You are on page 1of 7

ОПШТИ ПОДАЦИ

Кандидат: Лидија Урошевић Ћирковић


Учитељ: Зоран Јовић
Датум: 20.11.2014.
Школа: ОШ „Радојка Лакић“ Београд
Разред и одељење: II/2
Час: други

ОПШТИ МЕТОДИЧКИ ПОДАЦИ

Наставна тема: Природни бројеви до 100


Наставна јединица: Одређивање непознатог умањеника
Претходна наставна јединица: Одређивање непознатог сабирка
Наредна наставна јединица: Одређивање непознатог умањиоца
Потребно знање ученика: Ученик зна појмове : једнакост,
умањеник, умањилац, разлика, Зна везу
између сабирања и одузимања као
основних рачунских операција.
Тип часа: утврђивање
Циљ часа: Утврдити научено да се непознати
умањеник добија када саберемо разлику
и умањилац.
Оперативни задаци часа: Овладати поступцима решавања
једначина са непознатим умањеником
-образовни: Утврдити правило, дефиницију, да се
непознати умањеник добија када
саберемо разлику и умањилац.
-функционални: Развијање логичког мишљења.
Развијање способности решавања
једначина са непознатим умањеником.
Примена правила на текстуалне задатке.
-васпитни: Развијање самосталности у раду.
Развијање способности изражавања
математичким језиком.
Развијање систематичности и
поступности у раду.
Облици рада: Фронтални, индивидуални
Наставне методе: Метода демонстрације, метода
разговора,писаних радова
Наставна средства: Наставни листић
Корелација Српски језик,писање и читање
Структура часа са временском артикулацијом
Уводни део часа: Представљање и обнављање садржаја са
трајање: 10 минута претходног часа.
Централни део часа: Утврђивање стеченог знања о одређивању
трајање: 25 минута непознатог умањеника и самосталан рад
ученика уз колективну проверу.
Завршни део часа: Наставни листић (анализа и решавање) и подела
трајање:10 минута домаћег задатка.

Ток часа

Уводни део часа

Обнављање садржаја На почетку часа се представљам ученицима .


Показујем ученицима рачунаљку уз питање
чему она служи..Након одговора да служи за
рачунање,набрајамо рачунске радње које су до
сада обрадили (сабирање и одузимање).

Затим записујемо једнан прост израз са


Стварање мотива за учење новог одузимањем који ученици саопште (нпр.5-2= 3)
материјала и именујемо бројеве код одузимања
(умањеник,умањилац и разлика).Унапред
припремљеним картончићем прекривам
умањеник да би ученици видели да сабирајући
умањилац и разлику добијамо умањеник и да би
схватили да прекривен значи непознат,оно што
записујемо иксом или било којим другим
словом.

Најављујем наставну јединицу и записујем


Најава наставне јединице наслов као и ученици.

Централни део часа:


Качим на таблу унапред припремљен хамер са
Утврђивање обрађеног градива исписаним задацима ( Прилог 1 ).Сваки задатак
ће ученици преписати и најпре индивидуално
одрадити,а потом сви заједно вршимо проверу
на хамеру.Напреднији ученици , након моје
провере тачности одрађеног задатка ,могу
Индивидуалан рад уз колективну одмах да пређу на следећи без чекања на
проверу колективну проверу.За најбрже ученике биће
припремљени и додатни задаци ( Прилог
2 ).Пре почетка рада наглашавам важност
провере,те да је рачунање непознатог
умањеника готово тек када се докаже да су лева
и десна страна једнакости једнаке.
За ученике који спорије напредују
припремљени су листићи са задацима који се
налазе у Прилогу 1 да не губе време
преписујући задатке.

.
Завршни део часа:
Систематизација наученог градива Делим ученицима наставне листиће (Прилог 3 )
за самосталан рад. Првих пет ученика који
успешно реше једначине и добију задату
реч,добијају КИКИ бомбоне.Након тога
сабирамо бомбоне које су подељене и бомбоне
које су остале у кеси и на тај начин добијамо
број бомбона који је на почетку био у
кеси.Закључујемо да на овај начин увек
израчунавамо непознати умањеник.И остали
ученици ће бити послужени слаткишима.

Домаћи задатак Ученици добијају одштампане задатке за


домаћи рад ( Прилог 4) .
Одређивање непознатог умањеника

Реши једначине :
а) Х – 33 = 45 б) Х – 16 = 58
--------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------
2. Од ког броја треба одузети 27 , да разлика буде 14 ?
----------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------
3.Ако замислиш неки број и смањиш га за 20 , добићеш 46 . Који би број
требало да замислиш ?
---------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------
4. Сања је из корпе појела 22 трешње . Колико је трешања било ако је у
корпи остало 39 ?
------------------------------------------------------
------------------------------------------------------
------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------

Прилог 1 Изглед хамера


Прилог 2 Изглед хамера

Ако можеш уради и ово !


Додатни задаци

1. Реши једначину :

Х – 36 = 72 – 50

2. Колико година има Миланов отац ако је он 28 година старији од Милана који има
13 година ? Постави једначину , а затим израчунај и провери .
Прилог 3 Наставни листић

Одређивање непознатог умањеника

Реши једначине. У табели заокружи поља у којима су решења тих једначина.Запиши


слова по реду и добићеш тражену реч.
1. Х-10=16 2. Х-58=33 3. Х-19=21 4. Х-40=15

------------------- ------------------ ------------------ ----------------------

---------------------- -------------------- -------------------- ----------------------

------------------------- ----------------------- ---------------------- ----------------------------

18 26 26
Р К О
91 41 40
И А К
79 55 85
Л И Д
Прилог 4 Домаћи рад

Реши једначине и на слици обој поља у којима су добијени резултати


да пронађеш маму зеку

Х-13=28 Х-25=41 Х-22=49

Х-18=14 Х-31=25 Х-13=67

You might also like