You are on page 1of 5

Школа: ОШ ''Петар Петровић Његош'' Београд

Наставни предмет: Математика


Разред: Седми (7/2)
Датум реализације: 17.05.2012.
Наставник: Александар Брзаковић

Наставна тема: Круг


Наставна јединица: ПОВРШИНА КРУГА
Тип часа: Обрада
Облици рада: Фронтални, индивидуални, рад у паровима
Циљ часа: Упознавање ученика са формулом за одређивање површине круга
Истицање циља часа: У уводном делу, са записом на табли
Наставне методе: Дијалошка, текстуална, илустративна
Наставна средства: Текст, прибор за геометрију, модели (пано са моделом круга), наставни листићи,
Место извођења наставе: Кабинет за математику

Образовни задаци: Стицање знања о површини круга, да разумеју како се долази до формуле за порвшину круга и
да умеју да је примене у задацима.
Функционални задаци: Стичу способност изражавања математичким језиком, јасно и прецизно, у писменом и усменом
облику; развију навику тачног обележавања геометријских објеката; оспособљавају се за прецизно
и уредно цртање и конструисање и правилно коришћење прибора, а шестара, пре свега; стичу
навику брзог и тачног рачунања; применом мисаоних операција, нарочито апстракције и
генерализације, развијају математичко мишљење и способности за индуктивни облик
закључивања.
Васпитни задаци: Развијати самосталност, систематичност, прецизност у раду; логичко, аналитичко, креативно и
критичко мишљење ученика. Неговати радне навике, позитиван став према предмету, одговорност
за свој рад. Неговати културу изражавања и понашања на часу, самопоуздање и поверење у
властите математичке способности;
Резултати часа (исходи): Ученици су усвојили и научили формулу за површину круга и научили да је примењују у
задацима у складу са образовним стандардима.
Образовни стандарди:
Основни ниво: MA.1.3.3. Ученик влада појмовима: круг, кружна линија (издваја њихове основне елементе, уочава њихове
моделе у реалним ситуацијама и уме да их нацрта користећи прибор; уме да израчуна обим и
површину круга датог полупречника).
Средњи ниво: MA.2.3.3. Ученик уме да: користи формуле за обим и површину круга и кружног прстена.

Активности ученика: Прати рад наставника, пише, црта, одговара на питања, поставља питања, решава задатке у
свесци и на табли.
Активности наставника: У припремној фази – у оквиру припреме за час: врши одабир модела, средстава за рад, примера и
задатака; у оперативној фази: поставља питања, одговара на питања, усмерава ученике на
решавање задатака, објашњава, даје инструкције и додатна објашњења, прати индивидуали рада
ученика, подстиче рад, барата прибором за рад.
Почетна мотивација: Понављање учених садржаја и повезивање са радом на наставном листићу са цртежом и
упутство за рад
Артикулација часа: - Уводни део: 5 минута
- Главни део: 35 минута
- Завршни део: 5 минута
Корелација: Математика 6. разред (Површина паралелограма),
Математика 7. разред (Обим круга),
Математика 7. разред (Обим и површина многоугла)

Обавезна и додатна литература и остали извори података за ученике и наставнике:


 Јешић С., Мишић Д., Игњатовић М., Бабачев Н., Математика 7, Уџбеник за седми разред основне школе, Издавачка
кућа Герундијум, Београд 2011.
 Огњановић С., Ивановић Ж., Математика 7, Збирка задатака са решењима за VII разред основне школе, Круг,
Београд, 2010.

 Икодиновић Н., Приручник за наставнике математике у седмом разреду основне школе Издавачка кућа Klett,
Београд, 2011.
ТОК ЧАСА:

Уводни део часа: (5 минута)


Наставник поставља питања:
 Шта је круг? (Круг је део равни оивичен кружном линијом.) Закључак: Како је круг део равни то се може
израчунавати површина круга.

Наставник исписује назив наставне јединице на табли и поставља питање:


 Чему је једнак обим круга? (О=2rπ) Наставник записује формулу на табли.
 Шта се обележава словом r? (полупречник круга)

Главни део часа: (35 минута)

Наставник лепи пано на табли и показује модел круга који је исечен на 16 делова и
то у две боје да би се јасно видео полуобим круга. Поставља питања везана за обим
и полуобим модела круга. Распоређује делове тог круга на паноу тако да би добио
слику која подсећа на парелелограм. (Модел круга је израђен од самолепивог колаж
папира). Слика десно. Питањима подстиче ученике да својим одговорима сами дођу
до дефиниције, односно формуле за израчунавање површине круга.

Наставник поставља питање:


 Како се израчунава површина паралелограма? (Површина паралелограма
једнака је производу странице и њој одговарајуће висине. )

Наставник објашњава:
 Ученицима показује модел круга од папира који је исечен на 16 једнаких делова. И на овом моделу
показује да уколико се другачије распореде делови круга, добијамо слику која подсећа на паралелограм. Ученици
закључују да што је већи број делова, то ће добијена слика све више личити на правоугаоник.
 Уколико се смањују дужине страница правилног многоугла, односно повећава број страница правилног
многоугла на коју слику ће све више потсећати тај многоугао? (На круг.)

 Површину неког правилног многоугла најједноставније је одредити разлагањем на карактеристичне


троуглове.

 Повећавањем броја страница уписаних многоуглова висине карактеристичних троуглова које одговарају
основицама се све више по дужини приближавају дужини полупречника описаног круга r. Основице тих
троуглова постају све мање и обим тог многоугла се све више приближава обиму описаног круга.

 Наставник објашњава и изводи (уз дечију асистенцију) формулу за израчунавање површине круга:

 Записује дефиницију и формулу на паноу и на табли:


 Површина круга једнака је производу квадрата његовог полупречника и броја . ( P  r 2 )

Наставник решава пример 1 на табли:


1. Одредити површину круга полупречника 10 cm. P  r 2   10 2   100 cm 2 . Ако узмемо у обзир
  3,14, добијамо P  314cm 2 .

Примере 2 и 3 решавају ученици уз асистенцију наставника


2. Одредити површину круга полупречника . . (збирка,
стр.87 задатак 668 г)

3. Одредити површину круга пречника 14 cm. ( узети за π ≈ )

 Наставник поставља питање:


Због чега се ставља знак ≈ за вредност броја π? (Због природе броја π, то је ирационалан и трансцедентни број.)
Док разговарају о броју π наставник дели наставне листиће са задацима за рад. Задаци од 1 до 4 предвиђени су за
рад на часу. Задаци од 5 до 7 су предвиђени за ученике који брже раде задатке, јер обухватају елементе средњег и
вишег нивоа. У задатку број 4 наставник тражи од ученика да се сете формула за дужину полупречника уписаних
кругова у дате геометријске слике. Уз цртање скице на табли ученици се присећају тражених формула. Задатак
4:в) наставник оставља ученицима за домаћи задатак.
Наставник пита ученике да ли је неко од њих урадио 5, 6 и 7 задатак и да ли имају питања у вези са тим задацима.

Завршни део часа: (5 минута)


После израде трећег задатка са наставних листића наставник ученицима задаје домаћи задатак, који је написан и
на наставном листићу: Збирка задатака, страна:88, задаци 675. i 677.

Наставник поставља питања: Шта смо научили на данашњем часу?


Чему је једнака површина круга?
Наставник подсећа ученике на домаћи задатак и даје им кратка упутства у вези истог.

Самоевалуација и корекција часа:

Прилози: Пано, наставни листић

Наставни листић:
1. Одредити површину круга ако је дужина његовог обима 12 π dm. (збирка, стр.87 задатак 669.в)
2. Допунити реченице: а) Круг површине 25π cm² има обим _________ cm.
б) Круг обима 16π cm има површину __________ cm². (збирка, стр.88 задатак 674.)
3. Израчунати површину фигуре на слици

4. Израчунати површину круга уписаног у:


а) квадрат странице 10cm;
б) једнакостранични троугао странице 6cm;
в) правилан шестоугао странице 6cm. (збирка, стр.88 задатак 679.)
5. Обим једне кружнице је 14πcm, а друге 12πcm. За колико се разликују површине одговарајућих кругова?
(збирка, стр.88 задатак 672.)
6. Израчунати обим и површину круга описаног око правоугаоника страница 6cm и 8cm.
7. Одредити однос површина описаног и уписаног круга у квадрат дијагонале
8. а) Колика је површина круга чији је обим π dm?
б) Колики је обим круга чија је површина π cm²?

Домаћи задатак, збирка задатака, страна:88, задаци 675. i 677.


Наставни листић:
1. Одредити површину круга ако је дужина његовог обима 12 π dm. (збирка, стр.87 задатак 669.в)
2. Допунити реченице: а) Круг површине 25π cm² има обим _________ cm.
б) Круг обима 16π cm има површину __________ cm². (збирка, стр.88 задатак 674.)
3. Израчунати површину фигуре на слици

4. Израчунати површину круга уписаног у:


а) квадрат странице 10cm;
б) једнакостранични троугао странице 6cm;
в) правилан шестоугао странице 6cm. (збирка, стр.88 задатак 679.)
5. Обим једне кружнице је 14πcm, а друге 12πcm. За колико се разликују површине одговарајућих кругова?
(збирка, стр.88 задатак 672.)
6. Израчунати обим и површину круга описаног око правоугаоника страница 6cm и 8cm.
7. Одредити однос површина описаног и уписаног круга у квадрат дијагонале
8. а) Колика је површина круга чији је обим π dm?
б) Колики је обим круга чија је површина π cm²?

Домаћи задатак, збирка задатака, страна:88, задаци 675. i 677.

Наставни листић:
1. Одредити површину круга ако је дужина његовог обима 12 π dm. (збирка, стр.87 задатак 669.в)
2. Допунити реченице: а) Круг површине 25π cm² има обим _________ cm.
б) Круг обима 16π cm има површину __________ cm². (збирка, стр.88 задатак 674.)
3. Израчунати површину фигуре на слици

4. Израчунати површину круга уписаног у:


а) квадрат странице 10cm;
б) једнакостранични троугао странице 6cm;
в) правилан шестоугао странице 6cm. (збирка, стр.88 задатак 679.)
5. Обим једне кружнице је 14πcm, а друге 12πcm. За колико се разликују површине одговарајућих кругова?
(збирка, стр.88 задатак 672.)
6. Израчунати обим и површину круга описаног око правоугаоника страница 6cm и 8cm.
7. Одредити однос површина описаног и уписаног круга у квадрат дијагонале
8. а) Колика је површина круга чији је обим π dm?
б) Колики је обим круга чија је површина π cm²?

Домаћи задатак, збирка задатака, страна:88, задаци 675. i 677.

You might also like