You are on page 1of 4

Наставна тема: Множење и дељење до 1000 Датум:

Наставна јединица: Множење збира и разлике бројем Облици рада: фронтални,


индивидуални
Редни број часа: 93. Методе рада: дијалошка,
метода писаних радова,
демонстративна
Тип часа: вежбање Наставна средства: уџбеник
Дигитално издање уџбеника
на Мозаик платформи
Циљ часа: утврђивање и проширивање знања о Кључни појмови: множење,
множењу збира и разлике једноцифреним бројем. производ, сабирци, збир,
разлика
Општи исход Операционализовани Међупредметна повезаност:
Ученик ће бити у исходи Српски језик, Природа и друштво
стању да: Ученик ће бити у стању да:
– усвоји поступак – рачуна вредност Литература за Литература за
множења збира и бројевног израза; наставника: ученика:
разлике – израчуна производе; Мирко Дејић, Снежана
једноцифреним – упореди вредности Методика Лакета и
бројем; производа; наставе Снежана
– користи појмове – постави израз са математике, Богићевић,
чинилац, множењем из текста и Учитељски Математика
производ, израчуна његову факултет, Београд, 3а и 3б,
сабирци, збир, вредност; 2007. уџбеник за
разлика. – решава текстуалне математику
задатке. за трећи
разред основне
школе, Едука,
Београд
Уводни део часа
Активности наставника Активности ученика
– преглед и анализа домаћег задатка; – упоређују решења, проверавају
и анализирају тачност домаћих
Мотивациона активност: Понављање научених задатака;
поступака кроз садржај „математичке” приче
(Прилог): – анализирају садржај приче и
Колико садница цвећа су посадиле девојчице у бакином дају одговоре на питања:
дворишту? Број садница:
Колико је биљака опстало у башти? 1. начин:
3  ( 10 + 8) = 3  18 = 54,
– најава наставне јединице: Множење збира и три девојчице по 10 + 8 садница,
разлике бројем. укупно 54 саднице;
2. начин:
(3  10) + (3  8) = 30 + 24 = 54,
- 3  10 ружа и 3  8 лала, укупно
54 саднице;
Број успелих садница:
1. начин:
3  ( 18 – 10 ) = 3  8 = 24,
у три реда по 18 садница, 10 je
увело у сваком реду, па је 24
садница опстало у бакиној
башти;

– пишу наслов у свеске.

Главни део часа


Активности наставника Активности ученика

– поставља задатке: – записују текст задатака;


1. Израчунај производе датих бројева применом – раде задатке;
својства множења збира бројем. – раде пред таблом по позиву
150  4 = наставника;
120  6 = – прате рад и дата решења;
230  3 = – исправљају начињене грешке.
190  2 =

2. Израчунај производе датих бројева применом


својства множења разлике бројем.
76  5 =
83  3 =
195  2 =
185  4 =

3. Бака Гоца је правила сок од малина. Сипала је


у 5 посуда по 20 l воде и 7 l воћног сирупа.
Колико литара сока је направила бака Гоца?

4. У једном аутобусу је 56 путника. Има укупно


5 аутобуса са истим бројем путника који су
кренули на летовање. Колико је укупно
путника кренуло на летовање? (Израчунај на
два начина – применом множења збира бројем
и применом множења разлике бројем.)

5. Брат и сестра су у пекари. Купили су по кифлу


од 75 динара и по јогурт од 15 динара. Колико
новца су потрошили у пекари брат сестра?

Завршни део часа


Активности наставника Активности ученика
– анализа решених задатака; – слушају и памте наставникову
– увиђање да се до решења задатка може доћи на процену успешности рада (које
различите начине, тј. примењујући раличите су добре стране рада и шта
поступке; треба увежбавати,
усавршавати);
– задавање домаћег задатка:
1. Израчунај производе датих бројева применом – памте објашњења (инструкције)
својства множења разлике бројем. за израду домаћег задатка.
136  5 =
235  3 =
357  2 =
199  4 =

2. Израчунај производе датих бројева применом


својства множења збира бројем.
105  4 =
110  7 =
203  3 =
170  5 =

Провера остварености исхода – усмени одговори на питања;


– рад и анализа задатака у
Уџбенику;
– самостално решавање задатака у
Уџбенику;
– наставник посматра ученике док
самостално раде задатке и води
белешке.
Запажања наставника о реализацији часа

Изглед табле
Множење збира и разлике бројем

1. Израчунај производе датих бројева применом својства множења збира бројем.


150  4 = (100 + 50)  4 = (100  4) + (50  4) = 400 + 200 = 600
120  6 = (100 + 20)  6 = (100  6) + (20  6) = 600 + 120 = 720
230  3 = (200 + 30)  3 = (200  3) + (30  3) = 600 + 90 = 690
190  2 = (100 + 90)  2 = (100  2) + (90  2) = 200 + 180 = 380

2. Израчунај производе датих бројева применом својства множења разлике бројем.


76  5 = (80 – 4 )  5 = (80  5) – (4  5) = 400 – 20 = 380
83  3 = (90 – 7 )  3 = (90  3) – (7  3) = 270 – 21 = 249
195  2 = (200 – 5 )  2 = (200  2) – (5  2) = 400 – 10 = 390
185  4 = (200 – 15 )  4 = (200  4) – (15  4) = 800 – 60 = 740

3. Бака Гоца је правила сок од малина. У сваку од 5 посуда сипала је по 20 l воде и 7 l


воћног сирупа. Колико литара сока је направила бака Гоца?
5  (20 + 7) = (5  20) + (7  5) = 100 + 35 = 135
Бака Гоца је направила 135 литара сока.

4. У једном аутобусу је 56 путника. Има укупно 5 аутобуса са истим бројем путника који
су кренули на летовање. Колико је укупно путника кренуло на летовање?
1. начин: 56  5 = (50 + 6)  5 = 50  5 + 6  5 = 250 + 30 = 280
2. начин: 56  5 = (60 – 4)  5 = (60  5) – (4  5)= 300 – 20 = 280
На летовање је кренуло 280 путника.

5. Брат и сестра су у пекари. Купили су по кифлу од 75 динара и по јогурт од 15 динара.


Колико новца су потрошили у пекари брат сестра?

2  (75 + 15) = 2  75 + 2  15 = 150 + 30 = 180

или 2  (75 + 15) = 2  90 = 180


Укупно су потрошили 180 динара.

Прилог
Помоћ баки
Бака Бранка има 80 година. Живи сама у малој кући с прелепим двориштем. То
двориште је испуњено цвећем. Бака много воли цвеће и њен хоби је вртларство.
Три девојчице из комшилука решиле су да обрадују баку. Свака од њих је купила 10
ружа и 8 лала.
Колико садница цвећа су посадиле девојчице у бакином дворишту?
После пар дана девојчице су дошле да залију посађене биљке заједно са баком. Једна
девојчица је приметила:
„Цвеће смо посадиле у 3 реда. Било је по 18 садница у сваком реду, али у сваком реду је
10 садница увенуло. Колико је биљака опстало у башти?”

You might also like