You are on page 1of 2

Наставна тема: Множење и дељење до 1000 Датум:

Наставна јединица: Дељење двоцифреног броја Облици рада: фронтални,


једноцифреним бројем индивидуални, рад у пару
Редни број часа: 101. Методе рада: дијалошка,
метода писаних радова,
демонстративна
Тип часа: вежбање Наставна средства: уџбеник
Дигитално издање уџбеника
на Мозаик платформи
Циљ часа: утврђивање знања за дељење двоцифреног Кључни појмови: дељење,
броја једноцифреним бројем; осамостаљивање количник, двоцифрени број,
ученика за примену дељења приликом самосталног једноцифрени број
решавања задатака.
Општи исход Операционализовани исходи Међупредметна повезаност:
Ученик ће бити у Ученик ће бити у стању да: Српски језик, Природа и
стању да: друштво
– усвоји поступак – рачуна вредност бројевног Литература Литература за
дељења израза; за ученика:
двоцифреног – израчуна количник; наставника: Снежана
броја – упореди вредности Мирко Дејић, Лакета и
једноцифреним количника; Методика Снежана
бројем; – постави израз са дељењем из наставе Богићевић,
 користи појмове текста и израчуна његову математике, Математика
дељење, вредност; Учитељски 3а и 3б,
количник, – решава текстуалне задатке. факултет, уџбеник за
сабирци, збир, Београд, 2007. математику
разлика. за трећи
разред основне
школе, Едука,
Београд
Уводни део часа
Активности наставника Активности ученика
– преглед и анализа домаћег задатка; – упоређују решења,
– понаљање поступака научених на претходном часу; проверавају и
анализирају тачност
– најава наставне јединице: Дељење двоцифреног броја домаћих задатака;
једноцифреним бројем. – понављају усмени и
писмени поступак
дељења двоцифреног
броја једноцифреним;
– пишу наслов у свеске.
Главни део часа
Активности наставника Активности ученика

– поставља задатке: – записују текст


задатака;
1. Писменим поступком израчунај количнике: – раде задатке;
42 : 3, 80 : 5, 98 : 7. – раде пред таблом по
2. Количник бројева 66 и 3 увећај за количник бројева 55 и позиву наставника;
5. – прате рад и дата
3. У четири кутије распоређено је укупно 48 паковања решења;
влажних марамица. Колико је марамица у једној кутији – исправљају начињене
ако је у свакој кутији исти број паковања влажних грешке.
марамица?
4. Мирко има 69 сличица, а Марко три пута мање. Колико
сличица има Марко? Колико сличица имају оба дечака
заједно?
5. У једном пакету било је 98 чаша. Осам чаша се оштетило
при транспорту. Остале чаше су распоређене на пет
полица. Колико је чаша на једној полици ако је на свакој
полици једнак број чаша?
6. Дељеник је количник бројева 96 и 3, а делилац најмањи
паран број. Састави израз, па израчунај. (Рачунања врши
писменим поступком.);

– обилази ученике, усмерава, даје објашњења.


Завршни део часа
Активности наставника Активности ученика
– слушају и памте
– анализа решених задатака. наставникову
процену успешности
рада (које су добре
стране рада и шта
треба увежбавати,
усавршавати).

Провера остварености исхода – усмени одговори на


питања;
– рад и анализа
задатака у Уџбенику;
– самостално решавање
задатака у Уџбенику;
– наставник посматра
ученике док
самостално раде
задатке и води
белешке.
Запажања наставника о реализацији часа

Изглед табле
Дељење двоцифреног броја једноцифреним бројем

Усмени поступак

Писмени поступак

You might also like