Professional Documents
Culture Documents
I Општи подаци
Школа: ОШ „Краљ Петар I“, Београд
Разред и одељење: IV1
Час по реду: Други
Учитељица: Марина Максимовић
II Општи методички подаци
Наставна тема: Скуп природних бројева
Наставна јединица: Дељење вишецифреног броја вишецифреним бројем
Претходна наставна јединица: Дељење вишецифреног броја вишецифреним
бројем(обрада)
Наредна наставна јединица: Дељење са остатком
Потребно знање ученика: Ученици знају дељење вишецифрених бројева
једноцифреним и двоцифреним бројем. множење
вишецифрених бројева једноцифреним, двоцифреним и
вишецифреним, добро знају таблицу множења и дељења.
Тип часа: Утврђивање
Циљ часа: Увежбавање правилног дељења вишецифреног броја
вишецифреним бројем.
Задаци часа:
Образовни: Усвајање знања о правилном дељењу вишецифреног броја
вишецифреним и обнављање наученог градива. Усвајање
и обнављање правилног писменог дељења: јединице се
пишу испод јединица, десетице испод десетица, стотине
испод стотина и тако даље.
IV Ток часа:
Обнављање и провера градива На почетку часа понављамо дељење вишецифреног
броја вишецифреним бројем. (Понављамо поступак.)
Пишем на табли израз 66 185 : 305. Питам ученике да
ми прочитају израз, како се назива први број у изразу,
како други број и како се назива резултат дељења
(дељеник, делилац и количник).
66 185 : 305 = 217
-61 0
5 18
-3 05
2 135
-2 135
0
Уз разговор са ученицима примењујем поступак
дељења ова два броја и израчунавамо количник. Од
чега се полази у дељењу? (Од дељења вишеструких
декадних јединица највишег реда)
Питам како можемо да проверимо да ли смо тачно
поделили, како се проверава тачност дељења?
(Множењем добијеног количника и делиоца, јер су
множење и дељење супротне рачунске операције.)
Проверавамо множењем.
Потом записујем следећи израз и питам да ми га
прочитају 3 279 250 : 3250. Питам да ли можемо некако
да олакшамо дељење ова два броја, како се завршавају
(Оба броја се завршавају нулом, на месту јединица
имају нулу, можемо да их прецртамо). Ученик излази
и решава израз. Инсистирам да потписује правилно
бројеве исте месне вредности као и да прича шта ради.
3 279 250 : 3 250
327 925 : 325 = 1009
- 325
2 925
-2 925
0
Потом питам ученике од колико цифара се састоје
дељеници и делиоци у овим изразима, како се називају
(Вишецифреним.)
Најава наставне јединице: Говорим ученицима да ћемо данас вежбати Дељење
вишецифреног броја вишецифреним бројем и тај наслов
записујем на табли.
Индивидуални рад уз колективну Ученицима делим наставне листиће са задацима за
проверу самостални рад (Прилог 1). Ко заврши раније, добиће и
додатни задатак. (Прилог 2). Делим ученицима
листиће, обилазим их, контролишем, усмеравам. По
завршетку самосталног ученичког рада, проверавамо
Игра ,,Брзо и тачно до победе” решења.
По завршетку провере свих задатака из наставног
листића, прелазимо на играње дидактичке игрице
,,Брзо и тачно до победе”. Ученике делим у 3 екипе по
6 ученика. Лепим 3 хамера (прилог 3). Ова игра има
елементе такмичења и утиче на повећање активности
деце у наставном процесу. Ученици ће рачунати у
паровима. Излази прво по један пар, кад израчунају за
„свој правоугаоник“ , излази следећи пар из сваке
групе. Ученици морају сами да се договоре о томе ко
ће са ким бити у пару. Ученици треба да што пре и што
тачније израчунају постављени низ. Победник је она
екипа која прва, без грешке у рачунању, стигне до
Домаћи задатак краја.
Делим домаћи задатак. (прилог 4) Уз њега делим и
такмичарски задатак (прилог 5).
ИЗГЛЕД ТАБЛЕ
ПРИЛОЗИ
Прилог 1: Наставни листић
_ 2 6 1 4 2 6 : 1 1 2 2 = 2
2 2 4 4
2 0 5 7 0 6 : 3 2 6 =
-
6 8 7 0 4 : 1 5 2 = 4 5 7
- 6 0 8
7 9 0
- 6 8 4
1 0 6 4
- 1 0 6 4
1.
_ 2 6 1 4 2 6 : 1 1 2 2 = 2 3 3
2 2 4 4
=_ 3 7 0 2
3 3 6 6
_ 3 3 6 6
3 3 6 6
0
2. а) 492 00 : 400 б) 869 400 : 700
- 6 8 4
7 6 0
1 0 6 4
= 3 0
- 1 0 6 4
= 3 0
0
= = =
2. Израчунај количник.
1 7 8 3 8 8 : 6 4 4 =
-
3. Израчунај количник:
У једном дану има 24 сата, минута 1440 ( 24 ∙ 60 ), секунди 86400 (24 ∙ 60 ∙ 60).
10800000 : 86400 = 125
Одговор: У 10 800 000 секунди има 125 дана.