупредметно различитих наставних предмета (физике, хемије, географије,
повезивање: биологије...), може се очекивати да ће ученици изабрати
одређене задатке којима се успоставља међупредметно
повезивање са различитим наставним предметима.
Кључни појмови: тест
ТОК ЧАСА
Планиране активности Планиране активности
наставника: ученика:
Уводни део часа (15 минута)
Наставник на почетку часа дели ученике у нехомогене
четворочлане групе, тако да се у свакој групи налазе
ученици различитих постигнућа из математике. Потом их
обавештава да ће на данашњем и наредном часу
састављати тест из математике за завршни испит.
Упознаје ученике са тим да се завршни тест састоји од
двадесет задатака подељених по математичким областима
и по тежини, те да су на тесту заступљени задаци ‒ Прати упутства
основног, средњег, али и напредног нивоа из математике. наставника;
Даје јасна упутства ученицима – да је потребно да ‒ распоређује се у дату
креирају тест који ће садржати 9 задатака основног нивоа, групу по упутству
7 задатака средњег нивоа и 4 задатка напредног нивоа. наставника.
Подсећа ученике да су задаци који се налазе у Збирци за
припрему завршног теста из математике подељени у пет
области и да, у складу са тиме, тест који ученици,
групним радом, креирају, треба да садржи: 5 задатака из
области Бројеви и операције са њима, 5 задатака из
области Алегбра и функције, 6 задатака из области
Геометрија, 2 задатка из области Мерење и 2 задатка из
области Обрада података.
Главни део часа (25 минута)
Ученицима указује на то да приликом састављања теста ‒ Анализира задатке и
међусобно поделе задужења, те да сваки ученик буде бира један већи број
задужен за то да изабере по пет задатака, а да се подела задатака које потом
избора задатака по нивоима и областима оставља редукује;
ученицима (да унутар групе изврше поделу тих ‒ поставља питања;
задужења). ‒ дискутује са
вршњацима који се
Упућује ученике да задатке не морају у потпуности они налазе у његовој групи.
„смишљатиˮ и креирати, али да је то, наравно, дозвољено.
Указује ученицима на то да у току рада могу користити
како збирке за припрему завршног испита из математике,
тако и Збирке задатака из математике за 5, 6, 7. и 8.
разред, које су користили током свог образовања.
Обилази ученике док бирају задатке и отклања
евентуалне нејасноће приликом рада.
Завршни део часа (5 минута)
Контролише радове ученика, анализира у којој мери су ‒ Одговара на питања
одговорили на пројектни задатак у датом тренутку. наставника.
Ученицима који нису најбоље разумели шта је потребно
урадити указује на грешке. Обавештава ученике да ће на
наредном часу завршити са избором задатака.
‒ посматрање ученичког учешћа, закључивања и
Начини провере одговарања на постављена питања;
остварености исхода: ‒ анализирање успешности ученика у активностима
које спроводе групним радом.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам
планирао/планирала
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих
променио/променила?
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 132

Предмет: Математика Школа и разред: 8.


Наставник: Датум одржавања:
Наставна Пројектни задатак
тема/област:
Наставна јединица: Састављање теста из математике за завршни испит
Тип часа: систематизација (пројектна настава)
Састављање теста за завршни испит из математике и састављање
Циљ часа:
кључа датог теста.
На крају часа ученик ће бити у стању да:
Очекивани исходи  анализира различите задатке – да одреди ниво тежине задатка
на крају часа: и којој области припада;
 направи кључ за тест.
Наставне методе: дијалошка, самостални рад ученика
Наставна средства: Уџбеник, Збирка, табла, креда (фломастери)
Облици рада: групни рад
Ученик развија:
 компетенције за целоживотно учење;
Међупредметне  компетенције за рад са подацима и садржајима;
компетенције:  компетенције за решавање проблема;
 дигиталну компетенцију;
 компетенције за комуникацију.
Имајући у виду да су се у задацима са којима су се ученици
срели током обавезног образовања јављали наставни садржаји из
Међупредметно различитих наставних предмета (физике, хемије, географије,
повезивање: биологије...), може се очекивати да ће ученици изабрати
одређене задатке којима се успоставља међупредметно
повезивање са различитим наставним предметима.
Кључни појмови: тест

ТОК ЧАСА
Планиране активности Планиране активности
наставника: ученика:
Уводни део часа (15 минута)
Обавештава ученике да у току наредних 15 минута
‒ Прати упутства
морају да направе коначан избор задатака који ће
наставника;
представљати тест за завршни испит из математике.
‒ дискутује са вршњацима
Обилази ученике и подсећа их да би задаци требало да
са којима се налази у
буду изабрани тако да одговарају расподели броја
групи и заједно са њима
задатака по нивоима, као и по областима, али да је и
обликује коначан изглед
унутар области потребно покрити више наставних тема,
теста.
односно наставних садржаја.
Главни део часа (25 минута)
Наставник за час обезбеђује или доступну рачунарску ‒ Прави тест у Word-у или
учионицу или неколико лаптоп рачунара, тако да свака неком другом програму
група има бар по један, а по могућству два рачунара за за обраду текста и/или
рад. саставља кључ за дати
Упућује ученике да се унутар једне групе поделе у тест.
парове и да један пар ученика сваке групе треба да
припреми тест за завршни испит из математике, који су
групним радом саставили, и упућује их да користе Word
или неки други програм за обраду текста. Наглашава
ученицима да приликом креирања теста направе два
документа тако да се у првом документу налазе поставке
првих десет задатака, а у другом документу поставке
других десет задатака. Другом пару ученика задаје да
направи кључ датог теста (да сваки задатак детаљно
реше). Наставник дозвољава ученицима да мењају улоге
током рада.
Обилази ученике док креирају документ који
представља тест и док састављају кључ за дати тест и
отклања евентуалне нејасноће приликом рада.
Завршни део часа (5 минута)
Указује ученицима да задатке које су осмислили чувају ‒ Одговара на питања
у строгој тајности, а ученике који нису успели да заврше наставника;
састављање теста (креирање документа) или кључ, да то ‒ прати даља упутства
обавезно морају урадити за домаћи задатак. Упућује наставника.
ученике да пре наредног часа пошаљу наставнику
тестове у електронском облику, као и скениране
кључеве тестова, како би наставник имао увид у то шта
су ученици коначно осмислили као тест за завршни
испит из математике. Након што пошаље ученицима
евентуалне корекције и сугестије, упућује ученике да за
следећи час понесу тест који су креирали, одштампан у
4-5 примерака.
Начини провере ‒ посматрање ученичког учешћа, закључивања и
остварености исхода: одговарања на постављена питања;
‒ анализирање успешности ученика у активностима које
спроводе групним радом.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам
планирао/планирала
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих
променио/променила?

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 133


Предмет: Математика Школа и разред: 8.
Наставник: Датум одржавања:
Наставна
тема/област:
Наставна јединица: Исправка четвртог писменог задатка
Тип часа: систематизација
Циљ часа: Вредновање степена усвојених наставних садржаја.
На крају часа ученик ће бити у стању да:
 реши реалне проблеме користећи систем линеарних
Очекивани исходи једначина са две непознате;
на крају часа:  израчуна површину и запремину ваљка, купе и лопте;
 примени обрасце за површину и запремину тела у реалним
ситуацијама.
Наставне методе: дијалошка
Наставна средства: креда (фломастери), табла, листићи са задацима
Облици рада: индивидуални, фронтални
Ученик развија компетенције за:
Међупредметне  целоживотно учење;
компетенције:  комуникацију.

Међупредметно
повезивање:
Кључни појмови: систем линеарних једначина, ваљак, купа, лопта

ТОК ЧАСА
Планиране активности Планиране активности
наставника: ученика:
Уводни део часа (5 минута)
Упознаје ученике са резултатима на провери знања путем
четвртог писменог задатка. Износи бодовање задатака и
скалу оцењивања.

Главни део часа (35 минута)


Анализира са ученицима задатке, дели таблу на два дела и ‒ Прати упутства
паралелно изводи испред табле по два ученика (из сваке наставника;
групе по једног). За сваки задатак из обе групе бира по ‒ анализира и закључује;
једног ученика који је тачно урадио задатак или ученика ‒ прозвани ученици на
који је погрешио приликом израде задатка, а својом табли исписују решења
активношћу на часовима је оставио утисак да би могао да задатака са четвртог
реши дати задатак. писменог задатка,
објашњавају свој рад и
одговарају на питања
осталих ученика, док
остали решавају
задатке у својим
свескама;
‒ поставља питања.
Завршни део часа (5 минута)
Износи своја запажања и даје сугестије како превазићи
одређене проблеме.

Изглед табле
Исправка четвртог писменог задатка

Начини провере ‒ анализирање резултата ученика са четвртог


остварености исхода: писменог задатка.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам
планирао/планирала
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих
променио/променила?
Предлог вредновања задатака: Сваки задатак се вреднује са по 20 поена.
Предлог оцена у зависности од броја поена које су ученици остварили:
0–29 поена – 1; 30–49 поена – 2; 50–69 поена – 3; 70–85 поена – 4; 86–100 – 5.

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 134


Предмет: Математика Школа и разред: 8.
Наставник: Датум одржавања:
Наставна Пројектни задатак
тема/област:
Наставна јединица: Решавање теста из математике за завршни испит
Тип часа: систематизација (пројектна настава)
Вредновање степена усвојених наставних садржаја из
Циљ часа:
математике.

Очекивани исходи
на крају часа:

Наставне методе: самостални рад ученика

Наставна средства: први део теста


Облици рада: индивидуални
Ученик развија компетенције за:
Међупредметне  целоживотно учење;
компетенције:  рад са подацима и садржајима;
 решавање проблема.
Имајући у виду да су се у задацима са којима су се ученици
срели током обавезног образовања јављали наставни садржаји из
Међупредметно различитих наставних предмета (физике, хемије, географије,
повезивање: биологије...), може се очекивати да ће ученици изабрати
одређене задатке којима се успоставља међупредметно
повезивање са различитим наставним предметима.
Кључни појмови: тест

ТОК ЧАСА
Планиране активности Планиране активности
наставника: ученика:
Уводни део часа (5 минута)
Преузима од ученика задатке који представљају тестове
за завршни испит из математике, а које су ученици у
међувремену одштампали и понели на час. Дели
ученицима задатке за први део теста (првих десет
‒ Слуша упутства
задатака) тако да ученици друге групе решавају задатке
наставника.
које су састављали ученици прве групе, ученици треће
групе решавају задатке које су састављали ученици друге
групе итд. Наглашава ученицима да задатке које добију
решавају самостално.
Главни део часа (39 минута)
‒ Прати упутства
Одржава дисциплину и води рачуна о томе да сви наставника;
ученици решавају задатке самостално. ‒ израђује задатке из
првог дела теста за
завршни испит.
Завршни део часа (1 минут)

Преузима радове од ученика. ‒ Предаје свој рад.

‒ анализирање резултата ученика са провере нивоа


Начини провере
знања из математике током образовања стеченог у
остварености исхода:
основној школи.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам
планирао/планирала
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих
променио/променила?

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 135


Предмет: Математика Школа и разред: 8.
Наставник: Датум одржавања:
Наставна Пројектни задатак
тема/област:
Наставна јединица: Решавање теста из математике за завршни испит
Тип часа: систематизација (пројектна настава)
Вредновање степена усвојених наставних садржаја из
Циљ часа:
математике.

Очекивани исходи
на крају часа:

Наставне методе: самостални рад ученика

Наставна средства: други део теста


Облици рада: индивидуални
Ученик развија компетенције за:
Међупредметне  целоживотно учење;
компетенције:  рад са подацима и садржајима;
 решавање проблема.
Имајући у виду да су се у задацима са којима су се ученици
срели током обавезног образовања јављали наставни садржаји из
Међупредметно различитих наставних предмета (физике, хемије, географије,
повезивање: биологије...), може се очекивати да ће ученици изабрати
одређене задатке којима се успоставља међупредметно
повезивање са различитим наставним предметима.
Кључни појмови: тест

ТОК ЧАСА
Планиране активности Планиране активности
наставника: ученика:
Уводни део часа (5 минута)
Дели ученицима задатке за други део теста (других десет
задатака) тако да ученици друге групе решавају задатке
које су састављали ученици прве групе, ученици треће
групе решавају задатке које су састављали ученици друге ‒ Слуша упутства
групе итд. Другим речима, сваки ученик решава други део наставника.
теста који је почео да решава на претходном часу.
Подсећа ученике да задатке које добију решавају
самостално.
Главни део часа (39 минута)
‒ Прати упутства
Одржава дисциплину и води рачуна о томе да сви наставника;
ученици решавају задатке самостално. ‒ израђује задатке из
другог дела теста за
завршни испит.
Завршни део часа (1 минут)

Преузима радове од ученика. ‒ Предаје свој рад.

‒ анализирање резултата ученика са провере нивоа


Начини провере
знања из математике током образовања стеченог у
остварености исхода:
основној школи.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам
планирао/планирала
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих
променио/променила?

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 136


Предмет: Математика Школа и разред: 8.
Наставник: Датум одржавања:
Наставна Пројектни задатак
тема/област:
Наставна јединица: Прегледање тестова из математике за завршни испит
Тип часа: систематизација (пројектна настава)
Саопштавање ученицима у ком степену су усвојили знања која
Циљ часа:
ће се тестирати на регуларном завршном тесту из математике.
На крају часа ученик ће бити у стању да:
Очекивани исходи
 прегледа задатке које је решио његов вршњак по раније
на крају часа:
састављеном кључу за прегледање.
Наставне методе: дијалошка, самостални рад ученика

Наставна средства: Уџбеник, Збирка, табла, креда (фломастери)


Облици рада: групни рад
Ученик развија компетенције за:
 целоживотно учење;
Међупредметне
 рад са подацима и садржајима;
компетенције:
 решавање проблема;
 комуникацију.
Имајући у виду да су се у задацима са којима су се ученици
срели током обавезног образовања јављали наставни садржаји из
Међупредметно различитих наставних предмета (физике, хемије, географије,
повезивање: биологије...), може се очекивати да ће ученици изабрати
одређене задатке којима се успоставља међупредметно
повезивање са различитим наставним предметима.
Кључни појмови: тест

ТОК ЧАСА
Планиране активности Планиране активности
наставника: ученика:
Уводни део часа (5 минута)
Дели ученицима радове других ученика, тако да свака
група добије радове својих вршњака који су решавали
задатке које је та група раније саставила. Упућује ученике
‒ Прати упутства
да унутар групе организују прегледање радова и
наставника.
бодовање, по раније усвојеном кључу, као и да за сваки
задатак одреде колико ученика је успело да реши тај
задатак, а колико није.
Главни део часа (35 минута)
Свакој групи ученика задаје да направе анализу ‒ Прегледа радове
успешности ученика приликом решавања задатака које су вршњака и бодује по
они састављали и прегледали, како по областима, тако и раније усвојеном кључу;
по нивоима постигнућа. Наглашава да ће на крају часа ‒ за задатке које прегледа
свака група презентовати резултате ученика чије су одређује колико ученика
радове прегледали и да ће представити успехе ученика по је решило задатак, а
нивоима постигнућа задатака (успех при решавању колико није;
задатака основног, средњег и напредног нивоа) и по ‒ са осталим члановима
областима. групе одређује успех
ученика по нивоима
Док ученици презентују резултате, допушта онима који су постигнућа задатака и
те задатке решавали да дају свој критички осврт на избор по областима и то потом
тих задатака, да дискутују о томе да ли су задаци били презентује читавом
коректно изабрани имајући у виду правила по којима су одељењу;
их ученици бирали. ‒ дискутује о задацима
које је решавао.
Завршни део часа (5 минута)
Завршава час поздрављањем ученика, уз жеље да проведу
пријатан распуст, да упишу жељене школе и да буду
успешни у даљем школовању, као и у животу генерално.
‒ посматрање ученичког учешћа, закључивања и
Начини провере одговарања на постављена питања;
остварености исхода: ‒ анализирање успешности ученика у активностима које
спроводе групним радом.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам
планирао/планирала
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих
променио/променила?

You might also like