You are on page 1of 7

ОПШТИ ПОДАЦИ

Кандидат: Мирјана Андрић 1999/52


Учитељ-ментор:
Датум: 29.12.2010.
Школа: ОШ ''Јован Миодраговић''
Разред и одељење:
Час по реду: трећи
ОПШТИ МЕТОДИЧКИ ПОДАЦИ
Наставна тема: Геометрија
Претходна наставна јединица:
Наставна јединица: Круг и кружница
Наредна наставна јединица:
Потребно знање ученика: Шта је дуж, шта је круг,кружница,центар
кружнице,полупречник,пречник,њихово
обележавање,цртање шестаром
Тип часа: Утврђивање
Циљ часа: Продубљивање и примена стеченог
знања о кругу ,кружници,њихово
утврђивање-центар
круга,полупречник,пречник
,обележавање и цртање шестаром.
ЗАДАЦИ ЧАСА:
а) образовни(општеобразовни Продубљивање и примена стеченог
и функционални) знања о кругу и
кружници(уочавање,цртање,обележавање
центра круга ,полупречника ,пречника)
б) васпитни Развијање способности запажања,
расуђивања и закључивања
Облици рада: Фронтални и индивидуални
Наставне методе: Метода разговора, метода писаних
радова, демонстративна метода
Наставна средства: Наставни листић,шестар ,лењир
 Коришћена литература:

Милосав Марјановић,Бранислав Поповић,Маријана Зељић,Марија


Капс,Радни лист из математике за трећи разред основне школе
2006.ЗУНС,Београд.
Дијана Дрндаревић,Мирјана Јовановић,математика 3,радна свеска за
трећи разред основне школе,2006,БИГЗ,Београд.
Сања Маричић,уђбеник за трећи разред основне школе,2004,ЕПОХА.
Светлана Јоксимовић,Бошко Влаховић, уђбеник за трећи разред основне
школе, 2005, Едука,Београд
Светлана Јоксимовић,Приручник за учитеље 3,2005,Едука,Београд.
СТРУКТУРА ЧАСА СА ВРЕМЕНСКОМ АРТИКУЛАЦИЈОМ
Уводни део часа: Трајање 7 минута
Обнављање раније стечених знања
Шта је круг, кружница ,центар
,пречник ,полупречник
кружнице,њихово
обележавање,цртање. Понављање
на табли. Најава наставне
јединице и запис на табли.

Централни део часа: Трајање 37 минута

Рад ученика на наставном листићу,


провера наставног листића.
Завршни део часа: Трајање 1 минут

Подела домаћих задатака.


ТОК ЧАСА
УВОДНИ ДЕО ЧАСА На почетку часа ученицима постављам
питања којима понављамо оно што су већ
- обнављање и провера учили на претходном часу .с тим што
градива полазим од дужи коју су такође учили
раније. На табли цртам дуж ОА. Питам
ученике шта сам ја то нацртала ?
- вођено вежбање Узећу отвор шестара и описати кружницу.
Питам шта смо добили ? Шта је кружница?
Шта је круг ?Шта нам је на слици тачка О ?
- најава наставне За нашу кружницу шта су тачке ОА ?Како
јединице обележавамо полупречник?Како
дефинишемо полупречник?Шта је пречник
кружнице,како га обележавамо и
дефинишемо ?Колики је пречник у односу
на полупречник?Колико полупречника
може да има једна кружница?
Записујем наслов на табли Круг и
кружница а ученици у својим свескама.

ЦЕНТРЛНИ ДЕО ЧАСА

Ученицима дајем наставне листиће.


Ученици самостално раде задатке.
- индивидуални рад са Провера задатака је на табли .Један
колективном ученик чита текст задатка а други
провером ученик решава на табли,остали ученици
проверавају задатак у својим наставним
- повратна информација листићима. За ученике који брже
савладају-ураде задатке предвиђене
наставним листићем ,дајем додатни
задатак.
ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА Ученицима делим домаћи задатак .
Изглед табле

Круг и кружница

НАСТАВНИ ЛИСТИЋ
1. Испод сваке слике упиши тачке које припадају

КРУГУ КРУЖНОЈ ЛИНИЈИ

2. На следећој слици упиши основне елементе круга и обележи их


словима.

3. а) Да би нацртао круг, мораш да му одредиш_____________________


и да знаш његов ______________________.
б)Све тачке кружнице подједнако су удаљене од ______________.
в) Пречник је______________________ већи од полупречника .

4. Нацртај кружницу чији је полупречник r= 2cm ,а центар тачка О.


5 . Дужи ОА И ОB су полупречници кружница. Taчка О је центар круга
ОА, а тачка B је центар круга ОB. Нацртај те кружнице и нађи тачке
њиховог пресека,обележи их словима.

6. Нацртај три кружнице са истим центром у тачки А.


Дуж АB је полупречник прве кружнице r =15mm
Дуж АC је пречник друге кружнице r =25mm.
Дуж АD је полупречник треће r=35mm

You might also like