You are on page 1of 5

ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА ЧАС

Име и презиме
Српски језик и
Наставни предмет Разред и одељење
књижевност
Редни број часа 8. Датум

Назив наставне теме Мудрост пре свега

Књижевност: „Еро с онога свијета”, шаљива


Назив наставне јединице
народна прича
Тип наставног часа обрада
Упознавање са појмом шаљива народна прича и
уочавање основних одлика шаљиве народне приче.
Књижевнотеоријско тумачење прочитане шаљиве
народне приче.
Циљеви часа Оспособљавање ученика за вредновање поступака
јунака у шаљивој народној причи.
Усмеравање ученичке пажње на посебан дух српског
народа и карактеристичан хумор у делима народне
књижевности.
Исходи По завршетку часа ученик ће бити у стању да:
– разликује књижевни и некњижевни текст;
– упоређује одлике фикционалне и нефикционалне
књижевности;
– чита са разумевањем и опише свој доживљај
различитих врста књижевних дела;
– разликује карактеристике народне од карактеристика
уметничке књижевности;
– одреди тему и главне и споредне мотиве;
– анализира узрочно-последично низање мотива;
– илуструје особине ликова примерима из текста;
– вреднује поступке ликова и аргументовано износи
ставове;
– илуструје веровања, обичаје, начин живота и догађаје
у прошлости описане у књижевним делима;
– уважава националне вредности и негује српску
културноисторијску баштину.
Кључни појмови шаљива народна прича, народна књижевност, Еро
Међупредметне Музичка култура (опера)
корелације
Опште међупредметне Компетенција за учење:
компетенције – користи претходна знања као подршку учењу нових
тема и садржаја;
– уме да критички размишља;
– уме да преприча и опише сопствена запажања и
мисли.
Комуникација:
– изражава своје ставове, мишљења, осећања, на
позитиван, конструктиван и аргументован начин.
[Type here]
Наставне методе монолошка, дијалошка, текстуална
Облици рада фронтални, индивидуални

Александар Јерков, Анђелка Петровић, Катарина


Колаковић, Читанка, Српски језик и књижевност за
пети разред основне школе, Вулкан знање, Београд,
2020.
Милија Николић, „Методика наставе српског језика”,
Завод за уџбенике и наставна средства, Београд, 2008.
Наставна средства и
Радмила Пешић, Нада Милошевић Ђорђевић,
помагала „Народна књижевност”, Требник, Београд, 1984.
дигитални уџбеник
пројектор
рачунар
свеске ученика
табла
креда/фломастери
ТОК ЧАСА
Активности наставника Активности ученика
Уводни део
Најављује наставну јединицу и записује наслов на Записују наслов наставне
табли. јединице у свеске.
Истиче циљеве часа. Показују домаћи задатак
Проверава да ли су ученици прочитали шаљиву (урађене истраживачке
народну причу и урадили истраживачке задатке. задатке).
Пре читања текста, поставља питања: Претпоставке су да ће један
Кога то зовемо Ерама? Да ли знате по чему су део ученика знати кога зовемо
карактеристичне Ере, које особине их красе? Ерама данас (становнике
Упућује ученике на Читанку где ће наћи сва Ужица и околних места), као
објашњења у вези са Ерама (232. страна). и да су Ере познати као
духовити и домишљати људи.
Главни део
Изражајно и интерпретативно чита шаљиву
народну причу. Након читања, следи тумачење Пажљиво слушају
непознатих и мање познатих речи. Мотивише наставниково читање приче.
ученике да опишу своје утиске у вези са Читају објашњења непознатих
прочитаном причом. речи у Читанци.

[Type here]
Како вам се прича допала? Шта вас је у причи Уобличавају своје утиске и
насмејало? А шта зачудило? Образложите своје запажања о прочитаној причи.
утиске. Подстиче ученике на уочавање шаљивог Одређују прочитану причу као
тона у наслову. Усмерава их на књижевнотеоријске дело народне књижевности
одреднице дела. што су закључили на основу
Записује на табли књижевни род и књижевну врсту тога што нема именованог
дела. Уводи књижевнотеоријске појмове аутора, на основу теме, ликова
књижевног рода и књижевне врсте. и језика којим је написана.
Закључују да је дело настало у
доба ропства српског народа
под Турцима. Уочавају
шаљиви тон у причи.
Мотивише ученике да препричају укратко причу, Укратко препричавају причу,
изложе ток радње и издвоје најважније ситуације у издвајају догађаје (ситуације)
причи. Подсећа да је композиција дела начин на у причи и указују на њихову
који су делови уклопљени у целину, па тако узрочно-последичну везу.
издвојене догађаје у причи можемо звати и Дају наслове композиционим
композиционим целинама. целинама: 1) Сусрет Ере и
каде на њиви; 2) Сазнање
Турчина да је преварен; 3)
Турчин јури за Ером; 4) Еро се
прерушава у воденичара; 5)
Турчин и Ера као
„воденичар”; 6) Сазнање
Турчина да је опет насамарен;
7) Турчин и када.
Поставља питања. Препричавају сусрет Ере и
Како сте доживели сусрет Ере и каде? Како каде. Препознају дијалог као
тумачите Ерино представљање Туркињи? Како облик казивања. Уочавају
постиже присност са њом? Који је то онај свијет? Ерину спремност на шалу,
Које осећање код каде изазива Ерина прича о Муји? сналажљивост и спремност да
Шта вам је у овом разговору смешно? Да ли је циљ из безазлене ситауције извуче
превара и подвала које је Еро учинио био новац? корист за себе. Закључују да
Усмерава их да препознају дијалог као облик новац није био крајњи циљ
казивања. Ерине подвале, већ
надмудривање вишевековног
поробљивача.

[Type here]
Које особине је народни приповедач доделио овом Анализирају лик главног
чувеном јунаку? Шта мислите како се јачао јунака са моралног
борбени дух српског народа кроз овакве приче? становишта, одређују његове
Откријте и образложите улогу хумора у тешком кључне карактерне особине и
временима. Зашто су баш оваква дела настајала у записују их у свеске.
доба ропства под Турцима? Анализирају остале ликове.
Образлажу зашто су баш
оваква дела настајала у доба
ропства српског народа под
Турцима. Циљ народног
приповедача био је јачање
борбеног духа. Хумор је у тим
временима био начин победе,
оне духовне, над
непријатељем.
Објашњава појам шаљива народна прича и диктира Записују дефиницију шаљиве
дефиницију. Усмерава их да уоче одлике шаљиве народне приче. Уочавају
народне приче у прочитаној причи. одлике у прочитаном делу.
Активира интерактивни тест из дигиталног Раде задатке из дигиталног
уџбеника. уџбеника.
Мотивише их да осмисле поруке шаљиве народне Осмишљавају неколико
приче „Еро с онога свијета”. То могу бити и порука дела.
народне пословице о мудрости. 1) Ко умије, њему двије.
2) Боље празна кеса, него
празна глава.
Даје упитник ученицима како би извршили Врше самопроцену свог рада
самопроцену свог рада на часу. на часу.
Завршни део
Упознаје ученике са податком да постоји опера Упознати су да постоји опера
„Еро с онога свијета” коју је компоновао „Еро с онога свијета” Јакова
композитор Јаков Готовац. Проверава да ли знају за Готовца коју могу одслушати
појам опере из музичке културе. на Јутјубу.

Даје информације о следећем часу. Добијају јасне инструкције за


Задаје ученицима да прочитају још три шаљиве следећи час и задатак да
народне приче по избору („Еро и кадија”, прочитају три шаљиве
„Паметнији попушта”, „Верујеш магарцу, а мени не народне приче по избору.
верујеш”, „Насрадин добио пешкеш”, „Хоџа се боји
за крчаг”, „Добро је кад и жену послушати”, „Клин-
чорба”, „Пустио бих ја њега, али неће он мене”,
„Тамни вилајет”, „Двије љенштине”).
Начин провере остварености исхода
Посматрање учешћа, одговарање на питања, повезивање и закључивање.
Успешност урађених истраживачких задатака.
Успешност урађених интерактивних задатака у дигиталном уџбенику.
Уочавање књижевнотеоријских појмова и њихове улоге у тексту.
Издвајање кључних појмова, тумачење њиховог значења и повезаности у тексту.
Самопроцена рада наставника
Да ли ми је адекватан избор начина провере остварености исхода?
Да ли сам планирао адекватне активности ученика?
[Type here]
Да ли је било одступања/потешкоћа приликом остваривања планираног?

Самопроцена рада ученика


Користио сам претходно стечена знања као подршку у учењу:
да не делимично
Задовољан сам својом активношћу на часу:
да не делимично
Јасно и аргументовано исказујем своје мишљење:
да не делимично

Додатна запажања о часу

Изглед табле „Еро с онога свијета”

Књижевни род: епика


Књижевна врста: шаљива народна прича
Тема: Како је Еро надмудрио Турчина и Туркињу

Особине ликова
Еро: мудар, домишљат, духовит, маштовит, брз, сналажљив, лукав...
Туркиња: лакомислена, наивна, сујеверна, брзоплета
Турчин; бесан, поражен, разочаран, самокритичан, изигран, насамарен

[Type here]

You might also like