You are on page 1of 4

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 60

Предмет: Математика Разред: Други


Наставна тема/област: Квадратна једначина и квадратна функција
Наставна јединица: Контролна вежба
Тип часа: провера
Систематизација знања и умења ученика која се односе на решавање квадратне једначине, на решавање
Циљ часа: једначина које се своде на квадратне, растављање квадратног тринома на линеарне чиниоце и Вијетове
формуле.
Ученик ће бити у стању да:
 одреди број решења потпуне квадратне једначине и потом реши потпуну квадратну једначину;
Очекивани исходи
 реши неке једначине које се своде на квадратне;
на крају часа:
 растави квадратни трином на просте чиниоце са комплексним коефицијентима;
 примени Вијетове формуле у задацима.
Наставне методе: Самостални рад ученика, дијалошка
Облици рада: индивидуални
Наставна средства: Уџбеник
Ученик развија:
Међупредметне компетенције: ‒ компетенције за целоживотно учење;
‒ комуникацију.
Квадратне једначине, једначине које се своде на квадратне и Вијетове формуле су присутне у решавању
Међупредметно повезивање:
великог броја задатака и проблема из Физике.
Кључни појмови: квадратна једначина, једначине које се своде на квадратне, Вијетове формуле

МОГУЋИ ТОК ЧАСА


Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
Уводни део часа ‒ Поделити папире са задацима и дати кратка
‒ Прате упутства наставника.
(5 минута) упутства за рад.
‒ Израђују задатке које им задаје наставник и
на тај начин систематизују и продубљују
знања, правила и поступке која се односе на
Главни део часа
квадратне једначине, неке једначине које се
(30 минута)
своде на квадратне, растављање квадратних
тринома на линеарне чиниоце и Вијетове
формуле.

Завршни део часа ‒ Упућују наставника у резултате задатака



(10 минута) које су решавали на часу.
‒ Посматрање ученичког учешћа у раду, закључивања и одговора на постављена питања
Начини провере
наставника током часа.
остварености исхода:
‒ Анализирање успешности ученика у решавању задатака.
ОКВИР ЗА ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан избор начина
провере остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла адекватне
активности ученика?
 Да ли је било одступања/потешкоћа
приликом остваривања планираног?
 Шта бих променио/-ла?

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

Квадратне једначине и Вијетове формуле

Задатак 1 Задатак 2 Задатак 3 Задатак 4 Задатак 5 Задатак 6 Укупно


I група
II група
III група
IV група
V група
VI група
VII група

ПРИЛОГ

1. У скупу комплексних бројева реши једначине:


а) x 2−7 x=0 ; б) 2 x 2−3 x−5=0; в) 9 x 2−12 x+ 4=0; г) x 2−2 x+5=0.
2. Трином x 4 + x 2 +1 растави на чиниоце са:
а) реалним коефицијентима; б) комплексним коефицијентима.
3. Састави квадратну једначину чија су решења бројеви:
а) x 1=2 , x 2=1 ; б) x 1=2+i √2 , x2 =2−i √ 2.
4. За које вредности реалног параметра m квадратна једначина ( 2 m+1 ) x 2− ( m+2 ) x +m−3=0 има једнака реална решења?
2 x−1 4 x+3
5. У скупу реалних бројева реши једначину 2+ − =0 .
x+2 2 x +1
6. У скупу реалних бројева реши једначину x| x−3|=−2.

You might also like