You are on page 1of 4

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 41

Предмет: Математика Разред: други


Наставна тема/област: Квадратна једначина и квадратна функција
Наставна јединица: Природа решења квадратне једначине
Тип часа: обрада
Циљ часа: Продубљивање знања ученика о решењима потпуне квадратне једначине
Ученик ће бити у стању да:
Очекивани исходи
‒ реши непотпуне квадратне једначине;
на крају часа:
‒ одреди број решења потпуне квадратне једначине и потом реши потпуну квадратну једначину
Наставне методе: Дијалошка, монолошка, илустративна
Облици рада: Фронтални, индивидуални
Наставна средства: Збирка задатака и тестова за II разред гимназија и техничких школа
Ученик развија:
‒ компетенције за целоживотно учење;
Међупредметне компетенције:
‒ рад са подацима и информацијама;
‒ комуникацију.
Квадратне једначине, односно решавање квадратних једначина је присутно у решавању великог броја задатака
Међупредметно повезивање:
и проблема из Физике.
Кључни појмови: квадратна једначина, непотпуна квадратна једначина, потпуна квадратна једначина
МОГУЋИ ТОК ЧАС
Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
Уводни део часа ‒ Обнавља са ученицима поступке решавања - Одговарају на постављена питања
(5 минута) непотпуне квадратне једначине и решавање наставника.
потпуне квадратне једначине допуном до
квадрата бинома и применом разлике
квадрата, као и тврђење о решењима
квадратне једначине, у зависности од знака
дискриминанте.
‒ Обнавља појам комплексног броја и
конјуговано комплексне бројеве.

 Записује на табли: Свака квадратна једначина


a x +bx+ c=0 (a , b , c ∈ R , a ≠ 0) има решења у
2

скупу комплексних бројева C .


 Подсећа ученике да је скуп реалних бројева
садржан у скупу комплексних бројева, те да је
приликом доказивања тврђења потребно
доказати случај када је дискриминанта
придружена квадратној једначини негативна.
Користећи једнакост i 2=−1, одређује решења
уопштене квадратне једначине која не припадају
скупу реалних бројева. Наглашава да су два
добијена решења међусобно конјугована, и да се
стога каже да једначина има пар конјуговано
комплексних решења. ‒ Прате упутства наставника.
 На конкретном примеру илуструје поступак ‒ Учествују у дискусији.
Главни део часа решавања квадратне једначине чија су решења ‒ Дају промишљене одговоре на постављена
(35 минута) конјуговано комплексни бројеви питања.
 Записује на табли теорему о природи решења ‒ Анализирају и закључују.
квадратне једначине: Квадратна једначина ‒ Анализирају и решавају задатке у својим
a x 2 +bx+ c=0 (a , b , c ∈ R , a ≠ 0) има: свескама и на табли
1) два различита реална решења ако је ‒ Постављају питања.
b 2−4 ac> 0;
2) једно реално решење ако је b 2−4 ac=0;
3) пар конјуговано комплексних решења ако је
2
b −4 ac< 0.
 Задаје ученицима да реше задатке из збирке како
би утврдили поступак решавања квадратних
једначина, задатак 156, примери под г), е) и ж)
 Прати и усмерава рад ученика. Ради се пример по
пример, ученици раде најпре у својим свескама, а
онда један ученик исписује решење на табли,
онда се ради наредни пример.

Завршни део часа ‒ Обнавља са ученицима поступак решавања ‒ Одговарају на питања наставника која се
(5 минута) једначине када решења не припадају скупу односе на усвојене садржаје из наставне
реал-них, већ припадају скупу комплексних
јединице.
бројева, као и теорему о природи решења
квадратне једначине.
‒ посматрање ученичког учешћа у раду, закључивања и одговора на постављена питања
Начини провере остварености исхода: наставника током часа
‒ анализирање успешности ученика у решавању задатака.
ОКВИР ЗА ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан избор начина
провере остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла адекватне
активности ученика?
 Да ли је било одступања/потешкоћа
приликом остваривања планираног?
Шта бих променио/-ла?

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ
Природа решења квадратне једначине - обрада

Свака квадратна једначина a x 2 +bx+ c=0 , a ≠ 0, има решење у скупу С.

 Квадратна једначина
a x 2 +bx+ c=0 (a , b , c ∈ R , a ≠ 0) има:
1) два различита реална решења ако је
b 2−4 ac> 0;
2) једно реално решење ако је b 2−4 ac=0;
3) пар конјуговано комплексних решења ако је b 2−4 ac< 0.

You might also like