You are on page 1of 13

Методика наставе математике

Писана припрема за пробни час

Професор: др Јасмина Милинковић Студенти:


Асистент: мр Мирјана Трмчић Марица Јордановић 2002/92
Ана (П) Јовић 2003/62

Београд, 2009
ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА ПРОБНИ ЧАС

ОПШТИ ПОДАЦИ
Студент: Марица Јордановић 2002/92 и
Ана Јовић 2003/62
Учитељ: Љиљана Ђурић
Датум: 24.12.2009.
Школа: ОШ „Јован Миодраговић”
Разред и одељење: IV-1
Час: четврти
ОПШТИ МЕТОДИЧКИ ПОДАЦИ
Наставна тема: Множење и дељење
Наставна јединица: Множење вишецифреног броја
једноцифреним бројем
Претходна наставна јединица: Исправак другог писменог задатка
Наредна наставна јединица: Множење вишецифреног броја
једноцифреним бројем - вежбање
Потребно знање ученика: - Познавање операције множења
троцифреног броја једноцифреним;
- Познавање основних компонената
операције множења ( чиниоци,
производ);
- Познавање својстава операције
множења збира бројем
(дистрибутивност и асоцијативност)

Тип часа: Обрада


Циљ часа: Ученици треба да науче множење
вишецифреног броја једноцифреним
(преко множења збира бројем, а
затим и потписивањем- таблично) и
та знања примене на конкректним
примерима. (Принцип је исти као код
множења троцифреног броја
једноцифреним).
Задаци часа:

-образовни-
Разумевање појединих корака код
(опште образовни и
извођења рачунских операција;
функционални) овладавање поступцима рачунања
(писмено и усмено множење).
Усвајање знања о начину множења
вишецифрених бројева
једноцифреним бројем на
конкретним задацима.

Развијање способности ученика да


самостално множе вишецифрени
-функционални
број једноцифреним, да решавају
задатке на више начина; развијање
логичког мишљења, примена
стеченог знања у новим ситуацијама.

Развијање тачности и
систематичности код ученика.
-васпитни Сагледавање улоге математичких
садржаја у другим областима.
Развијање самосталности при
решавању проблема.

Облици рада: Фронтални, индивидуални


Наставне методе: Метода разговора, метода усменог
излагања, демонстративна метода,
метода самосталног рада ученика
Наставна средства: Наставни листић
Коришћена литература: -Дејић, Мирко, (2006) Методика
наставе математике, Учитељски
факултет, Јагодина.
Коришћени уџбеници: -Марковић, Б, Јефтић, З, Милошевић,
Б, Исаиловић, М. (2009): Разиграна
математика за четврти разред
основне школе, Нова школа, Београд
-Дејић, М, Милинковић, Ј. и Ђокић, О.
(2006): Математика за четврти
разред основне школе, 2. део,
Креативни центар, Београд
-Јоксимовић, С. (2006): Математика
за четврти разред основне школе,
Едука, Београд
- Тодоровић О. и
Огњановић С.
( 2006), Математика за четврти
разред основне школе, Народна
књига, Београд.
-Вуловић, Н, Јовановић М. и Николић
А. ( 2006), Игра бројева и облика,
математика за 4. разред основне
школе, Клет, Београд.

СТРУКТУРА ЧАСА И ВРЕМЕНСКА


АРТИКУЛАЦИЈА

Теоријско ообнављање и Кроз занимљив пример са


провера градива и стварање ученицима понављам поступке
множења троцифреноих бројева
контекста тј. мотива за учење
једноцифреним бројем.
новог материјала:
(5 мин)
Најава наставне јединице: Ученицима најављујем наставну
(1 мин) јединицу, записујем наслов на
табли.
Обрада новог градива: Кроз два пример множења
(7 мин) вишецифреног броја са
једноцифреним бројем, показујем
им на оба начина(усмено,
писмено(таблично и потписивање)).
Вођено вежбање: Кроз два задатка на којима вежбамо
(5 мин) множење вишецифрених бројева
Индивидуални рад уз Ученици самостално решавају
колективну проверу: задатке на наставном листићу.
Провера наставног листића,
(12)
фронтално на нивоу целог
одељења уз откривање загонетне
личности.
Систематизација: Усмено понављамо правила.
(

Домаћи задатак: Подела домаћег задатка.


(1 мин)
Ток часа

Oбнављање и провера
градива, стварање контекста за Читам ученицима задатак:
утврђивање наученог градива: Маша, Јелена и Андреа су чувене
(5 минута) тројке једне београдске школе. За час
музичке културе морају да купе блок
флауте, које коштају 232 дин. Колико
новца им је потребно за куповину
флаута?
Питам ученике како да израчунамо
колико им је укупно потребно дин. за
три блок флауте?(помножићемо 232 са
3) Записујем на табли. Питам ученике:
На ком месту је цифра 2-показујем на
стотину( на месту стотине), на ком
месту је цифра 3(на месту десетице), а
цифра 2-показујем на јединицу(на
месту јединице)
Какав нам је први чинилац? Колико
цифара има?(троцифрени број) А
други чинилац?(једноцифрен)
Значи имамо производ троцифреног
броја једноцифреним.
Хајде да се подсетимо како смо у
трећем разреду рачунали ове
једнакости. Користили смо два начина.
Да ли се сећате?(да) Хајде да се
подсетимо, ви ћете ми говорити, а ја ћу
да записујем.
I начин ( усмено решавање проблема,
користим дистрибутивно својство
множења)

232*3=
(200+30+2) * 3=200*3+30*3+2*3=
600+90+6=696
Док записујем говорим ученицима да
ћемо прво рашчланити број 232 на
стотине, десетице и јединице, а потом
ћемо помножити бројем 3 прво
стотину, па десетицу, па јединицу.
Онда сабирамо производе које смо
добили.
II начин: - таблично

С Д Ј
2 3 2
6 9 6

Док записујем, говорим ученицима да


прво множимо јединице, па десетице,
па стотине, наглашавајући да
записујемо са десна на лево.
(3*2јединице су 6 јединица, 3*3
десесетице су 9 десетица, 3*2 стотине
су 6 стотина)

III начин: - потписивање


232*3
696

Док записујем, говорим ученицима да


прво множимо јединице, па десетице,
па стотине, наглашавајући да
записујемо са десна на лево.
(3*2јединице су 6 јединица, 3*3
десесетице су 9 десетица, 3*2 стотине
су 6 стотина).Испод јединица
записујемо јединице, испод десетица
десетице, испод стотина стотине.

Питам ученике, а како бисмо


Најава наставне јединице помножили број 1232 бројем 3?(на
(1 минут) исти начин)То је и наш данашњи
задатак, записујем на табли, ученици у
свеске :

Множење вишецифреног броја


једноцифреним бројем

Хајде сада на исти начин да


Обрада новог градива: помножимо:
1. 1232*3
I начин:

1232*3=
(1000+200+30+2) *3=
=1000*3+200*3+30*3+2*3=
=3000+600+90+6=3696
Док записујем говорим ученицима да
ћемо прво рашчланити број 1232 на
хиљаде, стотине, десетице и јединице,
а потом ћемо помножити бројем 3 прво
хиљаду, стотину, па десетицу, па
јединицу. Онда сабирамо производе
које смо добили.
II начин: - таблично

Х С Д Ј
1 2 3 2
3 6 9 6

Док записујем, говорим ученицима да


прво множимо јединице, па десетице,
па стотине, наглашавајући да
записујемо са десна на лево.
(3*2јединице су 6 јединица, 3*3
десесетице су 9 десетица, 3*2 стотине
су 6 стотина, 3* 1 хиљада су 3 хиљаде)

III начин: - потписивање


1232*3
3696

Док записујем, говорим ученицима да


прво множимо јединице, па десетице,
па стотине, наглашавајући да
записујемо са десна на лево.
(3*2јединице су 6 јединица, 3*3
десесетице су 9 десетица, 3*2 стотине
су 6 стотина) Испод јединица
записујемо јединице, испод десетица
десетице, испод стотина стотине, а
испод хиљада хиљаде.
2.Хајде сада да помножимо два броја
када је производ њихових јединица
већи од 9:
2213*4=(2000+200+10+3)*4=
=2000*4+200*4+10*4+3*4=
=8000+800+40+12=8852
Док записујем говорим ученицима да
ћемо прво рашчланити број 2213 на
хиљаде, стотине, десетице и јединице,
а потом ћемо помножити бројем 4 прво
хиљаду, па стотину, па десетицу, па
јединицу. Онда сабирамо производе
које смо добили.

II начин: - таблично

Х С Д Ј
1
2 2 1 3
8 8 5 2

Док записујем, говорим ученицима да


прво множимо јединице, па десетице,
стотине, па хиљаде, наглашавајући да
записујемо са десна на лево.(4*3
јединице је 12 јединица, 2 јединице
пишемо, а једну десетицу ћемо
сабрати са десетицама,4*1десетица су
4 десетице и „ она“ једна десетица су 5
десетица, 4*2стотине су 8 стотина и
4*2 хиљаде су 8 хиљада.
На табли записујем:
4*3 Ј=12Ј=1Д+2Ј
4*1Д=4Д,4Д+1Д=5Д
4*2С=8С
4*2х=8Х

III начин: - потписивање


2213*4
8852
4пута 3 јединице је 12 јединица, 2
пишемо испод јединица, а једну
дестицу памтимо,4 пута 1 дестица је 4
десетице и „она“ једна 5 десетица, 4
пута 2 стотине су 8 стотина и 4 пута 2
хиљаде су 8 хиљада.

1. Израчунај на I начин:
Вођено вежбање: 3142*2= ( __+__+__+__)*2=
2. Израчунај на II начин:

Ј Х С Д Ј
Х
1 1
3 2 3 4 1
9 7 0 2 3

3. Израчунај на III начин:

221413*3

Делим ученицима наставни листић.


Индивидуални рад уз (прилог 1). Говорим ученицима да ће
самостално решавати задатке, када
колективну проверу:
заврше, проверавамо заједно пред
таблом.

Усмено понављамо правила.

Систематизација:

Домаћи задатак: Кажем им да ће за домаћи провежбати


још неколико задатака и делим им
материјал са
домаћим задатком(прилог 2).

Прилог 1
Наставни листић
(Множење вишецифреног броја једноцифреним бројем)

1. Израчунај на I начин:

а) 5322 ∙ 3 = ( _____ + _____ + _____ + _____ ) ∙ 3 = __________________________________

_______________________________________________________________________________

б) 3123 ∙ 4 = ___________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

2. Израчунај на II начин:

Х С Д Ј

2 4 2 1

Ј Х С Д Ј
Х

1 3 4 5 6

3. Израчунај на III начин:

а) 2425 ∙ 4 б) 45240∙3
Прилог 2

Домаћи задатак

1. Израчунај:

а) 2712 ∙ 3 =( _____ + _____ + _____ + _____ ) ∙ 3 = __________________________________


_______________________________________________________________________________

б) 112233 ∙ 3= __________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

2. Израчунај

Ј Х С Д Ј
Х

3. 132321 ∙ 4 3456 ∙ 3
Додатни задатак:

1. На паркингу су паркирани 151 аутомобил и 164 мотора. Колико укупно


точкова има на паркингу?
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________

2. Месечни износ за изнајмљивање једног стана је 21850 динара. Колико


кошта изнајмљивање тог стана од 1. јуна до краја године?
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Решења наставног листића

(Множење вишецифреног броја једноцифреним бројем)

1. Израчунај на I начин:

а) 5322 ∙ 3 = ( 5000 +300+20+2 ) ∙ 3 = 15000∙ 3 + 300 ∙ 3 +20 ∙ 3 + 2 ∙ 3 =


= 30000 + 900 + 60 +6 = 3966
б) 3123 ∙ 4 = ( 3000 +100+20+3 ) ∙ 4 = 12000∙ 4 + 100 ∙ 4 +20 ∙ 4 + 3 ∙ 4 =
= 48000 + 400 + 80 + 12 = 48000 + 400+ 92 = 48492

2. Израчунај на II начин:

Х С Д Ј

2 4 2 1

Ј Х С Д Ј
Х

1 3 4 5 6

3. Израчунај на III начин:

112 1 1
а) 2425 ∙ 4 б) 45240∙3
9700 135720

You might also like