You are on page 1of 7

Школа:

Наставни предмет: Математика

Разред: Седми

Датум реализације:

Наставник:

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 3

Настава тема: Реални бројеви


Наставна јединица: Решавање једначине x² = а (а ≥ 0), појам квадратног корена
Тип часа: Обрада
Упознавање ученика са поступком решавања једначине x² = а (а ≥ 0)
Циљ часа:
и увођење појма квадратног корена
Ученици треба да:
 усвоје појам решења једначине x² = а (а ≥ 0);
 умеју да одреде решења једначине x² = а (а ≥ 0) и да
Образовни задаци: запишу x = a или x =  a , као и да израчунавају
квадратни корен броја;
 се оспособљавају се за решавање практичних задатака
применом квадратног корена.
Ученици треба да:
 стeкну сигурност у израчунавању;
Функционални  усаврше вештину брзог, рационалног и тачног рачунања;
задаци:  развијају способност да закључују по аналогији;
 развијаку логичко, аналитичко и процедурално
(алгоритамско) мишљење.
Ученици треба да развијају:
 концентрацију;
 способност за упоран и предан рад;
 систематичност у раду;
Васпитни задаци:  тачност, прецизност и уредност у раду;
 позитиван однос према математици и уважавање
математике као подручја људске делатности;
 самопоуздање и поверење у властите математичке
способности.
Кључни појмови: Квадратни корен
Образовни стандарди: MA2.2.2.
Облици рада: Фронтални
Наставне методе: Дијалошка
Наставна средства: Уџбеник, збирка, табла, креда
Место извођења наставе: Кабинет за математику
Корелација: -
 Икодиновић Н., Димитријевић С., Математика 7, уџбеник за
седми разред основне школе, Издавачка кућа Klett, Београд,
2011, стр 11.
 Милојевић С., Вуловић Н., Математика 7, збирка задатака са
Литература и додатни решењима за седми разред основне школе, Издавачка кућа
Klett, Београд, 2011, стр. 9 и 10.
материјал за
наставнике:  Икодиновић Н., Приручник за наставнике математике у
седмом разреду основне школе, Издавачка кућа Klett, Београд,
2011.
 Вајукић М., Павлићевић Р., Знам за више – Математика 7,
објашњења и вежбања за боље оцене у 7. разреду, Издавачка
кућа Klett, Београд, 2010.
 Икодиновић Н., Димитријевић С., Математика 7, уџбеник за
седми разред основне школе, Издавачка кућа Klett, Београд,
2011, стр 11.

Литература и додатни  Милојевић С., Вуловић Н., Математика 7, збирка задатака са


материјал за ученике: решењима за седми разред основне школе, Издавачка кућа
Klett, Београд, 2011, стр. 9 и 10.
 Вајукић М., Павлићевић Р., Знам за више – Математика 7,
објашњења и вежбања за боље оцене у 7. разреду, Издавачка
кућа Klett, Београд, 2010.
Напомене:
ТОК ЧАСА
Уводни део часа: Анализа домаћег задатка.
(3 минута) Поновити:
Шта је квадрат рационалног броја?
Шта можемо рећи о знаку квадрата рационалног броја?
Напомена: Основни разлог због кога се скреће пажња на квадрирање
јесте упознавање ученика са супротном операцијом – кореновањем. У
складу са тим, примери 1, 2, 3 и задатак 1 обрађују решење једначине
x 2  a , док пример 4 треба да истакне потребу за тражењем само
ненегативног решења једначине x 2  a и уведе појам квадратног
корена ( a ).
Примером 5 ученици треба да утврде разлику између два поменута
проблема (јасно истаћи разлику између поступка решавања једначине
x 2 = a ( a > 0) и налажења квадратног корена ненегативног броја):
x 2  4  x  2; 4  2 .
Главни део часа: Све примере ради наставник на табли уз сталну комунакцију са
(32 минута) ученицима.
Пример 1. (Уџбеник, страна 11)
Милица је замислила један број. Његов квадрат је једнак 16. Који је
број Милица замислила?
(Очекивани одговор ученика: број 4 или број -4).
Ако са x oзначимо непознати број, онда се задатак своди на
решавање једначине x 2=16.
Како је 42=16 и (-4)2=16, закључујемо да је x =4 или x =-4.

Поновити: Шта је решење једначине?


Решење једначине је сваки број који, замењен у једначини,
једначину преводи у тачну једнакост.

Пример 2. (Уџбеник, страна 11)

Пример 3. (Уџбеник, страна 11)


Да ли у скупу рационалних бројева једначина x 2= -4 има решења?
(Дата једначина нема решења у скупу рационалних бројева, јер је
квадрат сваког рационалног броја ненегативан).

Ученици решавају задатак 1, на страни 11, уџбеника.


Пример 4. (Уџбеник, страна 11)
Ако је површина квадрата 16, колика је дужина његове странице?
Ако са x означимо дужину странице, онда се задатак своди на
решавање једначине x 2=16 уз услов да је x ≥ 0, јер дужина не може
бити негативан број.
Дакле, дужина странице тог квадрата је 4.
Ненегативан број чији је квадрат 16 зовемо квадратним кореном броја
16 и записујемо га као 16 . Како је 42 = 16 и 4 ≥ 0, закључујемо да је
16 =4.
Рачунамо само квадратне корене ненегативних бројева, јер је
квадрат сваког броја ненегативан.

Квадратни корен, или само корен ненегативног броја a је


ненегативан број у ознаци a ,чији је квадрат једнак броју a .
За свако ненегативно a важи a ≥0 и ( a )2= a .
Напомена: Типична грешка коју ученици праве је облика 9  3 . У
циљу смањивања оваквих грешака, стално треба истицати да је
a  0 ( a  0 је услов да a буде дефинисано).

Пример 5.
а) Који број је квадратни корен броја 36?
б) Који бројеви су решења једначине x 2=36?
Решење: а) 36 =6, јер је 6 > 0 и 62=36;
б) x 2=36
x = 36 и x =- 36 , па је x =6 и x =-6.
(јер је 62=36 и (-6)2=36)
Решења једначине x 2= a , a > 0, су бројеви a и - a .
(јер је ( a )2= a и (- a )2= a )

Ученици раде задатак 2, на страни 11, уџбеника.


Завршни део часа: Напомена: У зависности од преосталог времена, урадити неке од
(10 минута) једначина у задатку 6 (д, ђ, е, и, љ). у Збирци задатака, страна 10.

Реши једначине:
2 2 3
д) x 2  0,04 ; ђ) 2 x 2  50 ; x  ;
е)
3 8
1 1 1
и) 5 x 2  3  83 ; љ) 3  1 x 2  2 .
3 5 2
Поновити:
Шта је квадратни корен ненегативног броја a?
Шта је решење једначине x 2= a ( a > 0 )?
Домаћи задатак:
Збирка задатака, страна 9, задаци 1, 2; страна 10, задаци 3, 4, 6.
ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

Решавање једначине x² = а (а ≥ 0), појам квадратног корена – обрада

Пример 1. (Уџбеник, страна 11)


Ако са x oзначимо непознати број, онда се задатак своди на решавање једначине x 2=16.
Како је 42 =16 и (-4)2 =16, закључујемо да је x = 4 или x =-4.

Пример 2. (Уџбеник, страна 11)


Ова једначина има само једно решење, број 0.

Пример 3. (Уџбеник, страна 11)


Квадрат сваког рационалног броја ненегативан!!!!

Решење једначине је сваки број који, замењен у


Уџбеник, страна 11, задатак 1. једначини, једначину преводи у тачну једнакост.

Пример 4. (Уџбеник, страна 11)


Ако са x означимо дужину странице, онда се задатак своди на решавање једначине x 2=16 уз
услов да је x ≥ 0, јер дужина не може бити негативан број. Дакле, дужина странице тог
квадрата је 4.
Ненегативан број чији је квадрат 16 зовемо квадратним кореном броја 16 и записујемо га
као 16 .
Како је 42 = 16 и 4 ≥ 0, закључујемо да је 16 =4.

Рачунамо само квадратне корене ненегативних бројева, јер је квадрат сваког броја
ненегативан.

Квадратни корен, или само корен ненегативног броја a је ненегативан број у ознаци a
,чији је квадрат једнак броју a .
Решавање једначине x² = а (а ≥ 0), појам квадратног корена – обрада

Пример 5.
а) Који број је квадратни корен броја 36?
б) Који бројеви су решења једначине x 2=36?
Решење: а) 36 =6, јер је 6 > 0 и 62=36;
б) x 2=36
x = 36 и x =- 36 , па је x =6 и x =-6.
(јер је 62=36 и (-6)2=36)

Решења једначине x 2= a , a >0, су бројеви a и - a . (јер је ( a )2= a и (- a )2= a )

Уџбеник, страна 11, задатак 2.

Збирка задатака, страна 10, задатак 6:

Реши једначине:
2 2 3
д) x 2  0,04 ; ђ) 2 x 2  50 ; е) x  ;
3 8
1 1 1
љ) 3  1 x  2 .
2
и) 5 x 2  3  83 ;
3 5 2

ДОМАЋИ ЗАДАТАК:
збирка задатака, страна 15, задаци: 1 и 4

You might also like