You are on page 1of 7

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС

Наставна тема: Бројеви Датум:


Наставна јединица: Сабирци мењају места и здружујемо сабирке Облици рада: фронтални, индивидуални
Редни број часа: 4. Методе рада: демонстративна, монолошка, дијалошка, метода писаних радова
Тип часа: увежбавање Наставна средства: уџбеник, свеска, прибор за рад
Циљ часа: Оспособљавање ученика да примењују својства сабирања као олакшицу у рачунању вредности израза.
Образовни стандарди:
– 1МА.1.1.2. рачуна вредност бројевног израза са највише две операције сабирања и одузимања у оквиру прве хиљаде;
– 1МА.2.1.3. сабира и одузима, рачуна вредност израза.
Општи исход: Операционализовани исходи: Кључни појмови: сабирање, сабирци, збир
Ученик ће бити у стању да: Ученик ће бити у стању да:
– усмено сабира и одузима бројеве – користи термине сабирање, сабирци и Међупредметна повезаност: Свет око нас: Групе људи; Породични
до 100; збир; празници; Српски језик: Писање по диктату.
– примени замену места и – запише бројевни израз на основу Литература за наставника Литература за ученика
здруживање сабирака и чинилаца графичког приказа; 1. Мирко Дејић, Методика 1. Ивана Јухас,
ради лакшег рачунања; – сабира бројеве до 20; наставе математике, Математика 2а и 2б,
– идентификује групе људи којима – растави задати број на збир два Учитељски факултет, уџбеник за математику
припада. сабирка; Београд, 2007; за други разред основне
– допуњава бројевни израз до задате 2. Ковчежић знања, збирка школе, Едука, Београд;
вредности; задатака за 2. Ивана Јухас, Јасмина
– користи својство сабирања ради математику за други Игњатовић, Мудрица –
лакшег рачунања; разред, Едука, Београд; збирка задатака за
– разликује чланове породице и 3. Приручник за математику за други
родбине. математику за други разред основне школе,
разред, Едука, Београд, Едука, Београд;
2019. 3. Ковчежић знања, збирка
задатака за
математику за други
разред, Едука, Београд.

1
Уводни део часа: Активности наставника: Активности ученика:
Домаћи задатак: Наставник евидентира реализацију Ученици упоређују решења, проверавају и анализирају
домаћих задатака у свеску праћења. тачност домаћих задатака.
Мотивациона активност: Понављање кључних садржаја Ученици по диктату пишу садржај задатка у свескама.
кроз уводни задатак који наставник диктира ученицима: Читају садржај задатка и дају одговоре на наставникова
Бака Мара је прославила рођендан. Добила је два букета питања.
цвећа. Унучићи су јој подарили 3 црвене и 7 жутих ружа, − Бака је добила букет цвећа.
а синови 7 црвених и 3 жуте руже. Колико је цветова у − Добила је 3 црвене и 7 жутих ружа.
букету унучића, а колико у букету синова? − 3 + 7 = 10 ружа
Наставник води разговор помоћу питања: − Од синова је добила 7 црвених и 3 жуте руже.
− Шта су унуци поклонили баки? − 7 + 3 = 10 ружа
− Какве цветове је добила бака од унучића? − Бака је добила једнак број цветова од унука и од
− Како израчунати број ружа у букету? синова.
− Какве цветове је добила бака од синова? − Користили смо сабирање.
− Колико ружа је добила од синова? − Писали смо знак плус, више (+).
− Од кога је бака добила више цветова? − Бројеви у сабирању зову се први сабирак, други
− Коју рачунску операцију сте применили? сабирак и збир.
− Који знак сте користили за запишете сабирање?
− Како се зову бројеви у сабирању? − Угостила је 7 рођака, 5 комшиница и 3 колегинице.
На бакину прославу је дошло и 7 рођака, 5 комшиница и − Рачунају у свескама.
3 колегинице. Колико је гостију било на прослави?
− Осим унучића и синова, кога је још угостила бака? Рачунају у свескама на различите начине: 7 + 5 + 3:
− Којим редом су могли да долазе гости на бакину 1. начин: (7 + 5) + 3;
прославу? 2. начин: 7 + (5 + 3);
− Које су разлике у наведеним примерима? 3. начин: (7 + 3) + 5.
Ученици закључују који је начин најлакши, као и разлике у
начинима решавања – сабирцима су мењали места,
здруживали су сабирке.
Наставник истиче циљ часа и пише наслов на табли:
Сабирци мењају места и здружујемо сабирке. Ученици пишу наслов у свескама.

2
3
Главни део часа: Активности наставника: Активности ученика:
Истиче циљ учења: Наставник упућује ученике на уџбеник Анализирају задати уводни пример и одговарају на
2а, страна 17 и води разговор o уводном задатку помоћу наставникова питања:
питања (први део примера): − Јабуке су црвене и зелене боје, и то 4 црвене
− Које боје су јабуке? јабуке и 3 зелене јабуке.
− Колико је црвених јабука? − Укупно је 7 јабука.
− Колико је зелених јабука? Ученици пишу у свескама.
− Колико је укупно јабука?
Наставник пише на табли: 4 + 3 = 7 − Прво су зелене па црвене јабуке.
Анализирају други део уводног примера: − Зелених јабука је 3, а црвених 4.
− Како су сада по боји поређане јабуке? − Укупно је 7 јабука.
− Колико је зелених јабука? Ученици пишу у свескама.
− Колико је црвених јабука? − Сабирци су заменили место.
− Колико је укупно јабука? − Збир се није променио, он остаје исти.
Наставник пише на табли: 3 + 4 = 7 Ученици пишу у свескама: Ако сабирци замене места,
− Шта уочавате у запису? збир се неће променити.
− Шта се дешава са збиром ако сабирци замене Анализирају задати уводни пример и одговарају на
места? наставникова питања:
Наставник пише закључак на табли. − Оловке су црвене, плаве и зелене боје.
Наставник упућује ученике на уџбеник 2а, страна 18 и − Има 5 црвених оловака, 3 плаве оловке и 2
води разговор o уводном задатку помоћу питања (први зелене оловке.
део примера): − Укупан број оловака израчунаћемо
− Које боје су оловке на слици? сабирањем.
− Колико је црвених оловака? − Здруживање ћемо означити заградом
− Колико је плавих оловака? ( ).
− Колико је зелених оловака?
− Како можемо израчунати укупан број оловака? Ученици пишу у свескама оно што је наставник записао на
− Како означити здружене сабирке? табли, а затим и закључак:
Наставник пише на табли: Сабирке здружујемо помоћу заграде ( ). Ако сабирке
5, 3, 2 здружимо на различите начине, збир остаје исти.
5 + 3 + 2 – сабирци
(5 + 3) + 2 = 8 + 2 = 10

4
5 + (3 + 2) = 5 + 5 = 10
Наставник пише закључак на табли.
Вођено вежбање уз практиковање и примену усвојених Задаци у уџбенику 2а, на страни 17.
кључних појмова: Наставник упућује ученике на израду Раде задатке. Користе се кључним садржајима из свеске
задатака у уџбенику 2а, стране 17 и 18. Наставник даје или са табле. Посматрају, размишљају, анализирају,
упутства за рад. Док ученици раде, наставник их обилази, повезују, практикују усвојена знања, решавају и
мотивише, упућује. одговарају на захтеве задатака.
Индивидуални рад са колективном провером: Наставник Јављају се, саопштавају решење и образлажу своје
позива ученике да анализирају задатак по задатак, редом. мишљење.
Изабрани ученик саопштава како је решио задатак, уз Прате друга који објашњава и упоређују решења.
објашњење. Наставник позива остале ученике да упореде Исправљају грешке настале при изради задатака.
радове и утврде да ли је понуђено решење тачно/нетачно
уз образложење.
Систематизовање наученог: Ради провере усвојености Ученици раде задатке примењујући научено на часу.
Завршни део часа:
кључних појмова, наставник даје ученицима 1, 2. и 3. Слушају и памте наставникову процену успешности рада
задатак у уџбенику, страна 19. Наставник даје упутства за (које су добре стране рада и шта треба увежбавати,
усавршавати).
рад. По завршетку рада наставник проверава тачност
решења.
Задавање домаћег задатка: Ученици памте објашњења (инструкције) за израду
− Мудрица, страна 10, преостали задаци. домаћег задатка.
Наставник објашњава који су то захтеви које треба
испунити при изради домаћег задатка.
– усмени одговори на питања;
Провера остварености исхода:
– рад и анализа задатака у уџбенику;
– самостално решавање задатака у уџбенику;
– наставник посматра ученике док самостално раде задатке и води белешке.
Запажања наставника о
реализацији часа

5
6
Сабирци мењају места и здружујемо сабирке
4+3=7
3+4=7
Ако сабирци замене места, збир се неће променити.
4+3=3+4
5, 3, 2
5 + 3 + 2 – сабирци
(5 + 3) + 2 = 8 + 2 = 10
5 + (3 + 2) = 5 + 5 = 10
Сабирке здружујемо помоћу заграде ( ).
Ако сабирке здружимо на различите начине, збир остаје исти.
Изглед табеле

You might also like