You are on page 1of 14

УНИВЕРЗИТЕТ У ПРИШТИНИ – КОСОВСКА МИТРОВИЦА

УЧИТЕЉСКИ ФАКУЛТЕТ У ПРИЗРЕНУ – ЛЕПОСАВИЋ

ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА ИСПИТНИ ЧАС СРПСКОГ


ЈЕЗИКА

Ментор: Студент:

Лепосавић, 2017.
I ОПШТИ ПОДАЦИ
Назив школе О Ш „Лепосавић“ Лепосавић
Разред и одељење II/1
Датум одржавања часа 04.05.2017.год.
Име и презиме ментора Jугослава Костић

Име и презиме студента Милена Стојковић

II ОПШТИ МЕТОДИЧКИ ПОДАЦИ


Наставна област Правопис
Наставна јединица Скраћенице за мере
Тип часа Утврђивање
Циљ часа Утврђивање знања о скраћеницама,
шта представљају скраћенице за
мере, како их разликујемо у тексту и
реченицама.Утврђивање знања о
правилима писања скраћеница за
мере. Утврђивање наставног
садржаја кроз одређени број
задатака (вежби).
Образовни задаци Утврђивање знања о скраћеницама
за мере, о њиховом правилном
писању и изговору.
Функционални задаци Оспособити ученике да правилно
употребљавају скраћенице за мере
како у говору тако и у писању, да
искажу своју креативност и
маштовитост, подстицање на
самостално мишљење. Примена
стеченог знања на конкретним
примерима.
Васпитни задаци Неговање лепог и правилног писања
скраћеница за мере. Навикавање на
вежбање и понављање наставних
садржаја. Развијање смисла за
правилан говор и комуникацију.
Развијање радних навика ученика,
пажње, самосталности и
систематичности у раду. Развијање
смисла за уредност и тачност у раду.
Корелација Математика, Ликовна култура,
Природа и друштво.
Наставне методе Дијалошка метода, илустративно-
демонстративна метода, метода
практичних радова, метода рада на
тексту.
Наставна средства Хамери са илустрацијама и
исписаним реченицама као и
текстом, кутија, наставни листићи.
Облици рада Индивидуални, фронтални
Литература *Маринковић, С. (2005).Забавна
граматика за 2.разред основне школе.
Београд: Креативни центар.
*Манојловић,М.,Бабуновић,С.(2016).
Приручник за учитеље за 2.разред
основне школе. Београд: Едука.
*Прћић, Љ.(2006). Језички забавник за
2.основне школе. Београд: Едука.
* Маринковић, С. (2014). Забавна
граматика за 2. разред основне школе.
Београд: Креативни центар.
* Прћић,Љ. (2015). Језичке поуке, радна
свеска за 2.разред основне школе.
Београд: Едука.

III АРТИКУЛАЦИЈА ЧАСА


Уводни део часа (3-5мин.) На помоћној табли лепим хамер са
илустрацијом. У кутији се налазе
реченице исписане на папирићима.
Ученици извлаче папириће и читају
правила и лепе их на хамер. Њихов
задатак је а погоде о чему говоре та
правила. Ученици погађају да је реч о
скраћеницама. Утврђујемо дефиниције о
скраћеницама за мере.
Главни део часа (30 -35мин.) Утврђујемо наставну јединицу уз помоћ
вежби, укрштеница, као и мозгалица.
I Ученици треба да саставе из звезде
слова и да добију скраћене мере.
II Ученици имају задатак да открију
шта се крије у слагалици. То ће сазнати
ако реше скраћенице.
III задатак је да препишу текст тако
што ће користити скраћенице за мере.
IV задатак је да у реченицама
подвучене речи ставе у виду
скраћеница.
V вежба је да напишу шта значе
подвучене скраћенице.
VI вежба је мозгалица, где ученици
треба да од слова у речи

центиметар направе пет


скраћеница.

Завршни део часа (5-10 мин.) Ученицима делим наставне листиће, где
ће осмислити три реченице и у њима
употребити по две скраћенице за мере.

IV ТОК ЧАСА
Уводни део часа (3-5мин.) На почетку часа се представљам ученицима.
: Добар дан, децо! Ја сам Милена Стојковић,
студент четврте године Учитељског факултета и
на данашњем часу српског језика мењаћу вашу
учитељицу.
На помоћној табли лепим хамер са илустрацијом. У
кутији се налазе реченице исписане на папирићима.
Ученици извлаче папириће и читају правила и лепе
их на хамер. Њихов задатак је а погоде о чему говоре
та правила. (ПРИЛОГ 1)
1. Реч скрати али се за дозволу правопису обрати.
2. Скраћујемо речи које често понављамо.
3. Скраћујемо речи које често употребљавамо.
4. Када их користимо, брже пишемо.
5. Скраћено се не могу писати све речи.
6. Скраћујемо речи које су нам свима познате.
7. Скраћене речи се у читању изговарају потпуно,
као да нису скраћене.
Децо, о чему нам говоре ова правила, шта мислите ?
(Говоре нам о СКРАЋЕНИЦАМА).
Ученик пише СКРАЋЕНИЦЕ у празно поље.

Шта су скраћенице ?
(Скраћенице су речи које скраћујемо).
Како се пишу скраћенице за мере, са тачком или без
тачке ?
(Скраћенице за мере се пишу без тачке).
Да ли се скраћенице за мере пишу ћирилицом или
латиницом ?
(Скраћенице за мере се могу писати и ћирилицом и
латиницом).
Главни део часа ( 30-35 Како се пишу скраћенице које се употребљавају за
мин. ): појмове који означавају време ?
(Оне се пишу или с тачком или без ње).

Тако је! Данас ћемо утврђивати скраћенице за мере.


Запишите наслов у вашим свескама а ја ћу на табли.

На таблу лепим следећи хамер са исписаним


задатком:

I Састави из ове звезде слова и добићеш скраћене


мере. (ПРИЛОГ 2).
-Која ћеш слова спојити да добијеш меру ? ( Спојићу
''д'' и ''м'', добићу дм-дециметар).
-Која ћеш ти слова спојити да добијеш меру ?
( Спојићу ''м'' и ''м'', добићу мм-милиметар).
Један по један ученик излази испред табле и
саставља слова, где добија још и мере: М, цм, дл, мл,
цл.

На таблу лепим хамер са следећим задатком:


II Шта се крије у слагалици? То ћете сазнати ако
решите скраћенице. ПРИЛОГ 3
1. m
1. Метар
-Слово m је скраћеница од које речи ?
(Слово m је скраћеница од речи метар).
Ученик пише метар у празну колону на слагалици.
2. dm
2. дециметар
-dm је скраћеница од које речи ?
(dm је скраћеница од речи дециметар).
3. L
3. Литар
-L је скраћеница од које речи ?
(L је скраћеница од речи литар).
4. kg
4. килограм
-kg је скраћеница од које речи ?
(kg је скраћеница од речи килограм).
5. km
5. километар
-km. је скраћеница од које речи ?
(km је скраћеница од речи километар).
6. Cl
6. Ученик
-Cl је скраћеница од које речи ?
(Cl је скраћеница од речи ученик)
7. Cm
7. Центиметар
-Cm је скраћеница од које речи ?
(Cm је скраћеница од речи центиметар).
8.Dl
8. Децилитар
-Dl је скраћеница од које речи ?
(Dl је скраћеница од речи децилитар).
9. G
9. Грам
- G је скраћеница од које речи ?
(G је скраћеница од речи грам).
10. mm
10. Милиметар
-Mm је скраћеница од које речи ?
(Mm је скраћеница од речи милиметар).
Одлично! Која реч је решење ове слагалице ?
(Решење ове слагалице је МИЛИМЕТАР).
Лепим хамер.
III Препиши следећи текст тако што ћеш користити
скраћенице за мере. ПРИЛОГ 4

Мама ми је дала списак за продавницу. Требало је да


купим један килограм јабука, два литра уља, четири
метра украсне траке, триста грама кекса и пет
децилитара млека.
Ученици пишу у својим свескама а један ученик на
хамеру.
-Како ћеш написати скраћеницу за ''један килограм''?
(Скраћеницу за један килограм написаћу 1 кг).
-Како ћеш написати скраћеницу за ''два литра''?
(Скраћеницу за два литра написаћу као 2л).
-Како ћеш написати скрећеницу за ''четири метра''?
(Скраћеница је 4 м).
-Скраћеница за триста грама је ?
(Скраћеница за триста грама је 300 г).
-Како ћеш написати скраћеницу за ''пет децилитара''?
(Скраћеница је 5 дл).

Пишем на табли.

IV У следећим реченицама подвучене речи стави у


виду скраћеница.
А) Попио сам два децилитра сока.
Б) Сваког сата креће аутобус.
В) Од Иванове куће до школе има тачно два
километра и једанаест метара.
Г) Пролеће је почело 21.марта ове године у једанаест
сати и деветнаест минута.
Д) Моја бака залива биљку која је нарасла десет
центиметара.

Ученици ове реченице пишу на табли поново али


подвучене речи пишу у скраћеном облику.
А) –У овој реченици су подвучене речи ''два
децилитра''. Како ћеш те речи написати у виду
скраћенице ?
(Скраћеницу од два децилитра пишемо као 2dl ).
Ученик преписује реченицу и скраћеницу за
подвучене речи.
Б) –Како ћеш подвученu реч написати у виду
скраћенице ?
(Скраћеница за сат је ''с'' )
В) –Како ћеш овде подвучене речи написати у виду
скраћенице ?
(Написаћу скраћенице 2 km и 11m).
Г) –Како ћеш те подвучене речи написати у виду
скраћенице ?
(Написаћу их као 11h и 19min. ). Ученик пише целу
реченицу и убацује скраћенице.
Д) Како ћеш ''десет центиметара'' написати у виду
скраћеница?
(Написаћу као 10cm).

Пишем на табли.
V Напиши шта значе подвучене скраћенице.
1) Врапци живе две год. ____________
2) Оловка кошта 20 дин.______________
3) Ја сам уч.2.разр.ОШ ______________

Пишем на табли.
Завршни део часа ( 5-10 VI М О З Г А Л И Ц А
мин. ): Од слова у речи центиметар направи пет
скраћеница.
Један по један ученик излази испред табле и решава
мозгалицу. Ученици пишу:
цм, м, т, мин.,мн.
Делим ученицима наставне листиће, да самостално
раде односно вежбају.

Напиши три реченице и у њима употреби по две


скраћенице за мере.

Ученици пишу, а ја проверавам како напредује


вежбање. Уколико неко од ученика има нека питања,
одговарам. Када ученици заврше, читамо реченице
које су написали и уклањамо грешке уколико
постоје.

You might also like