You are on page 1of 11

Универзитет у Београду

Учитељски факултет

Писана припрема за други испитни час


-методика наставе математике-

Ментор: Студент:
Јасмина Милинковић Милена Марковић 2001/31

Београд, април 2010. година


ОПШТИ ПОДАЦИ
Кандидат: Милена Марковић 2001/31
Учитељ-ментор: Оливера Ђекић
Датум: 15.04.2010.
Школа: Основна школа ''Јован Миодраговић''
Разред и одељење: II/1
Час: Четврти
ОПШТИ МЕТОДИЧКИ ПОДАЦИ

Наставна тема: Дељење


Наставна јединица: Дељење бројем 8
Претходна наставна јединица: Дељење бројем 7 - утврђивање
Наредна наставна јединица: Дељење бројем 8 - утврђивање
Потребно знање ученика: Ученици треба да су усвојили појмове множење
и дељење, да уочавају везу множења и дељења
у првој стотини, да познају таблицу множења у
блоку бројева до 100 (количник је до броја 10)
и да су саваладали дељење бројева прве
стотине, при чему је делилац једноцифрен број
до броја 8.
Тип часа: Обрада
Циљ часа: Овладати операцијом дељења бројем 8 у оквиру
блока бројева до 100 (таблица дељења са бројем
8).
Задаци часа:

образовни Усвајање, разумевање и схватање рачунске


операције дељења бројем 8, усвајање таблице
дељења бројем 8. Утврђивање и продубљивање
стеченог знања о множењу бројем 8.
функционални Уочавање применљивости рачунске операције
дељења, као и везе између рачунских операција
множења и дељења. Практична примена
усвојених знања при решавању конкретних
задатака. Развијање способности за самостално
решавање овог типа задатака. Развијање
логичког мишљења.
васпитни Развијање и неговање прецизног изражавања и
потребне тачности у раду, правилне употребе
математичке терминологије. Подстицање на
самостално мишљење и развијање
самосталности у раду.
Облици рада: Фронтални, индивидуални.
Наставне методе: Метода разговора, метода демонстрације,
метода самосталног рада.
Наставна средства: Хамер са апликацијама, наставни листић.
Коришћена литература:  Мирко Дејић, Милана Егерић; Матодика
наставе математике, Учитељски факултет
у Јагодини, Јагодина, 2006
 Светлана Јоксимовић; Математика за
други разред основне школе, Едука, Београд

СТРУКТУРА ЧАСА СА ВРЕМЕНСКОМ АРТИКУЛАЦИЈОМ


Обнављање и провера градива Понављање дељења бројем 7.
3 минута

Стварање контекста за учење новог градива Практично демонстрирање дељења бројем 8.

6 минута

Најава наставне јединице Најава наставне јединице и њено


записивање на табли и у свескама.
1 минут

Презентација новог материјала Увођење таблице дељења путем хамера.

8 минута

Вођено вежбање Ученици решавају задатакe са материјала.

5 минута

Индивидуални рад уз колективну проверу Ученици попуњавају наставни листић уз


проверу на табли.
16 минута

Систематизација наученог градива Квиз – усмено дељење бројем 8

5 минута

Домаћи задатак Ученици добијају задатке за домаћи рад.

1 минут

ТОК ЧАСА
Обнављање и провера градива Утврђујемо дељење бројем 7 на примерима:
14 : 7 = 2 јер је 7 · 2 = 14 ;
28 : 7 = 8 јер је 7 · 4 = 28;
63 : 7 = 9 јер је 7 · 9 = 63 ;
70 : 7 = 10 јер је 7 · 10 = 70.
Кроз питања понављамо појмове дељеник,
делилац, количник.
Стварање контекста за учење Лепим хамер на таблу, на којем су налепљене
новог градива слике осморо деце ( Прилог 1 ). Говорим
ученицима да је осморо најбоље деце награђено
књигама од стране школе, јер су остварили
добре резултате на такмичењима. Након првог
такмичења њима школа поклања 8 књига.
Питам ученике колико књига ће добити свако
дете, ако свако од њих мора да добије исти број
књига. На сваку слику детета лепим по једну
апликацију књиге, на табли испод хамера
записујем израз бројевно ( 8 : 8 = 1 јер је 8 ∙ 1 =
8 ). После овог примера одлепљујем апликације
књига са хамера. Кажем деци да након другог
такмичења школа им поклања 16 књига. На
сваку слику детета лепим по једну, а затим још
по једну апликацију књиге. Питам ученике
колико књига ће добити свако дете ако свако од
њих мора да добије исти број књига ( 16 : 8 =
2 јер је 8 ∙ 2 = 16 ), такође следи бројевно
записивање. Након овог примера одлепљујем
апликације књига са хамера. Кажем деци да
након трећег такмичења школа им поклања 24
књиге. На сваку слику детета лепим три пута
по једну апликацију књиге. Питам ученике
колико књига ће добити свако дете, али да
свако дете добије исти број књига ( 24 : 8 = 3
јер је 8 ∙ 3 = 24 ), следи бројевни запис.

Најава наставне јединице Говорим да ћемо данас учити дељење бројем 8.


Записујем наслов на табли, а ученици у свеске.
Презентација новог материјала Помоћу хамера представљам целу таблицу
дељења бројем 8 ( Прилог 2 ), водим разговор о
томе колико имамо елемената, на колико места
делимо, како то можемо да запишемо. Делим
таблицу ученицима коју лепе у свеске.
Вођено вежбање Делим ученицима наставни листић за вођено
вежбање и заједно долазимо до решења
( Прилог 3 ).
Индивидуални рад уз колективну Ученици решавају задатке из наставног
проверу листића ( Прилог 4 ). Најпре ја прочитам
задатке па их они самостално раде. Пошто
већина ученика уради задатаке, следи провера
на табли. ( Уколико се на часу осети потреба,
могуће је поједине примере проверавати
усмено ).
Уколико неки од ученика ураде све задатке пре
осталих и има довољно времена, делим им
додатни задатак ( Прилог 5 ).
Систематизација наученог Сваки ученик добија по десет папирића на
градива којима су бројеви који представљају решења
поставњених питања. Када прочитам питање
сви ученици треба да подигну папириће са
тачним бројем који представља решење тог
питања. ( Прилог 6 ).
Домаћи задатак Ученици добијају листић са задацима за домаћи
рад ( Прилог 7 ).

Изглед табле:
Дељење бројем 8

Прилог 1

Хамер

Прилог 2
Хамер

Прилог 3
1. Који је број 8 пута мањи од броја 16?
__________________ Одговор: __________.
2. У једном воћњаку засађено је 56 садница јабука у 8 редова. У сваком реду је
засађен исти број садница. Колико садница има у сваком реду?
________________________________________________________________
Одговор: ________________________________________________________.
3. Разлици бројева 60 и 18 додај количник бројева 72 и 8. Који број ћеш
добити?
________________________________________________________________
Одговор: ________________________________________________________.

1. 16 : 8 = 2 То је број 2.
2. 56 : 8 = 7 У сваком реду има 7 садница.
3. ( 60 – 18 ) + 72 : 8 = 42 + 9 = 51 То је број 51.

Прилог 4

Наставни листић

Дељење бројем 8

1. Попуни таблицу: 3. Тамара је испресовала 48 биљака за 8 дана.


Колико је дневно биљака пресовала, ако је сваки
16 32 56 72 дан пресовала исти број биљака?
∙8

:8
5 8 10 6 _______________________________________

Одговор: _______________________________.

2. Ако дека има 64 године, а унук 8 пута мање. 4. Ако број 72 умањимо 8 пута, а тако добијени
Колико година има унук? број умањимо још за 8, који ћемо број добити?

______________________________________ _______________________________________

Одговор: ______________________________. Одговор: _______________________________.

Прилог 5
Додатни задатак

На једној смотри фолклора је учествовало 16 културно уметничких друштава.


Осам пута мање од укупног броја друштава су друштва са села , а остала
друштва су из града. Колико је било друштава са села, а колико из града?
Укупно друштава: __________________________________________________
Село: ____________________________ Град: ____________________________
Одговор: ___________________________________________________________.

Укупно друштава: 16
Село: 16 : 8 = 2 Град: 16 – 2 = 14
Са села је било 2 културно уметничка друштва, а из града 14.

Прилог 6

Колико пута је број 8 мањи од броја 16? (2)


Колико пута је број 8 мањи од броја 32? (4)
Колико пута је број 8 мањи од броја 8? (1)
Колико пута је број 8 мањи од броја 64? (8)
Колико пута је број 8 мањи од броја 80? ( 10 )
Колико пута је број 8 мањи од броја 40? (5)
Колико пута је број 8 мањи од броја 48? (6)
Колико пута је број 8 мањи од броја 24? (3)
Колико пута је број 8 мањи од броја 56? (7)
Колико пута је број 8 мањи од броја 72? (9)

Прилог 7

Домаћи задатак

1. У библиотеци има 80 књига. Ако су оне распоређене на 8 полица, колико је


књига на свакој полици?
_________________________________________________________________
Одговор: _________________________________________________________.
2. Од збира бројева 30 и 34 одузми 8 пута мањи број од 64. Који ћеш број
добити?
_________________________________________________________________
Одговор:_________________________________________________________.

1. 80 : 8 = 10 На свакој полици је 10 књига.


2. ( 30 + 34 ) – 64 : 8 = 64 – 8 = 56 Добијамо број 56.

You might also like