You are on page 1of 9

УЧИТЕЉСКИ ФАКУЛТЕТ

УНИВЕРЗИТЕТ У БЕОГРАДУ

ПРИПРЕМА ЗА ИСПИТНИ ЧАС ИЗ МЕТОДИКЕ НАСТАВЕ


МАТЕМАТИКЕ II

Професор: Студент:
Јасмина Милинковић Бојана Крљанчевић 2003/219
Асистент:
Мирјана Трмчић

Београд, 2010
Општи подаци:

Учитељ – ментор: Радица Војиновић


Датум: 14.04.2010.
Школа – вежбаоница: ОШ „Јован Миодраговић“
Разред и одељење: IV3
Час по реду: Четврти

Општи методички подаци:

Наставна тема: Геометрија


Наставна јединица: Геометријска тела, коцка
Претходна наставна јединица: Мрежа коцке
Наредна наставна јединица: Површина коцке
Потребна знања ученика: Потребно је да су ученици овладали
појмом коцке, да знају шта је коцка, да
уоче њене основне катактеристике, од
чега се она састоји, да знају да нацртају
коцку уз помоћ прибора за цртање, да
умеју да препознају предмете из своје
околине која су у облику коцке, да знају
како изгледа мрежа коцке, да знају да
нацртају мрежу коцке, да знају да
направе модел коцке.
Тип часа: Утврђивање
Циљ часа: Утврђивање знања о коцки, мрежи коцке
кроз задатке различитог типа.
Задаци часа:

 Образовни: Утврђивање знања о геометријском телу


коцка и мрежи коцке.

 Функционални: Увежбавање усвојених знања о коцки и


мрежи коцке.

 Васпитни: Подстицање логичког мишљења и


памћења код ученика кроз израду
задатака. Подстицање самосталног рада
ученика. Развијање уредности, тачности
и прецизности при решавању задатака и
цртању коцке прибором за цртање.
Развијање систематичности и
поступности.
Облици рада: Фронтални, индивидуални
Наставне методе: Дијалишка метода, метода рада на
тексту, демонстративна метода.
Наставна средства: Наставни листић, модели коцке, хамери,
модели мреже коцке.
Литература: Дејић, М.; Ерегић, М.: Методика наставе
математике, Учитељски факултет,
Београд, 2007.
Математика за 4. разред, Нова школа
Математика за 4. разред,

Структура часа са временском артикулацијом:

1. Обнављање и провера градива (5 минута): Кроз неколико питања


обнављамо оно што су деца учила на претходна два часа. Потом, на хамеру,
један ученик има задатак да означи бојом ивице коцке, а други ученик другом
бојом темене исте коцке.
2. Најава наставне јединице (1 минут): Говорим да ћемо на овом часу радити
задатке у вези са коцком.
3. Самосталан рад ученика уз колективну проверу (30 минута): Ученици
самостално раде на наставном листићу. Када сви ученици ураде све задатке са
наставног листића, следи провера задатака на табли.
4. Систематизација (6 минута): Систематизацију вршимо кроз игрицу.
5. Домаћи задатак (1 минут): Делим папириће на којима су одштампани задаци
за домаћи и укратко коментаришем оба задатка.

Ток часа:

Обнављање и провера градива: На почетку часа кроз неколико питања


са ученицима понављам оно што су
радили на претходна два часа. Показујем
деци неколико модела коцки. Питам их:
Како се зове геометријско тело које
држим у рукама? Прозивам једног
ученика да ми одговори. Затим их
питам: Да ли сте ви на неком од часова
математике учили, причали о коцки?
На таблу лепим хамер (Прилог 1) на
коме је нацртана коцка. Прозивам једног
ученика да ми на цртежу маркером
обележи сва темена коцке, да их
преброји и каже колико их има (Коцка
има 8 темена). Када он заврши,
прозивам другог ученика да ми на истом
цртежу другим маркером означи све
ивице коцке, преброји их и каже колико
их има (Коцка има 12 ивица). Трећем
ученику дајем модел коцке и кажем му
да покаже све стране коцке, да их
преброји и каже колико их има (Коцка
има 6 страна).
Питам: Из овога што смо сада урадили
на цртежу и моделу коцке, може ли
неко да ми каже шта је коцка? (Коцка
је правилно геометријско тело
ограничена са шест једнаких страна,
тј. шест једнаких квадрата. Коцка има
12 ивица и 8 темена.). Прозивам једног
ученика да ми одговори на ово питање.
Затим показујем различите мреже коцке
и питам их да ми кажу шта показујем и
да ли од сваке мреже може да се направи
коцка. Пред таблу изводим четири
ученика, сваком од њих дајем по један
модел мреже коцке и кажем им да
покушају да направе коцку. Пошто
коцка може да се направи од три мреже,
те мреже лепим на таблу.
Најава наставне јединице: Најављујем наставну јединицу и
записујем на табли, а ученицима кажем
да запишу у својим свескама.
Самосталан рад ученика уз Кажем ученицима да ћу им поделити
колективну проверу: наставне листиће (Прилог 2) са задацима
који су везани за коцку и дајем им
упутства за рад. Пре него што почну са
радом, укратко прокоментаришем сваки
задатак и објасним шта треба у ком
задатку да раде. Напоменем да добро
прочитају сваки задатак пре него што
почну да га решавају. Делим наставне
листиће.
Ученици раде све задатке са наставног
листића, а потом следи провера на
табли. Уколико неко од ученика раније
заврши наставни листић дајем му да
ради додатни задатак (Прилог 3, 4).
Док ученици раде задатке обилазим их и
објашњавам уколико има нешто нејасно.
При провери задатака на табли,
прозивам по једног ученика за сваки
пример, тј. задатак.
Систематизација: Систематизација се врши кроз игру. На
таблу лепим слику која је прекривена
пољима на којима су исписани бројеви.
Кажем деци да се испод поља налази
слика коју они трба да открију. Слику
откривају тако што бирају број. Испод
сваког броја налази се тврдња или
задатак на који треба тачно да одговоре.
Поље се не открива све док се не да
тачан одговор. (Прилог 5). Иза поља
налази се слика Рубикове коцке. Када
открију слику питам их да ли знају шта
се налази на њој и да ли неко од њих има
Рубикову коцку кући. Прозивам једног
ученика да прочита текст о Рубику и
његовој коцки. Затим делим папириће са
одштампаним текстом и кажем им да их
код куће залепе у свеске.
Домаћи задатак: Ученицима делим папириће на којима је
одштмпан домаћи задатак (Прилог 6).
Прочитам задатак и укратко га
прокоментаришем. Објасним уколико
им није најјасније шта се од њих тражи у
задатку.

Прилог 1: Хамер

Прилог 2: Наставни листић


1. На датој слици обележи темена коцке, затим зеленом бојом исцртај ивице
коцке.
2. Посматрај слику и написи све ивице које полазе из:

а) темена А: ___, ___, ___.


б) темена C: ___, ___, ___.
в) темена G: ___, ___, ___.

3. Нацртај мрежу коцке чија је ивица 2 cm.

4. Нацртај мрежу површи коцке чији је збир свих ивица 120 mm.

5. Од жице је направљен модел коцке чија ивица износи 3 dm 4 cm. Колико


жице је утрошено за овај модел?
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

6. Колика ће бити дужина ивице коцке чији се модел може направити од жице
дужине 8 dm 4 cm?
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

7. Иван има 50 cm жице. Од ње жели да направи коцку ивице 4 cm. Да ли има


довољно жице?
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

8. Марија је почела од жице да прави модел коцке чија дужина странице


износи 5 cm. Направила је 8 ивица и нестало јој је жице. Колико је Марија
имала центиметара жице када је почела да прави модел коцке, а колико јој
још центиметара жице недостаје да би довршила започети модел?
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Прилог 3: Додатни задатак

На цртежу је представљена кутија за шећер облика коцке, на чијем се темену G


налази отвор. Један мрав се креће од темена А по ивицама коцке да што пре
дође до отвора у темену G.
а) Колико центиметара је дугачка путања којом се креће мрав ако је ивица
коцке 2 dm 5 cm?______________________________________________________
б) Колико укупно има различитих путања које мрава могу довести до отвора на
темену G? Те путање обој различитим бојама и напиши које су.
_____________________________________________________________________

Прилог 4: Додатни задатак

Колико је потребно центиметара жице да би се направио модел коцке ако је


дужина једне њене ивице први број прве десетице дељив са 4?
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

Прилог 6: Домаћи задатак

1. Колика ће бити ивица коцке чији се модел може направити од жице дужине
72 cm?
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2. Јанош трба да направи модел коцке ивице 8 cm. Да ли може то да уради од
дрвене лајсне дужине 1 m?
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

Прилог 5: Прича о Рубиковој коцки

Рубикова коцка је још позната и као Магична коцка или Мађарска коцка. То је
играчка коју је 1974. године изумео мађарски проналазач и професор
архитектуре Ерне Рубик. Коцка је састављена од 26 мањих пластичних коцки
које се врте око средишњег језгра. Свака од шест страница које чине коцку у
решеном облику је различите боје.
Прве Рубикове коцке су направљене 1977. године, када су се и појавиле у
радњама Будимпеште. Три године касније коцка је представљена на сајмовима
играчака у Западним метрополама – Лондону, Њујорку, Паризу и Нирнбергу.
Постоји 8 начина да се коцка реши. Тренутни светски рекорд у решавању ове
коцке држи Холанђанин Ерик Акерсдијк са 7,08 секунди.
Рубикова коцка се сматра једном од најпродаванијих играчака у свету, јер је
2005. године продата у више од 300 милиона примерака.

Задаци и тврдње за игрицу:


1. Коцка је обло геометријско тело. (Нетачно. Коцка је рогљасто
геометријско тело).
2. Стране коцке чине 8 једнаких квадрата. (Нетачно. Стране коцке чине 6
једнаких квадрата).
3. Коцка има 12 ивица и 8 темена. (Тачно).
4. Из сваког темена коцке полазе 3 ивице. (Тачно).
5. Колико ће центиметара жице бити потребно да се направи модел коцке чија
је једна ивица 3 cm? (Биће потребно 36 cm жице).
6. Колика ће бити ивица коцке чији се модел може направити од жице дужине
96 cm? (Ивица коцке биће 8 cm).

Решења задатака са наставног листића

2. А: АB, AD, AE
C: CB, CD, CG
G: GC, GF, GH

4. Ивица коцке биће 10 mm.

5. 3 dm 4 cm = 34 cm 34 cm * 12 = 408 cm За овај модел утрошено је 408 cm


жице.
6. 8 dm 4 cm = 84 cm 84 cm : 12 = 7 cm Дужина ивице коцке биће 7 cm.

7. 4 cm *12 = 48 Иван има довољно жице, јер за коцку ивице 4 цм потрбно му


је 48 цм жице.

8. 5 * 8 = 40 cm 5*12 = 60 cm 60 cm – 40 cm = 20 cm Када је почела да прави


модел коцке Марија је имала 40 cm жице, а недостаје јој још 20 cm да би
довршила започети модел.
Решења додатних задатака:

1. 2 dm 5 cm = 25 cm 25 cm * 3 = 75 cm 75 cm = 7 dm 5 cm Путања коју
мрав треба да пређе дугачка је 7 dm 5 cm.

Има укупно шест различитих путања којима мрав може доћи до отвора на
кутији. Те путање су: AB, BF, FG; AB, BC, CG; AE, EF, FG; AD, DC, CG; AD,
DH, HG; AE, EH, HG.

2. 4 * 12 = 48 Потребно је 48 cm жице.

Решења домаћег задатка:

1. 72 : 12 = 6 Дужина ивице је 6 cm.

2. 1m = 100 cm 8 * 12 = 96 Има довољно жице, јер за коцку ивице 8 cm


потребно је 96 cm жице.

You might also like