You are on page 1of 3

Наставни предмет Математика

Разред Четврти

Датум реализације

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 126


Наставна тема СКУП ПРИРОДНИХ БРОЈЕВА – МНОЖЕЊЕ И ДЕЉЕЊЕ 2
Наставна јединица Математички изрази
Тип часа Обрада
Циљ и задаци часа Усвојити редослед рачунских операција, записивање израза са
заградама и договорено изостављање заграда проширити на скуп
природних бројева; развијање логичког мишљења и закључивања,
поступности, систематичности и тачности.
Облици рада Индивидуални, фронтални
Наставне методе Илустративно-демонстративна, вербално-текстуална
Наставна средства Уџбеник, Радна свеска
Корелација Српски језик
Рад на остваривању 1MA.1.1.1. зна да прочита и запише дати број, уме да упореди бројеве по
стандарда величини и да прикаже број на датој бројевној полуправој
постигнућа 1MA.1.1.3. множи и дели без остатка (троцифрене бројеве једноцифреним) у
оквиру прве хиљаде
1MA.1.1.4. уме да на основу текста правилно постави израз са једном
рачунском операцијом
1MA.2.1.1. уме да примени својства природних бројева (паран, непаран,
највећи, најмањи, претходни, следећи број) и разуме декадни бројни систем
1MA.2.1.4. рачуна вредност израза с највише две операције
1МА.3.1.1. уме да примени својства природних бројева у решавању
проблемских задатака
1МА.3.1.3. уме да израчуна бројевну вредност израза са више операција,
поштујући приоритет

ТОК ЧАСА
Уводни део  Постављање циља часа; мотивационе мисаоне делатности у складу са
часа оријентационим планом; актуализација и мобилизација претходно стеченог
знања које представља логичку основу за стицање новог знања.
(5‒10 минута)
Обновимо знања о врстама израза. Рад у свескама и пред таблом.
Израчунај, па допуни реченице:
1.780 + 420 =_____ Овакав израз у математици називамо _____________, а рачунску операцију
у овом изразу _________________.
2. 23 760 – 12760 = ___________ Овај израз називамо ________________, а рачунску операцију
у овом изразу ___________________.
3. 12 400 ∙ 5 = __________ Израз у којем је коришћена рачунска операција _______________
називамо _____________.

4. 8 500 : 50 = ____________ Када у бројевном изразу користимо ________, онда је тај израз
_______________.

ЗАКЉУЧАК: изразе који имају само једну рачунску операцију називамо


ПРОСТИ изрази.

ЗАКЉУЧАК: изрази у којима се користе две или више рачунских операција и


да такве изразе зовемо СЛОЖЕНИ изрази.
Нпр.: 1520 − 113 + 100 = 1 176 + 543 – 789 =

Редослед рачунања у изразима који имају само сабирање и одузимање не


утиче на резултат, АЛИ када у изразима постоје множење и дељење, редослед
рачунских операција веома је важан, и то је наш данашњи задатак.
Наставник упознаје ученике са данашњим садржајем часа.
Главни део  Развијање адекватних мисаоних операција које омогућавају
часа савладавање наставних садржаја
(25‒30 минута)
Израчунај:
3 700 − 970 + 1 300 − 30 = 75 329 + 148 760 − 18 760 + 671 =
548 • 27 + 452 • 27 = 2 198 • 78 − 1 188 • 78 =
Анализирати са ученицима дате бројевне изразе.
ЗАКЉУЧАК: изразе који имају само рачунске операције сабирања и
одузимања без заграде радимо редом; исто је и са онима који имају само
множење.
Поставити проблем: Шта, ако у изразима постоје све четири рачунске
операције, а нема заграда.
574 + 216 • 38 − 38 − 96 + 114 =
1 812 • 59 − 211 • 59 + 89 • 141 − 549 • 89 =

Ученици самостално решавају изразе. Након тога проверити разултате и, ако


се појаве различити резултати, то искористити за дискусију зашто се то
десило, ко је и зашто погрешио, ко има тачан резултат.
ЗАКЉУЧАК: када у изразима постоје све четири рачунске операције, а нема
заграда, предност имају множење и дељење, па потом сабирамо и одузимамо.
a∙b+c:e–m∙n
Ако имамо изразе
a:b:c a : b ∙ c,
морамо имати заграде да би се одредио редослед рачунских операција; ако их
нема, рачунамо редом.
Показати на примерима:
(150 : 10) : 5 =
150 : (10 : 5) =
150 : 10 : 5=
(ученици пореде добијене резултате)
Након ових задатака са ученицима проанализирати и урадити примере у
Уџбенику (стр. 100), први задатак, тако што ће по један ученик радити задатак
на табли уз објашњења шта ради и зашто, а остали ученици раде у свескама.
Ученици добију нови задатак да одреде вредност израза.
35 • (780 + 420) =
(87 505 − 86 609) • 89 =
85 085 : (858 191 − 858 114) =
Ученици самостално решавају изразе. Након тога проверити разултате и, ако
се појаве различити резултати, то искористити за дискусију зашто се то
десило, ко је и зашто погрешио, ко има тачан резултат.
Закључити да смо сада имали изразе у којима постоји заграда, па смо прво
рачунали оно што је у загради.
Улога заграде је да одреди предност рачунских радњи.

Након ових задатака са ученицима проанализирати и урадити примере у


Уџбенику (стр. 100), 2. и 3. задатак, тако што ће по један ученик радити
задатак на табли уз објашњења шта ради и зашто, а остали ученици раде у
свескама.
Завршни део  Евалуација рада: кратка провера савладаности градива на основу
часа постављеног циља и задатака; домаћи задатак.
(5 минута)
Краћа рекапитуација онога што је урађено на часу.
Домаћи задатак – преостали примери у Уџбенику.
ЗАПАЖАЊЕ 

You might also like