You are on page 1of 4

Школа: Наставник: Предмет: Разред и одељење: Редни број часа:

ОШ „ “ МАТЕМАТИКА 5/ 47.
Наставна тема: Наставна јединица:
ОСНОВНИ ГЕОМЕТРИЈСКИ ОБЈЕКТИ Централна симетрија. Паралелограм
Циљ часа: Очекивани исходи (ученик ће бити у стању да):
- Увести појам централне симетрије и особина - преслика дати геометријски објекат
централно симетричних фигура. централном симетријом;
Тип часа: Облик рада:
Обрада Фронтални, дијалог
Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
 Развија и води дискусију, наводи ученике на  Користи прибор за геометрију
закључке  Црта централносиметричне фигуре
 Прати и вреднује рад ученика  Активно учествује у дискусији
Провера остварености исхода:
- Тачно урађени задаци – наставни листић (задатак 44)
Коришћена литература:
- МАТЕМАТИКА, уџбеник за пети разред основне школе, МАТЕМАТИСКОП, Владимир Стојановић
- Електронски додатак, Н. Вигњевић, Г. Поповић, В. Стојановић.
Ученици на клупама имају Уџбеник.

Уводни део:

Цртамо дуж AB и дефинишемо њено средиште S. Прецизно дефинишемо симетричне тачке:

Главни део:

Тачку S називамо центар симетрије, а кажемо да су тачке А и В централносиметричне.

Даље радимо као на странама 72 и 73 Уџбеника уз обавезно писање на табли важних тврђења:

Пресликамо праву p симетријом у односу на тачку S која је ван праве p. Закључимо:

Пресликамо дуж АВ у односу на тачку S. Пишемо закључке:

Уведемо појам паралелограма.

1
Покажемо да је паралелограм централносиметрична фигура.

Решавамо пример 1.

Инсистирамо на прецизном конструисању што проверавамо у ученичким свескама.

Решавамо пример 2.

Нагласимо да је кружница савршено симетрична у односу на свој центар.

Решавамо пример 3.

Решавамо пример 4.

Завршни део: Пет минута пред крај часа делимо наставне листиће.

Домаћи задатак: „Увежбавамо основне појмове“, Уџбеник, стр. 75, задаци: 39 - 43.

Датум: Школска 20__/ 20__

1
1
1

You might also like