You are on page 1of 10

Писана припрема за час из граматике

Студент:

Расим Мартиновић
ОПШТИ ПОДАЦИ
Студент: Расим Мартиновић
Датум Одржавања часа: 13.10.2021.
Час по реду: 3.
Учитељ - ментор: Хајро Мартиновић
МЕТОДИЧКИ ПОДАЦИ:
Наставна област: Граматика
Наставна јединица: Род и број придева
Тип часа Обрада
Циљ часа: Стицање знања о роду и броју придева – и
проширивање стечених знања о
придевима.
Задаци часа:

Образовни: -Усвајање знања о придева као и њихову


функцију.

Функцинални: -Примена и препознавање придева .

Васпитни: Развијање свести о придевима и њихова


употреба у реченицама.
Наставне методе: Метода усменог излагања, метода
разговора, метода рада на тексту,
идуктивно – дедуктивна метода.
Наставна средства: Наставни листићи, табла
Литература: 1. Ђорђе Лекић: Методика разредне
наставе, Нова просвета, Београд, 1993.
2. Милија Николић: Методика наставе
српског језика и књижевности, ЗУНС,
Београд,2006.
СТРУКТУРА ЧАСА СА ВРЕМЕНСКОМ
АРТИКУЛАЦИJОМ
Лингвометодички текст и 5
разговор о њему
Утврђивање садржаја и 4
значења језичке појаве
Најава наставне јединице 3
Уопштавање и постављање 11
правила
Самосталан стваралачки рад 17
ученика
Домаћи задатак 5
ТОК ЧАСА

Лингвометодички текст Читам ученицима лингвометодички


текст (прилог бр. 1 ).
Питам ученике: О чему говори овајтекст?
Шта се спомиње у њему?
Утврђивање садржаја и значења ПРИДЕВИ су речи које стоје уз
језичке појаве именице и ближе одређују њихове
особине.
* ОПИСНИ ПРИДЕВИ су придеви који
казују разне особине (зимска, бела, стара и
поцепана), то јест описују какво је нешто.
* ПРИСВОЈНИ
ПРИДЕВИ означавају чије је шта,
односно коме припадају поједине ствари
(бакина, сестрина, Миркова, татина,
дедина, мамина). Присвојни придеви
одређују бића и предмете по припадности.
* Присвојни и описни придеви често
постају од заједничких именица.Тако,
уместо пупољак руже ,можемо
рећи ружин пупољак. За мед
од багрема ,можемо рећи багремов мед.

Најава наставне јединице Говорим ученицима да ћемо на


данашњем часу учити именице - речи
које означавају имена предмета.
Наслов пишем на табли а ученици у
своје свеске.
Уопштавање и постављање правила – Сетимо се да именице могу имати један
од три рода. Који су то родови?
– У ком је броју именица ако означава
појединачан предмет, биће или појаву?
– У ком је броју именица ако означава
више предмета, бића или појава ?
На табли напишемо реч мачор.
– У ком је роду и броју ова именица?
Записујемо је у табелу, на одговарајуће
место.
Придеви се слажу са именицом уз коју
стоје и због тога имају облике за мушки,
женски и средњи род. Као и именице,
имају облике за једнину и множину.
Да бисмо одредили род и број придева,
морамо одредити у ком је роду и броју
именица коју придев ближе одређује.
* ГРАДИВНИ ПРИДЕВИ означавају од
које је грађе ( материјала ) нешто
сачињено. Градивни придеви су постали
од градивних именица.
Род и број придева одређујемо према
именици уз коју придев стоји. Придев има
род и број именице уз коју стоји.

Самосталан стваралачки рад ученика Делим ученицима наставни листић


на наставном листићу ( прилог бр. 2,3 ).
Домаћи задатак Прилог бр. 4

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ
Изглед попуњене табеле: (Којој врсти речи припада реч умиљат?)

– Да бисмо са сигурношћу рекли да је то придев, морамо је повезати с неком именицом.


Можемо ли рећи – умиљат мачка? Не можемо. А како може да се каже? Уписујемо
придев на право место. Затим табелу попуњавамо редом, уз коментар да и именица уз
коју придев стоји мора бити у истом роду и броју.

једнина множина

мушки род УМИЉАТ мачор УМИЉАТИ мачори

женски род УМИЉАТА мачка УМИЉАТЕ мачке

средњи род УМИЉАТО маче УМИЉАТИ мачићи

Изглед табле за вежбање:

једнина множина

мушки род мачор

женски род

средњи род

Прилог бр.1 (Листић за ученике)

Писање присвојних придева изведених од властитих именица


На Калемегдану

Хладни јесењи дан на прагу зиме, донео је оштре ветрове. Дувају са бачких и
банатских равница. Са калемегданских страна поглед иде до савских и дунавских ада.

Брод на коме ради Веснин, Милошев и Драганов отац укотвљен је у луци. Топло
обучена деца разгледала су стару тврђаву. Упознала су већ нишку и
смедеревску тврђаву.

Стара утврђења говоре о давно минулом времену.

Прилог бр. 2
Прилог бр.3
Прилог бр. 4
Домаћи задатак

РОД И БРОЈ ПРИДЕВА

1. Напиши правилно придев у реченицама: Напољу веју_________________ пахуље.


Деца се санкају_________________ стазом. (крупан) (углачан) Чују се ______________
гласови деце. На прозорима пресијавају ____________ гранчице. (весео) (сребрна)
__________________село се спрема за сан. (мален)

2. Уз сваку наведену именицу допиши правилно следеће придеве: мали, шарено ,


нежна, жуто и вредан. лептир ____________ ____________ ____________ ____________
____________ пиле ____________ ____________ ____________ ____________
____________ пчела ____________ ____________ ____________ ____________
____________

3. Придеве у једнини подвуци црвеном, а у множини плавом бојом:

На забаченој планинској коси, у суровом камењару, беласао се од памтивека један


дугуљасти обли камен. Личио је на огромно, положено јаје неке непознате и изумрле
птице, које се временом скаменилo. Иза камена се налазило парче земље. Из земље је
столећима избијало кржљаво жбуње, сушило се у јесен или за суше, а у пролеће поново
листало. Понекад би му на лаку грану пала из неба још лакша птица, а на белом камену
би се сунчао зеленкасти гуштер.

You might also like