You are on page 1of 9

ОПШТИ ПОДАЦИ

Кандидат: Мирјана Андри


Учитељ-ментор: Оливера Илчић
Датум: 14.11.2007.
Школа: ОШ ''Јован Миодраговић''
Разред и одељење: II/4
Час по реду: други
ОПШТИ МЕТОДИЧКИ ПОДАЦИ
Наставна тема: Сабирање и одузимање бројева до
100
Претходна наставна јединица: Дуж, дужа (за), краћа и подударна
Наставна јединица: Дуж, дужа (за), краћа и подударна
Наредна наставна јединица: Мерни број дужи
Потребно знање ученика: Шта је дуж, обележавање дужи,
упоређивање дужи
Тип часа: Утврђивање
Циљ часа: Продубљивање и примена стеченог
знања о дужима и њихово
утврђивање (дужа, краћа и
подударна) у конкретним
примерима.
ЗАДАЦИ ЧАСА:
а) образовни(општеобразовни и Продубљивање и примена стеченог
функционални) знања о дужима и њихово
утврђивање (дужа, краћа и
подударна) у конкретним
примерима. Развијање способности
уочавања карактеристика дужи
приликом решавања различитих
задатака.
б) васпитни Развијање способности запажања,
расуђивања и закључивања
Облици рада: Фронтални и индивидуални
Наставне методе: Метода разговора, метода писаних
радова, демонстративна метода
Наставна средства: Наставни листић, хамер, кончић,
папирне траке, сламчице
 Коришћена литература:

- Милосав Марјановић, Марија Капс (2005.), Математика за други


разред, Завод за уџбенике, Београд
- Др Симеон Маринковић, Дејан Беговић, мр Љиљана Маринковић
(2004.), Математика за други разред, Креативни центар, Београд
- Мирјана Јовановић – Лазић, Дијана Дрндаревић (2006.),
Математика за други разред, Бигз, Београд
СТРУКТУРА ЧАСА СА ВРЕМЕНСКОМ АРТИКУЛАЦИЈОМ
Уводни део часа: Трајање 5 минута

Обнављање раније стечених знања:


Шта је дуж, обележавање дужи,
упоређивање дужи. Понављање на
табли уз пример на хамеру. Најава
наставне јединице.
Централни део часа: Трајање 38 минута

Рад ученика на наставном листићу,


провера наставног листића.
Завршни део часа: Трајање 2 минута

Подела домаћих задатака.


ТОК ЧАСА
УВОДНИ ДЕО ЧАСА На почетку часа ученицима постављам
питања којима понављамо оно што су они
- обнављање и провера научили на претходном часу. Шта је дуж?
градива Како обележавамо дужи? Шта су то
подударне дужи?
Дефиниције обнављамо усмено, а затим и
- вођено вежбање преко примера (Прилог 1) на табли.
Најављујем деци да ћемо данас радити
задатке и тако проверити стечено знање о
- најава наставне дужима. На табли запис ујем наставну
јединице јединицу.

Другари, данас имамо један велики


ЦЕНТРЛНИ ДЕО ЧАСА проблем. Морамо ослободити једног
нашег другара кога је заробио змај у
пећини. Мораћемо да слушамо његове
наредбе да би смо ослободили нашег
другара. Јел важи?
Лепим хамер на табли. (Прилог 2)
- индивидуални рад са У пет различитих коверти се налазе
колективном задаци. Читам текст задатка и затим делим
провером ученицима наставни листић (биће пет
наставних листића, Прилог 3-7).
- повратна информација После сваког задатка радићемо проверу и
на графофолији. Ученик који буде радио
проверу на графофолији ће читати
наредни задатак пред разредом. На крају ће
добити диплому и хамер са својим
отисцима руку.
НАПОМЕНА:
 У случају да остане више времена
радимо додатни задатак (Прилог 8)

ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА Ученицима делим домаћи задатак


(Прилог9).
Изглед табле

Дуж, дужа (за), краћа и подударна

Хамер са примером за понављање градива

Хамер са пећином

Прилог 1

Хамер са примером за понављање градива

Два дечака и две девојчице играју кликере. Свако од њих је бацио


кликер по једном. Ко је био најближи рупи?

Прилог 2

Хамер са пећином
Прилог 3

Задатак 1

Упоредите дужине дужи бојећи квадратиће одговарајућом бојом.

_______________ Црвена је дужа од и

___________ Плава је једнаке дужине као , а краћа од

и .
__________________ Розе је дужа од , и .
___________

Прилог 4

Задатак 2

Погледајте дате дужи, па их затим измерите папирним тракама. Након


тога, у празним кружићима упишите знак >,< и =.

АБ O МН КР O МН
АБ O ПС КР O АБ
МН O ПС ПС O КР

Најкраћа дуж је __________ .


Најдужа дуж је ___________ .
Подударне су дужи __________ .
Прилог 5

Задатак 3

Измерите вашу перницу, свеску и књигу уз помоћ папирне траке. Дужи


пренесите на папир. Упоредите те дужи. Која од њих је најкраћа, а која
најдужа? За колико је најдужа дуж дужа од најкраће?

Прилог 6

Задатак 4

Хајде да играмо игрицу КАЛАДОНТ. Дате су три тачке К, М и О. Ви треба


да нацртате дужи чији ће почеци бити у овим тачкама. Нека дуж која
креће из тачке М буде дужа од дужи која ће кренути из тачке К. Нека дуж
која креће из тачке О буде подударна са дужи која креће из тачке К.
Можете користити папирне траке и лењире.

К
М

Прилог 7

Задатак 5

Узмите папир у боји. Ставите своју шаку и оцртајте је оловком. Затим на


почетак шаке ставите тачку М. На средини сваког прста ставите по једну
тачку следећим редоследом П, К, С, Д, Ђ. Спојите тачку М са свим
тачкама. Нацртајте те дужи и уз помоћ папирне траке пренесите на
папир. Затим их поређајте од најмање ка највећој.
Прилог 8

Домаћи задатак

1. Подебљајте дужи оловком у боји.

2. Поређај дужи по величини и то од најкраће до најдуже.

3. На доњој слици уцртајте тачке које приближно означавају положај


цркве, куће и моста са горње слике и сваку од њих обележи једним
великим словом.

Повежи тачке дужима. Која дуж означава удаљеност између:


А) шуме и моста ______________
Б) цркве куће ________________
В) цркве и шуме _______________
Г) моста и куће ________________
Прилог 9

Додатни задатак

Дата је дуж МК. Она је дужа од дужи ОС за дуж С΄К΄. Нацртај дуж ОС.
Користи папирну траку.

Решење задатака са наставних листића и графо фолија.

1. Упоредите дужине дужи бојећи квадратиће одговарајућом бојом.

_______________ Црвена је дужа од и

___________ Плава је једнаке дужине као , а краћа од

и .
__________________ Розе је дужа од , и .
___________

2. АБ O МН КР O МН
АБ O ПС КР O АБ
МН O ПС ПС O КР

Најкраћа дуж је МН.


Најдужа дуж је КР .
Подударне су дужи АБ и ПС.

3. Најдужа је књига, а то је дуж АБ.


Најкраћа је перница/свеска, а то је дуж МН.
Књига је дужа од пернице/свеске за дуж Н´Б.

You might also like