You are on page 1of 11

УНИВЕРЗИТЕТ У БЕОГРАДУ

УЧИТЕЉСКИ ФАКУЛТЕТ

ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА ИСПИТНИ ЧАС ИЗ


МЕТОДИКЕ НАСТАВЕ МАТЕМАТИКЕ
(пробни час)

ПРОФЕСОР СТУДЕНТ
Јасмина Милинковић Maрија Павловић
АСИСТЕНТ 2002/32
Мирјана Трмчић
I ОПШТИ ПОДАЦИ
Студент: Марија Павловић
Учитељ-ментор: Снежана Маринковић
Датум: 17. 12. 2009.
Школа-вежбаоница: ОШ „Јован Миодраговић“
Разред и одељење: I/4
Час по реду: 3. час пре подне
II ОПШТИ
МЕТОДИЧКИ ПОДАЦИ
Наставна тема: Природни бројеви до 10
Наставна јединица: ЗБИР, САБИРЦИ
Претходна наставна јединица: За толико већи(мањи)број
Наредна наставна јединица: Умањеник,умањилац и разлика
Потребно знање ученика: Појмови- сабирање, бројеви прве десетице.
усмено сабирање у блоку бројева прве
десетице чији збир не прелази 10;
симболичко записивање и читање бројева ;
примена стеченог знања у решавању
различитих задатака.
Тип часа: Обрада
Циљ часа: Стицање знања о појмовима САБИРЦИ И
ЗБИР,утврђивање сабирања на различитим
примерима у блоку бројева прве десетице.
Задаци часа:
а) образовни:
-општеобразовни: Разумети појмове сабирци(1.сабирак,2.сабирак)
и збир.Овладати њиховом применом у датим
задацима.
Превођење језичких израза у математички
запис и обрнуто.
-функционални: Вежбање сабирања у скупу бројева прве
десетице чији збир не прелази 10.
Утврђивање знања кроз решавање различитих
задатака.
Подстицање запажања, логичког мишљења и
закључивања кроз решавање задатака.
б) васпитни: Развијање и неговање способности и стрпљења
да се саслушају други, и да се уоче и исправе
своје и туђе грешке.
Стицање навике саопштавања наученог на јасан
и разумљив начин.
Облици рада: Фронтални, индивидуални
Наставне методе: Метода разговора, метода писаних
радова,демонстрација
Наставна средства: Штампани материјал за самостални рад ученика
и систематизацију,хамер,графофолије.
Коришћена литература: *М. Дејић, М. Егерић, Методика наставе
математике, Учитељски факултет у Јагодини,
2003.
*М. Марјановић, Б. Поповић, М. Зељић, М.
Капс, Математика за први разред основне
школе, ЗАВОД, 2006.

III СТРУКТУРА ЧАСА СА


ВРЕМЕНСКОМ
АРТИКУЛАЦИЈОМ
Уводни део часа
Обнављање и провера Кроз неколико примера ученици обнављају
градива претходно научено о бројевима из прве
(5 минута) десетице и сабирање истих,чији збир не прелази
10.

Стварање контекста за
учење новог матерјала Колико укупно имам у руци црвених
(2 мин.) правоугаоника?(пет),а како

Записујем -као унију два скупа у једном је 3


елемента у другом је 2,а укупно је 5
елемената.3+2-назначени збир;а 5-израчунати
збир.
Централни део часа
Говорим ученицима да ћемо на данашњем часу
Најава наставне јединице научити нешто ново ,како се називају бројеви
(1 мин) код сабирања и записујем наслов на табли.
(ЗБИР;САБИРЦИ).
Презентација новог Посматрајући са графофолије слику на којој се
материјала(12 мин) налази јелка са украсима пребројавањем
долазимо до закључка да их УКУПНО
има(4+2=6),користим и друге примере за
увођење овог појма(5+3=8).

Вођено бежбање(5 мин) Ја записујем задатке на таблу,а деца пишу у


свеске то исто.

Коментари исправка Уколико ученици нешто не разумеју или нису


погрешног резоновања добро урадили задатке,коментаришемо и
исправљамо погрешно.

Индивидуалан рад уз Ученици решавају радни листић, а сваки


колективну проверу(10 мин) задатак проверавамо заједно.

Завршни део часа


Систематизација наученог Провера усвојености правила и њихове примене
градива(9 мин) кроз математички диктат.

Домаћи задатак Дајем ученицима домаћи задатак на


папирићима да их ураде код куће и залепе у
(1мин) свеску.
IV ТОК ЧАСА

Уводни део часа


Час започињем разговором о год.добу
зими....где између осталог говоримо о
Обнављање и провера градива
(снегу,новогодишњој јелки,накиту/украсима)
(нпр.“Хајде да откријемо шта се налази иза
ових фигурица“)-(решење је новогодишња
јелка).
Најпре показујем како се откривају поља и на
који начин ће доћи до одређених решења.Један
по један ученик открива поља и чита са
полеђине задати пример и решава га на
табли-;када се тачно реши, лепимо на таблу
одређени украс за јелку који носи решење тог
примера, а остали прате шта он ради. Када
откријемо шта се налази на табли,уочавамо да
сва решења чине бројеви прве десетице који су
они до сада учили.Наводим их питањима(Који
је најмањи број а који највећи?(1-најмањи;а 10-
највећи)...шта нам одређују ови бројеви од 1 до
10'?(одређују бројеве 1.десетице).(ПРИЛОГ 1)

Коментаришемо колико имам у руци црвених


Стварање контекста за
правоугаоника и како то могу да запишем као 3
учење новог материјала
елемента једног скупа и 2 елемента другог
скупа?њихова унија чини колико УКУПНО
имају елемената оба скупа.3+2-назначени
збир;а 5 –израчунати збир.(Прилог2)

Централни део часа


Кажем ученицима да ће данас нешто ново
научити из Математике –како се називају
Најава наставне јединице
бројеви код сабирања . Пишем наслов на
табли, а они записују у свеске .
(ЗБИР;САБИРЦИ).

Презентација новог
Гледамо графофолију 1(прилог 3) на којој се
материјала
налази задатак и пребројавањем закључујемо
да сада има УКУПНО 6 украса на јелки.,а
потом записујем бројеве (4+2)-назначени збир и
објашњавам
појмове“САБИРЦИ;ЗБИР“.Записујем на табли
овај пример и још један како бих им показала да
се имена сабирака НЕ МЕЊАЈУ без обзира што
су то други бројеви у питању.нпр(5+3 или
6+4...)(УВЕК се САБИРЦИМА називају бројеви
код којих је рачунска операција
САБИРАЊЕ(операција ДОДАВАЊА) ,а између
њих је знак“+“).
4 + 2 =6-назива се ЈЕДНАКОСТ.

Постављам питања свима: који се знак


налази између ова два броја(„+“-плус);коју смо
рачунску операцију користили (сабирање),
наглашавам да се први број назива (први
сабирак-јер се налази на 1.месту), други број
се назива(други сабирак-налази се на
2.месту),а резултат се назива(збир-израчунати
збир).Графофолија 2(Прилог 4)

Отварамо страну из уџбеника стр.45 и


Вођено вежбање показујем им како се решава задатак из
књиге.Записујем примере на табли ,а они пишу
у своје свеске.(прилог 5)

Уколико постоје ученици који нису разумели


Коментари исправка ново градиво,поново објашњавам шта им није
погрешног резоновања било јасно и коментаришемо сви заједно.

Пре него што ученицима поделим задатке,


Индивидуални рад на дајем упутства о начину рада. Кажем им да
наставном листићу уз задатак прво пажљиво прочитају, па да га
колективну проверу решавају. Простор за самостално израчунавање
је на самом наставном листићу или на другој
страни папира, свеска им не треба. Задатке
ћемо решавати и проверавати један по
један(ученици ће излазити пред таблу и
записивати задатке), а ко заврши дигнуће два
прста и добити додатни задатак(прилог8).
Затим делим задатке (прилог 6). А решења су у
(прилогу 7).
У току рада обилазим и усмеравам ученике, ако
има потребе за тим. Све задатке проверавамо
заједно,пред таблом. Један ученик излази и
решава задатак, остали ученици прате,
исправљају могуће своје и његове грешке, и
заједно коментаришемо урађено.Ако се буду
радили додатни задаци,решења ћу им дати да
провере код куће (прилог 5) и (прилог 6). Ако
завршимо пре предвиђеног времена, играмо се
игре питалице „Погоди који сам број“-усмено.
(прилог 9).
Завршни део часа
Систематизацију обављам кроз математички
Систематизација диктат(постављам усмено пар питања а деца
записују одговоре/резултате у свеске .
1.Напиши збир бројева 2 и 1.(2+1=3) 2.Шта
представљају бројеви 3,4 и 7 у једнакости
3+4=7.;3-1.саб;4-2.сабирак а 7-збир).На тај
начин ћу добити повратну информацију да ли
су научили ново градиво и да ли постоји нешто
што нису разумели па их то „нешто“буни.

За домаћи задатак им дајем одштампане


Домаћи задатак примере(прилог 10 ) и кажем да их залепе у
свеске и ураде код куће.

Прилог 1

5+4

Прилог 10

Домаћи задатак

1.Именуј први сабирак,други сабирак и збир у примеру 3 + 7.


Први сабирак је број___,други сабираке је ____,а збир је број ___;
односно __ + __ је такође збир.

2.Маша је решила најпре 4 задатка,па затим још 3 задатка.Колико је


задатака решила Маша?

4 + __=___ или 7=__ + __

Сабирци су бројеви __ и ___.


Збир бројева 4 и 3 је број ___,а такође и __ + __ .
Прилог 5(задаци за вођење)

1.Овако читамо и записујемо:

*5 +4 је збир бројева 5 и 4.

Пошто је 5+4=9; кажемо да је број 9 збир бројева 5 и 4.

*7 + 3 је збир бројева 7 и 3.Пошто је 7 + 3 =10;кажемо да је


Број 10 збир бројева 7 и 3.

2.Збир бројева ;
1 и 3: 1 + 3 први.сабирак је број 1;а други 3,

5 и 2: 5 + 2 први сабирак број 5;а други 2,

3 и 3; 3 + 3 први сабирак број 3;а друг сабирак 3.

3. Збир бројева:
1 + 3:означава број 4.Зато пишемо 1 + 3 = 4

5 + 2 :означава број 7.Зато пишемо 5 + 2 = 7 .

Прилог 2

(пребројавање)

3 + 2 == 5

ЗБИР
Прилог 3

На новогодишњој
јелkи налазe се 4
украса. Маја je
донелa још 2
украса. Колико
укупно украса
има на јелkи?

Прилог 5

Радни листић

ЗБИР;САБИРЦИ

1.Како читамо и записујемо следеће збирове:

8 + 1 је збир бројева ___ и __.Пошто је 8 + 1 =___;


кажемо да је број 9 збир бројева __ и ___.

6 + 1 је збир бројева __ и ___.Пошто је 6 + 1 = ___;


кажемо да је број 7 збир бројева __ и __ .

2. Напиши збир бројева:

2 и7 : __+__ први сабирак је број___;а други сабирак је број___.


4 и 4 : __+__ први сабирак је број___,а други сабирак је број ___.

5 и 3 : __ + __ први сабирка је број___;а други сабирак је број__ .

3.Пиши речи које недостају:

Збир бројева 3 и 6 је ____ 3+6,али и број 9.

_____ бројева 2 и 2 је запис 2 + 2 ,али и ______ 4.

4. Први сабирак је 4, други сабирак је 5. Израчунај збир ових бројева.

прилог 6

Р Е Ш Е Њ А РАДНОГ ЛИСТИЋА

1.Како читамо и записујемо следеће збирове:

8 + 1 је збир бројева __8_ и _1_.Пошто је 8 + 1 =__9_;

кажемо да је број 9 збир бројева _8_ и __1_.

6 + 1 је збир бројева _6_ и _1__.Пошто је 6 + 1 = __7_;

кажемо да је број 7 збир бројева _6_ и _1_ .

2. Напиши збир бројева:

2 и7 : _2_+_7_ први сабирак је број_2__;а други сабирак је број__7_.

4 и 4 : __4+_4_ први сабирак је број__4_,а други сабирак је број __4_.

5 и 3 : _5_ + _3_ први сабирка је број__5_;а други сабирак је број_3_ .

3.Пиши речи које недостају:

Збир бројева 3 и 6 је запис 3+6,али и број 9.

Збир бројева 2 и 2 је запис 2 + 2 ,али и број 4.

4. Први сабирак је 4, други сабирак је 5. Израчунај збир ових бројева.


4 + 5 = 9.
прилог 7

РЕЗЕРВНИ ЗАДАТАК

1. Напиши на више начина број 10 као збир два сабирка.


9+1= 10 __+__=10 ___+__=10
__+__=10 __+__=10 ___+__=10
__+__=10 __+__=10 ___+___=10
__+__=10 __+__=10
2.Израчунај збирове два иста сабирка бројева од 1 до 5(има више решења).
1+1=2

РЕШЕЊЕ РЕЗЕРВНОГ ЗАДАТКА

1. 9+1=10 5+5=10 1+9=10


8+2=10 7+3=10 6+4=10
4+6=10 2+8=10 10+0=10
0+10=10 3+7=10

2. 1+1=2 2+2=4 3+3=6 4+4=8 5+5=10

Прилог9

Ученик ОПИСУЈЕ замишљен број;нпр.(ја сам једноцифрен број из прве


десетице,када ме сабереш са бројем 5 добићеш број 8.Који сам
број?)....откривањем броја, ученик који је открио замишљен број,замишља свој
број и тако се даље наставља игра...

Прилог 8

Додатни задатак

1.Попуни таблице

Први
сабирак 7 0 3 4 8 5

Други 2 9 3 5 2 4
сабирак
Збир 6
Први 0
Сабирак 7 3 8
Други 6 4
Сабирак 3 5
Збир
10 9 8 6

Прилог 4
Графофолија 2

4 + 2 = 6
ПРВИ ДРУГИ З Б И Р
САБИРАК САБИРАК

Бројеви 4 и 2 су сабирци.
Број 6 је ЗБИР.

You might also like