You are on page 1of 5

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 28

Предмет: Дигитални свет Школа и разред: Први


Учитељица: Тијана Арсић Датум одржавања:
Наставна Алгоритамски начин размишљања
тема/област:
Наставна јединица: Прати стрелице

Тип часа: Обрада


 стицање знања о алгоритмима за кретање помоћу
стрелица;
 оспособљавање ученика за разликовање смера кретања;
 усвајање правила кретања на основу алгоритма;
 оспособљавање ученика за самостално исписивање
Циљ часа:
алгоритма за кретање;
 оспособљавање ученика за самостално стицање знања
путем дигиталних апликација за учење кодирања;
 развијање техника сазнајног процеса: посматрање,
уочавање, упоређивање, слободно исказивање запажања.
На крају часа ученик ће бити у стању да:
 анализира једноставан познати поступак/активност и
предлаже кораке за његово спровођење;
 протумачи симболе познатог/договореног значења и
спроведе поступак описан њима;
 уочи и исправи грешку у симболима израженом упутству
(алгоритму), провери ваљаност свог решења и по потреби
га поправи (самостално или сараднички);
Српски језик
 учтиво учествује у вођеном и слободном разговору;
 пажљиво и културно слуша саговорнике;
 обликује усмену поруку служећи се одговарајућим
речима;
 усмено прича према слици/сликама и о доживљајима;
 усмено описује ствари из непосредног окружења; бира
и користи одговарајуће речи у говору;
Очекивани исходи
 на правилан начин користи нове речи у свакодневном
на крају часа:
говору;
Математика:
 преслика тачке и фигуре у квадратној мрежи на основу
задатог упутства;
 црта праву линију и дуж помоћу квадратне мреже;
 сложи/разложи фигуру која се састоји од познатих
облика;
 уочи правило и одреди следећи члан започетог низа;
Свет око нас
 примењује правила безбедног понашања на путу од куће
до школе приликом кретања улицом са и без тротоара и
преласка улице;
 снађе се у простору помоћу просторних одредница:
напред-назад, лево-десно, горе-доле и карактеристичних
објеката;
Ликовна култура

1
 користи материјал и прибор у складу са инструкцијама.

Метода усменог излагања (монолошка), метода разговора


Наставне методе: (дијалошка), метода илустративних радова, метода
демонстрације
Уџбеник Дигитални свет 1 (од 107. до 109. и од114. до 115.
Наставна средства: стране, мултимедијални садржаји, рачунар, пројектор, звучници,
платно, Прилог 1
Облици рада: Фронтални, индивидуални, рад у пару
Компетенција за учење, естетичка компетенција,
Међупредметне
комуникација, рад са подацима и информацијама, решавање
компетенције:
проблема, сарадња, дигитална компетенција
Међупредметно
Српски језик, Математика, Свет око нас, Ликовна култура
повезивање:
Кључни појмови Алгоритам, наредба

2
ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


учитељице/учитеља: активности ученика:
Уводни део часа (10 минута)
Емоционална припрема - одговара на
Ученике подсетити које наредбе постоје за кретање робота помоћу питања;
стрелица: напред, налево и надесно. - износи своје
мишљење;
Упутити их на садржај на 107. страни и са њима доћи до правила- слуша одговоре
које које одређују ове стрелице. (Иди горе, иди доле, иди лево, иди других ученика;
десно.) - учествује у
По чему се разликују? (Пример стрелица за: „иди лево” је равна дискусији;
стрелица која показује лево, а стрелица која даје наредбу: „окрени- слуша
се налево” иде прво према горе, па скреће на лево. инструкцију
учитеља;
Ученицима дати инструкцију да ураде задатке на страни 107. - самостално
Упутити ученике да у пару провере тачност резултата, прво решава задатке;
међусобно, а затим у тачним решењима. - у пару проверава
тачност урађених
Најава наставне јединице задатака;
Истаћи циљ часа и најавити наставну јединицу: Данас ћемо учити - записује наслов
алгоритме за кретање помоћу стрелица. лекције у свеску.
Записати наслов на табли и замолити ученике да га препиш у
свеске: „Прати стрелице”.
Главни део часа (25 минута)
Ученицима поделити Прилог бр. 1 који треба да залепе у свеску - прати упутства
испод наслова. наставника;
Упутити ученике да погледају шта им је дато као задатак. - проучава
Потребно је да стигну од тачке М до тачке А пратећи стрелице. материјал са
Путању цртају по већ нацртаним линијама. задацима;
Ученицима објаснити да енглеска реч code значи код или - самостално
алгоритам и да се често каже кодирање уместо програмирање. решава задатке;
Посматрати са ученицима, анализирати и коментарисати како су - проверава тачност
урадили дати задатак. решења;
Приказати им тачна решења. - одговара на
Ученике упутити да самостално ураде задатке на странама 108 и питања;
109. - слуша одговоре
Поставити питања ученицима наводећи их на уочавање правца других ученика;
кретања. - износи своје
запажање;
Овде је битно уочити да се уместо неколико стрелица пише - анализира и
број па стрелица. Пример: уместо ↑↑↑↑ биће написано 4 ↑. закључује;
- уочава разлике и
сличности у
Коментарисати са ученицима које су слике добили.
решењима;
Онима који су били брзи задати да у свеску нацртају неки свој
- уочава грешке;
једноставан цртеж пратећи квадратну мрежу и напишу свој код у
- исправља грешке;
свеску. Тај код треба тачно да се препише на један папирић који ће
учитељ сачувати за неки од следећих часова. - тумачи алгоритам;
- пише алгоритам;
- анализира и

3
упоређује са
одговорима
других ученика.
Завршни део часа (10 минута)
Ученике подсетити на начин како прелазе улицу и подсетити их да - самостално
је и то алгоритам. Упутити их да реше задатке на 114. и 115. решавају задатке;
страни помажући им да уоче положаје (координате) одређених - исказује утиске
квадрата. након самосталног
Када реше лавиринт и добију тражену реч треба да је упишу на начина рада;
место за решење и провере са својим другом из клупе да ли је - прати инструкције
добио исто. за домаћи задатак.
Мотивисати ученике да искажу утиске након самосталног рада.
�– Веома сам задовољан/задовољна својим радом.
�– Задовољан/задовољна сам, али могу и боље.
� – Нисам задовољан/задовољна, потрудићу се да будем
бољи/боља, на следећем часу.
Домаћи задатак:
Ученицима задати да на основу слике са 114. стране да напишу
кратку причу.

4
ПРИЛОГ 1

Према коду који је дат стрелицама, по линији нацртај пут


од слова М до слова А.

You might also like