You are on page 1of 5

ТШ „Павле Савић“ Нови Сад

Смер: Техничар за биохемијско инжењерство Школска 2011. / 20 12.година


ПРИПРЕМА НАСТАВНИКА
НАСТАВНИ ПРЕДМЕТ MATEMATИКА
Наставна област: Аналитичка геометрија
Наставна јединица: Једначина кружнице - обрада III-1 , ред. бр. часа наст. јед.
1. Циљ часа – блок-часа:
 Образовни циљ: Ученик разуме појам једначине кружнице, уме да одређује једначину
кружнице ако су познати центар и полупречник кружнице, уме да из једначине кружнице
одреди центар и полупречник кружнице.
 Функционални циљ: Ученик препознаје једначину кружнице. Ученик уме да на основу
усвојених знања о једначини кружнице и користећи претходна знања из аналитичке
геометрије решава задатке у вези са једначином кружнице.
 Васпитни циљ: Развијање аналитичког и критичког мишљења ученике. Неговати позитиван
однос према раду и позитиван однос према предмету.

2. Коришћена литература:
 В. Милошевић, М. Ивовић, Р. Ненадовић, К. Симић „Математика са збирком задатака за 3.
разред средње школе“, Завод за уџбенике, Београд, 2007.
 Р. Деспотовић, „Одабрани задаци из математике за 3. разред средњих школа“, Змај, Нови Сад,
2006.
 В. Богославов, „Збирка решених задатака из математике 3“, Завод за уџбенике и наставна
средства, Београд, 2006.
 Ж. Ивановић, С. Огњановић, „Збирка задатака и тестова за 3. разред гимназија и техничких
школа“, Круг, Београд, 2008.

3. Наставна средства:
 Табла, фломастери
 Лаптоп
 Пројектор и платно

4. Облици рада:
 Фронтални
 Индивидуални

5. Наставне методе:
 Вербална -монолошка
-дијалошка
 Метода решавања задатака
 Илустративно-демонстративна метода
6. Предвиђена временска артикулација часа:
а) Уводни део 5-7 мин. б) Главни део 33-35 мин. в) Завршни део 5 мин.
РАД НА ЧАСУ:
Структура и садржај (наставно градиво, задаци, скице, цртежи и др.):

УВОДНИ ДЕО:

 Саопштавам ученицима да је тема данашњег часа једначина кружнице и записујем наслов на табли.

 Водим разговор са ученицима о томе шта су учили на претходним часовима.


(Очекујем да ће одговор бити једначину праве)
 Објашњавам им да је једна од подела линија на праве и криве и да ће наредних часова учити о
кривама, и да је кружница крива; да спада у групу кривих које се називају криве другог реда.
 На презентацији пуштам слајд о кривама другог реда и објашњавам ученицима дефиницију криве
другог реда и одакле потиче назив „другог реда“.
 Пуштам наредни слајд, путем кога кратко упознајем ученике са некимa од крива другог реда које ће
обрађивати (кружница, елипса, хипербола, парабола) и њиховим графицима у координатном
систему.

ГЛАВНИ ДЕО:

 Позивам ученике да погледају слику кружнице чији се центар налази у тачки С(p,q) полупречника r
на наредном слајду.
 Питаћу ученике: Колико је растојање тачке А са кружнице од центра кружнице?
(Очекујем одговор да је једнако полупречнику r.)
 Питаћу ученике: Колико је растојање тачке неке друге тачке која се налази на кружница (В) од
центра кружнице?
(Очекујем одговор да је једнако полупречнику r.)
 Питаћу ученике шта закључују из овога и како би дефинисали кружницу.
(Очекујем одговор да је растојање било које тачке од центра кружнице једнако полупречнику r).
 Пуштам слајд са дефиницијом кружнице – ученици је записују у свеске.

 Позивам ученике да на слајду погледају слику кружнице чији се центар налази у тачки С(p,q)
полупречника r и саопштавам им да ћемо сада одредити једначину кружнице.
 Објашњавам ученицима шта је то-једначина кружнице. То је једначина за коју важи да када у њу
заменимо координате било које тачке са кружнице добијемо тачну једнакост.
 Како се на слајду постепено појављије произвољна тачка са кружнице М(х,у) и обележавају се њене
координате, наводим ученике да уоче правоугли троугао на слици.
 Прозивам једног ученика да напише Питагорину теорему за тај правоугли троугао.
(Очекивано решење: )
 Објашњавам ученицима да је ово тражена једначина кружнице, коју зовемо и једначина кружнице у
канонском облику.

 Урадићу пример на табли:

1. Написати једначину кружнице чији је центар тачка С(3,2), а полупречник r=5.


(решење: )
 Пуштам слајд на коме је приказана кружница из задатка 1. у координатном систему.

 Позивам неког од ученика да уради следећи задатак:

2. Одредити једначину кружнице полупречника r=2, са центром у С(-1,0).


(решење: )
НАПОМЕНА: Корелација са другим предметима, тип часа, облик рада, метод рада, место рада и наставна средства дати су у ОПЕРАТИВНОМ ПЛАНУ РАДА НАСТАВНИКА
 Пуштам слајд на коме је приказана кружница из задатка 2. у координатном систему.

 Позивам неког од ученика да уради следећи задатак:

3. Одредити једначину кружнице полупречника r=3, са центром у С(0,0).


(решење: )
 Пуштам слајд на коме је приказана кружница из задатка 2. у координатном систему.

 Објашњавам ученицима појамове централна и јединична кружница.


 Питаћу ученике да се присете јединичне кружнице о којој су учили прошле године.
(Очекујем да ће се сетити тригонометријске кружнице, ако не добијем овај одговор ја ћу их
подсетити.)

 Позивам неког од ученика да уради следећи задатак:

4. Одредити центар и полупречника кружнице чија је једначина .


(решење: )

 Задајем следећи задатак:

5. Одредити центар и полупречника кружнице чија је једначина .


 Пре израде задатка понављам са ученицима образац за одређивање квадрата бинома.
 Објашњавам им да овај пример можемо урадити тако што групишемо чланове са х, а потом и чланове
са у и допунимо их до потпуног квадрата.
(решење:

 Упутићу ученике да је ово други облик једначине кружнице који се зове општи облик.
 Подсетићу ученике да је кружница крива другог реда за коју важи и и навести како из тог
облика одређујемо центар и полупречник кружнице (формуле за одређивање p, q и r).
 Упутићу ученике да за домаћи ураде овај задатак на други начин користећи ове формуле.

 Упућујем ученике да погледају следећи задатак:

6. Напиши једначину кружнице чији је центар С(1,3), а садржи тачку М(5,6).


 Дајем упутства ученицима за решавање овог задатка и питам да ли неко жели да га ради пред таблом.
 Ученик (или ја, ако нема добровољаца) ради задатак.
(решење: растојање између две тачке

 Споменућу да смо полупречник могли одредити и заменеом координата тачке М и центра у једначину
кружнице.

ЗАВРШНИ ДЕО:

 Задавање домаћег задатка - поделићу ученицима листиће са задацима за домаћи рад.


 Дајем ученицима кратка упутства за решавање домаћег задатка.

Домаћи задатак:
1. Напиши једначину кружнице ако су познати центар и полупречник:
а) ,
б) ,
2. Одреди центар и полупречник кружница:

а)

б)
в)
3. Одреди једначину кружнице која садржи тачке А(2,3) и В(-1,1), а центар јој се налази на правој
р: х-3у-11=0.
4. Дате су тачке и . Одреди једначину кужнице ако јој је АВ пречник.

 У случају да остане времена, урадићемо и 7. задатак.


7. Одреди једначину кружнице чији је центар у пресеку правих 2х+у-15=0 и х-3у+17=0, а
садржи тачкуА(9,-5).

(решење: центар:

Једначина кружнице је .

АНАЛИЗА РАДА НА ЧАСУ (одступања од припреме – разлози, допуне и измене значајне за будући рад наставника):

Датум 10. 05. 2012. године Наставник: Мирослава Чабрило


Једначина кружнице ***задаци

1. Написати једначину кружнице чији је центар тачка С(3,2), а полупречник r=5.


2. Одредити једначину кружнице полупречника r=2, са центром у С(-1,0).
3. Одредити једначину кружнице полупречника r=3, са центром у С(0,0).
4. Одредити центар и полупречник кружнице чија је једначина .
5. Одредити центар и полупречник кружнице чија је једначина .
6. Напиши једначину кружнице чији је центар С(1,3), а садржи тачку М(5,6).
7. Одреди једначину кружнице чији је центар у пресеку правих 2х+у-15=0 и х-3у+17=0, а садржи
тачкуА(9,-5).

Домаћи задатак:

1. Напиши једначину кружнице ако су познати центар и полупречник:


а) , б) ,
2. Одреди центар и полупречник кружница:

а) б) в)

3. Одреди једначину кружнице која садржи тачке А(2,3) и В(-1,1), а центар јој се налази на правој
р: х-3у-11=0.
4. Дате су тачке и . Одреди једначину кружнице чији је пречник АВ.

Једначина кружнице ***задаци:

1. Написати једначину кружнице чији је центар тачка С(3,2), а полупречник r=5.


2. Одредити једначину кружнице полупречника r=2, са центром у С(-1,0).
3. Одредити једначину кружнице полупречника r=3, са центром у С(0,0).
4. Одредити центар и полупречник кружнице чија је једначина .
5. Одредити центар и полупречник кружнице чија је једначина .
6. Напиши једначину кружнице чији је центар С(1,3), а садржи тачку М(5,6).
7. Одреди једначину кружнице чији је центар у пресеку правих 2х+у-15=0 и х-3у+17=0, а садржи
тачкуА(9,-5).

Домаћи задатак:

1. Напиши једначину кружнице ако су познати центар и полупречник


а) , б) ,
2. Одреди центар и полупречник кружница:

а) б) в)

3. Одреди једначину кружнице која садржи тачке А(2,3) и В(-1,1), а центар јој се налази на правој
р: х-3у-11=0.
5. Дате су тачке и . Одреди једначину кружнице чији је пречник АВ.

You might also like