You are on page 1of 3

Припрема за реализацију часа

Општи подаци

Наставни предмет Математика


Назив школе ОШ „Никола Тесла“ Нови Сад
Разред и одељење 6-1
Датум реализације часа 27.02.2014.
Име и презиме наставнице Ивана Нинковић Цветковић

Оперативни подаци

Наставна тема Четвороугао


Наставна јединица Конструкција трапеза
Редни број часа 89
Тип часа Увежбавање
Време предвиђено за реализацију 45 минута
Облици рада Рад у пару; Фронтални; Индивидуални
Наставна метода Дијалошка (Хеуристички метод);
Илустративна;
Наставна средства Наставни листићи; Табла; Маркери;
Прибор за геометрију
Циљ часа Увежбавање поступка конструкције
трапеза и њеног образлагања
Задаци Образовни задаци- Ученици треба да
знају поступак конструкције трапеза и да
Васпитни задаци- Ученици треба да увежбају образлагање те конструкције
развијају: Функционални задаци- Ученици треба
• Концентрацију; да:
• Способност за упоран и предан рад; • Усаврше коришћење прибора за
• Поступност, систематичност, тачност, геометрију у конструкцијама;
прецизност и уредност у раду; • Развију вештине и способности
• Позитиван однос према математици; решавања проблемских задатака;
• Самопоуздање; • Развију логичко, аналитичко и
• Навику самоконтроле и критичког алгоритамско мишљење;
мишљења. • Примене апстракцију и генерализацију и
развију способност индуктивног облика
закључивања.
Активност ученика Слушање, попуњавање, писање,
скицирање, конструисање, одговарање на
питања, постављање питања.
Активност наставника Писање, скицирање и конструисање на
табли, давање упутстава и објашњења,
вођење дискусије, организација часа.
Исход часа Ученици ће увежбати поступак и
образлагање конструкције трапеза.

Корелација Информатика; Техничко образовање


Литература „Збирка задатака из математике за 6.
разред“ Круг- Београд и „Математика за 6.
разред“ Креативни Центар
Место извођења Кабинет за математику
Образовни стандарди МА3.3.2.

Ток часа

Уводни део (око 7 минута)


Наставница се представља ученицима и осталим присутнима. Говори о циљу часа и
записује наслов на табли. Понудити помоћ око предходног домаћег задатка, ако је
потребно.Следи кратак осврт на важност конструкција фигура у равни и њихову
примену у областима рада човека. (Ученици одговарају на питања користећи наставни
листић бр.1. Одговарају у пару- морају да се договоре који ће одговор дати.). Тиме ћемо
поновити основна својства и врсте трапеза.

Главни део часа (око 35 минута)


Текстови задатака су представљени на наставном листићу бр.2. Наставница
фронтално почиње израду првог задатка на табли, слушајући и записујући коректне
иснструкције ученика. Сложеност овог задатка дозвољава да ученици појединачно
раде корак по корак на табли. На крају нагласити и наговестити скицом други начин
решавања тог задатка.
Остале задатке ученици раде сами у својим свескама. Да би се урадило што више
задатака, радити само анализу и конструкцију. Наставница прати рад ученика,
усмерава их на правилно решавање, даје инструкције и додатна објашњења, бодрећи
ученике да слободно питају све што им није јасно. Наставница записује на табли оно
што већина ученика не уме самостално да уради.

Завршни део часа (око 3 минута)


Наставница даје домаћи задатак са наставног листића бр.2 Сваки ученик добија
наставни листић бр. 3 и упутство за коришћење истог. Наставница дели ученицима
празне листиће и моли их да на њима напишу утиске са часа. Наставница се захваљује
ученицима на доброј сарадњи.
Текстови задатака за рад на часу и за рад код куће

1. Конструисати једнакокраки трапез ако је дужа основица 5 cm, а крак је


једнак краћој основици и износи 3 cm.

2. Конструисати трапез ABCD ако је:


AB=6 cm, AD=3 cm, < A=45° i <B= 60°.

3. Дужа основица је 8 cm, углови на њој су 60° и 75°, а висина је 3 cm.


Конструисати тај трапез.

4. Конструисати једнакокраки трапез ако је:


Основица a=5,5 cm, угао α=60° и крак BC=3 cm.

5. Конструисати правоугли трапез ABCD ако је BC=4,3 cm; AD=3 cm и


AC=4,2 cm.

Текстови задатака за рад на часу и за рад код куће

1. Конструисати једнакокраки трапез ако је дужа основица 5 cm, а крак је


једнак краћој основици и износи 3 cm.

2. Конструисати трапез ABCD ако је:


AB=6 cm, AD=3 cm, < A=45° i <B= 60°.

3. Дужа основица је 8 cm, углови на њој су 60° и 75°, а висина је 3 cm.


Конструисати тај трапез.

4. Конструисати једнакокраки трапез ако је:


Основица a=5,5 cm, угао α=60° и крак BC=3 cm.

5. Конструисати правоугли трапез ABCD ако је BC=4,3 cm; AD=3 cm и


AC=4,2 cm.

You might also like