You are on page 1of 7

Школа:

Наставни предмет: Математика

Разред: Осми

Датум реализације:

Наставник:

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 7

Настава тема: Сличност троуглова


Наставна јединица: Примена сличности на правоугли троугао
Тип часа: Обрада
Уочавање једнакости које важе за одсечке правоуглог троугла и
Циљ часа: усвајање појма геометријске средине два позитивна броја, као и
конструкција те средине
Ученици треба да:
 усвоје тврђење да је катета геометријска средина
хипотенузе и суседног одсечка на хипотенузи;
 усвоје тврђење да је хипотенузина висина геометријска
Образовни задаци: средина хипотенузиних одсечака;
 умеју да докажу наведена тврђења и да их примењују у
задацима;
 науче да докажу Питагорину теорему применом ових
тврђења.
Функционални Ученици треба да:
задаци:  усаврше вештину брзог и тачног рачунања;
 стичу навику да сами одлучују о путевима за решавање
задатака, као и навику да размишљају о карактеру решења
задатка;
 развију навику тачног обележавања геометријских
објеката;
 оспособљавају се за прецизно и уредно цртање и
конструисање и правилно коришћење прибора;
 развијају вештину процењивања решења проблема то јест
најефикаснијег приступа решавању постављеног
проблема;
 стичу способност изражавања математичким језиком,
јасно и прецизно, у писменом и усменом облику;
 развијају логичко, аналитичко и процедурално
(алгоритамско) мишљење;
 применом мисаоних операција, нарочито апстракције и
генерализације, развијају способности за индуктивни
облик закључивања;
 се оспособљавају за доказивање геометријских тврђења
применом директног или индиректног доказа.
Ученици треба да развијају:
 концентрацију;
 способност за упоран и предан рад;
 поступност и систематичност у раду;
Васпитни задаци:  тачност, прецизност и уредност у раду;
 позитиван однос према математици и уважавање
математике као подручја људске делатности;
 самопоуздање и поверење у властите математичке
способности;
 навику самоконтроле и критичког мишљења.
Сличност троуглова, правоугли троугао, хипотенуза, катете,
Кључни појмови:
геометријска средина
Образовни стандарди: MA3.3.6.
Облици рада: Фронтални
Наставне методе: Дијалошка, илустративна
Наставна средства: Уџбеник, збирка, табла, креда, прибор за геометрију
Место извођења
Кабинет за математику
наставе:
Математика 6. разред (Врсте троуглова у зависности од величине
углова – Правоугли троугао),
Корелација:
Математика 7. разред (Сличност троуглова),
Математика 7. разред (Питагорина теорема)
Литература и додатни  Икодиновић Н., Димитријевић С., Математика 8, уџбеник за
материјал за осми разред основне школе, Издавачка кућа Klett, Београд,
наставнике: 2011, стр. 23 и 24.

 Поповић Б., Милојевић С., Вуловић Н., Математика 8,


збирка задатака са решењима за осми разред основне школе,
Издавачка кућа Klett, Београд, 2011, стр. 10.

 Икодиновић Н., Димитријевић С., Поповић Б., Приручник за


наставнике математике у осмом разреду основне школе,
Издавачка кућа Klett, Београд, 2011.

 Вајукић М., Павлићевић Р., Знам за више – Математика 8,


објашњења и вежбања за боље оцене у 8. разреду, Издавачка
кућа Klett, Београд, 2011, стр. 10.

 Павлићевић Р., Вајукић М., Знам за матуру, збирка задатака


за завршни испит из математике у основном образовању,
Издавачка кућа Klett, Београд, 2011.
 Икодиновић Н., Димитријевић С., Математика 8, уџбеник за
осми разред основне школе, Издавачка кућа Klett, Београд,
2011, стр. 23 и 24.

 Поповић Б., Милојевић С., Вуловић Н., Математика 8,


збирка задатака са решењима за осми разред основне школе,
Издавачка кућа Klett, Београд, 2011, стр. 10.
Литература и додатни
материјал за ученике:
 Вајукић М., Павлићевић Р., Знам за више – Математика 8,
објашњења и вежбања за боље оцене у 8. разреду, Издавачка
кућа Klett, Београд, 2011, стр. 10.

 Павлићевић Р., Вајукић М., Знам за матуру, збирка задатака


за завршни испит из математике у основном образовању,
Издавачка кућа Klett, Београд, 2011.
Напомене:

ТОК ЧАСА
Уводни део часа: Анализа домаћег задатка.
(5 минута) Наставни програм екслицитно захтева примену сличности на
правоугли троугао. Након извођења уобичајених формула, треба
доказати Питагорину теорему, а онда и применити добијене
формуле у конструктивним задацима, тј. увести појам геометријске
средине и показати како се конструише геометријска средина две
дужи.
Нацртати правоугли троугао и означити његове елементе као на
слици.

Главни део часа: Посматрајмо правоугли троугао ABC са правим углом у темену C.
(39 минута) Нека је D подножје висине која одговара хипотенузи, а p и q дужине
одсечака на које ова тачка дели хипотенузу.
Троуглови ABC и ACD су правоугли и имају исти угао у темену A.
Дакле, ΔABC ~ ΔACD, па је

Троуглови ABC и CBD су правоугли и имају исти угао у темену B.


Дакле, ΔABC ~ ΔCBD, па је

Из претходне две сличности следи и да је Δ ACD ~ ΔCBD, па је

Последице ових једнакости:


Нека су a и b дужине катета, c дужина хипотенузе правоуглог
троугла ABC, h дужина висине над хипотенузом и p и q дужине
одсечака на које ова висина дели хипотенузу. У том случају важе
једнакости:
Скренути пажњу ученицима да је од раније позната Питагорина
теорема последица ових једнакости.
Пример 1. (Уџбеник, страна 23.) – ради наставник
Висина над хипотенузом дели хипотенузу c правоуглог троугла на
одсечке p и q чије су дужине 4,5cm и 8cm. Одредимо обим овог
троугла.
Из p = 4,5cm и q = 8cm следи да је c = p + q = 12,5cm, a2 = qc = 100, то
јест a = 10cm и b2 = pc = 56,25, то јест b = 7,5cm. Дакле, обим троугла
је 30cm.
Ученици самостално раде задатак 1, уџбеник, страна 24 (рецимо,
прву, трећу и последњу врсту.)
Чињеница да је квадрат висине над хипотенузом једнак производу
одсечака које она гради на хипотенузи омогућава нам да једноставно
конструишемо дуж чија је дужина , уколико су задате дужи чије
су дужине x и y.

Сада можемо да дефинишемо појам геометријске средине два


позитивна броја:
Ако су x и y позитивни бројеви, број је њихова геометријска
средина.
Уџбеник, страна 24, задатак 4,5. – Ученици раде самостално.
Завршни део часа: Домаћи задатак: Збирка задатака, страна 10 задатак 15, 16 (а, д).
(1 минута) Знам за више, страна 10, задатак 4.
ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

Примена сличности на правоугли троугао – обрада

Дакле, ΔABC ~ ΔACD, па је

Троуглови ABC и CBD су правоугли и имају исти угао у темену B. Дакле, ΔABC ~ ΔCBD,
па је

Из претходне две сличности следи и да је Δ ACD ~ ΔCBD, па је

Нека су a и b дужине катета, c дужина хипотенузе правоуглог троугла ABC, h дужина висине над хипотенузом и p и q дужине
одсечака на које ова висина дели хипотенузу. У том случају важе једнакости

Докажи Питагорину теорему.

ДОМАЋИ ЗАДАТАК:
Пример 1. (Уџбеник, страна 23.)
Збирка задатака, страна 10 задатак 15, 16 (а, д).
Из p = 4,5cm и q = 8cm следи да је c = p + q = 12,5cm, a2 = qc = 100, то јест
Знам за више, страна 10, задатак 4.
a = 10cm и b2 = pc = 56,25, то јест b = 7,5cm. Дакле, обим троугла је 30cm.

Уџбеник, страна 24, задатак 1, (прву, трећу и последњу врсту)

Ако су x и y позитивни бројеви, број је њихова геометријска средина.

Уџбеник, страна 24, задатак 4, 5.

You might also like