You are on page 1of 4

ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА ЧАС

Име и презиме
Српски језик и
Наставни предмет Разред и одељење
књижевност
Редни број часа 17. Датум

Назив наставне теме Мудрост пре свега

Назив наставне јединице Граматика: Именице (граматичке категорије)


Тип наставног часа обрада
Обнављање и проширивање знања о именицама.
Циљеви часа Упознавање са граматичким категоријама именица.
Усвајање поделе именица према значењу.
Исходи По завршетку часа ученик ће бити у стању да:
– разликује променљиве речи од непроменљивих;
– препозна именице у примерима;
– разликује врсте именица према значењу;
– наброји граматичке категорије именица.

Кључни појмови именице, врсте именица, род, број, падеж


Међупредметне Страни језици (врсте речи)
корелације
Компетенција за учење:
– има позитиван и одговоран однос према учењу.
Рад са подацима и информацијама:
– користи информације у различитим симболичким
модалитетима (табеларни, графички, текстуални
приказ), чита, тумачи и примењује их, повезујући их са
Опште међупредметне
претходним знањем из различитих области.
компетенције
Решавање проблема:
– препознаје проблем, рашчлањује проблемску
ситуацију на делове и уочава везе и односе између њих
у светлу претходно стечених знања у оквиру различитих
предмета и ваншколског искуства.

Наставне методе фронтални, индивидуални


Облици рада дијалошка, монолошка
Наставна средства и
помагала Данијела Милићевић и Сунчица Ракоњац Николов,
Граматика, Српски језик и књижевност за пети разред
основне школе, Вулкан знање, Београд, 2023.
Анђелка Петровић, Катарина Колаковић, Данијела
Милићевић, Сунчица Ракоњац Николов, Радна свеска,
Српски језик и књижевност за пети разред основне
школе, Вулкан знање, Београд, 2023.
дигитални уџбеник
пројектор
рачунар

[Type here]
свеске ученика
табла
креда/фломастери
ТОК ЧАСА
Активности наставника Активности ученика
Уводни део
Најављује наставну јединицу планирану за Информисани су шта ће
данашњи час. радити на данашњем часу.
Записује наслов наставне јединице на табли. Упознати су са циљевима и
Истиче циљеве часа, као и кључне појмове. кључним појмовима часа.
Записују наслов наставне
јединице у свеске.
Подстиче ученике да понове понове поделу Обнављају научено о
именица према значењу. Питањима мотивише именицама. Одговарајући на
обновљање градива са претходног часа. Проверава наставникова питања,
да ли су ученици урадили домаћи задатак (наставни ученици обнављају поделу
лист) и тачност урађеног. именица према значењу.
Показују урађени домаћи
задатак (наставни лист) и
проверавају са наставником
тачност урађеног.
Главни део
Упознају се појмом
Објашњава појам граматичке категорије. граматичка категорија.
Граматичка категорија је особина, одлика одређене Записују граматичке
врсте речи. Именице имају категорије (особине) категорије именица.
рода, броја и падежа.

Усмерава их да се подсете категорије граматичког Обнављају и проширују знање


рода код именица. Подсећа их да именице могу о граматичкој категорији рода
бити мушког, женског и средњег рода. Род је код именица.
најлакше одредити помоћу показних заменица ТАЈ Подсећају се да род именице
(мушки род), ТА (женски род) и ТО (средњи род). најлакше одређују помоћу
Истиче да када се одређује род именице, уколико је речи ТАЈ, ТА, ТО (тако су
дата именица у множини, при одређивању рода, учили у малађим разредима).
треба је пребацити у једнину како се не би Скренута им је пажња да ако
погрешило (нпр. СЕЛА → ТА СЕЛА ; СЕЛО → ТО је именица у облику множине,
СЕЛО, дакле у питању је именица средњег рода у род одреде тако што ће је
множини). пребацити у једнину, како не
би правили грешке.
Усмерава их да се подсете категорије граматичког Обнављају научено о
броја код именица. Именице моги бити у једнини граматичком броју именица.
(ако означавају бића и предмете појединачно) и у Дају самостално примере за
множини (ако означавају бића и предмете у већем именице у једнини и именице
броју). Подстиче их да наведу примере. у множини.

[Type here]
Упућује ученике на Језичке смицалице у уџбенику Прате садржај у уџбенику.
(22. страна). Збирне именице су увек у једнини. Упућени су да су збирне
Множину немају ни властите, као ни градивне и именице увек у једнини јер
апстрактне именице (о изузецима ће бити речи у означавају скуп појединачних
старијим разредима). појмова. Већина властитих,
градивних и апстрактних
именица је такође у једнини.
Проширује градиво и објашњава ученицима које Проширују знање о
именице називамо сингуларија тантум, а које именицама, прате садржај у
плуралија тантум. уџбенику (Корак даље, 23.
Постоје именице које у свом основном значењу страна).
имају само облике једнине (сингуларија тантум) и Упознају се са именицама које
наводи примере (браћа, деца, шећер, брашно, су познате као сингуларија
Србија, Африка, слобода, правда). Такође, постоје тантум (које имају само
именице које у свом основном значењу имају само облике једнине) и иманицама
облике множине (плуралија тантум) и наводи које зовемо плуралија тантум
примере (Тројице, Врујци, Карловци, плућа, уста, (које имају само облике
панталоне, наочаре, гајде). множине).
Упознаје ученике са граматичком категоријом Упознати су са категоријом
падежа код именица. Упућује их да ће о тој падежа код именица само
особини именица учити на наредним часовима. информативно, јер ће о томе
детаљније учити на наредним
часовима.
Даје упитник ученицима како би извршили Врше самопроцену свог рада.
самопроцену свог рада на часу. Постављају питања уколико
им нешто није јасно.

Завршни део
Задаје ученицима да ураде за домаћи задатак Задат им је домаћи задатак.
задатке на 23. и 24. страни Граматике (Зарони и
знање изрони) и на 75. страни Радне свеске
(Именице).
Најављује за следећи час обнављање правописних Прате план рада и слушају
правила (писање великог слова у вишечланим наставника шта раде на
географским називима). Сугерише им да обнове следећем часу. Добијају
научено о писању великог слова. инструкције за следећи час.
Начин провере остварености исхода
Ангажовање и одговори ученика на питања.
Тачно решени задаци у дигиталном уџбенику.
Тачно решени задаци у Граматици и Радној свесци.
Самопроцена рада наставника
Да ли ми је одговарајући избор начина провере остварености исхода?
Да ли сам планирао одговарајуће активности ученика?
Да ли је било одступања/потешкоћа приликом остваривања планираног?
Шта бих променио?
Самопроцена рада ученика
Да ли сам пажљиво слушао наставника?
да не делимично
Користио сам различите информације повезујући знања из различитих области:
[Type here]
да не делимично
Да ли умем својим речима да објасним кључне појмове са часа?
да не делимично

Додатна запажања о часу

Изглед табле Именице (граматичке категорије)

Именице (граматичке категорије)

ГРАМАТИЧКИ РОД (мушки, женски, средњи)


ГРАМАТИЧКИ БРОЈ (једнина и множина)
Сингуларија тантум (деца, песак, ваздух, Милош)
Плуралија тантум (маказе, панталоне, санке)
ПАДЕЖ

[Type here]

You might also like