You are on page 1of 10

ОПШТИ ПОДАЦИ

Назив школе: OШ '' Јован Миодраговић''


Разред и одељење: II - 3
Студент: Mарија Главчић
Учитељ – ментор: Јасмина Гудовић
Час по реду: Први (међусмена)
МЕТОДИЧКИ ПОДАЦИ
Наставни предмет: Математика
Наставна тема: Природни бројеви до 100
Наставна јединица: Текстуални задаци
Претходна наставна јединица: Задаци за вежбање - Одузимање
двоцифрених бројева
Наредна наставна јединица: Сабирање три броја
Потребна знања ученика: Познавање поступка усменог и писменог
сабирања и одузимања бројева до сто.
Познавање поступка решавања тестуалног
задатка тј. да ученик препознаје шта је у
задатку познато, шта је непознато, како
гласи услов задатка и у зависности од тих
веза да одабере и изврши аритметичке
операције.
Тип часа: Утврђивање
Циљ часа: Обновити и утврдити поступак сабирања и
одузимања бројева прве стотине кроз
тексуталне задатке. Утврдити поступак
решавања текстуалних задатака и схватање
релација међу датим и траженим подацима
као и препознавање које су аритметичке
операције потребне да би се решио
задатак.
Оперативни задаци
Образовни: Утврђивање и примена стечених знања о
сабирању и одузимању у првој стотини,
сабирање и одузимање двоцифрених
бројева кроз решавање текстуалних
задатака.
Васпитни: Развијање самосталности при решавању
проблемских задатака, развијање
способности да се саслуша други,
развијање упорности, уочавања,
расуђивања, закључивања; развијање
прецизног изражавања.
Функционални: Развијање способности самосталног
решавања текстуалних задатака применом
стечених знања о сабирању и одузимању
(сабирање и одузимање у првој стотини).
Подстицање на самостално мишљење и
закључивање, развијање способности
уочавања различитих релација,
оспособљавање за примену наученог у
реалним ситуацијама.
Наставне методе: Метода разговора, демонстрације, рада на
тексту
Наставна средства: Хамер, наставни листић
Облици рада: Фронтални, индивидуални
Коришћена литература: М.Дејић, М.Егерић:''Методика наставе
математике'', Учитељски факултет у
Јагодини, 2005.

СТРУКТУРА ЧАСА СА ВРЕМЕНСКОМ АРТИКУЛАЦИЈОМ

Уводни део часа o Обнављамо усмени поступак


(око 10 минута) сабирања и одузимања.
o Обнављамо писмени поступак
сабирања и одузимања.
o Подсећање на поступак решавања
текстуалних задатака.
o Најава наставне јединице.
Централни део часа o Подела наставних листића за
(око 30 минута) индивидуални рад и давање
инструкција за рад.
o Ученици самостално раде задатке.
o Проверавање једног по једног
задатка уз мотивацију у виду
лавиринта.
o Синтеза - говорим да смо данас
обновили сабирање и одузимање
кроз решавање текстуалних
задатака.
Завршни део часа o Читам тврдње, а ученици подижу
(око 5 минута) папириће тачно/нетачно у
зависности од тога да ли је тврдња
тачна или не.
ТОК ЧАСА

Уводни део часа

Обнављање сабирања и Изводим једног ученика на таблу да уради један пример


одузимања двоцифрених усменог сабирања двоцифрених бројева:
бројева
46 + 37 = 40 + 6 + 30 + 7 = (40 + 30) + (6 + 7) = 70 + 13= 83

Затим радимо пример писменог сабирања двоцифрених


бројева:

Д Ј
54
+18
---------
72

После тога обнављамо и одузимање двоцифрених бројева


на усмени и на писмени начин:

63 – 35 = 63 - (30+5) = (63-30) – 5= 33 – 5= 28

Д Ј
95
- 78
-----------
17

Обнављање начина Лепим на табли хамер (прилог бр 1) и са ученицима


решавања текстуалних разговарам о првом задатку који гласи:
задатака
Боки је сакупио 34 ораха, а Нина 27. Колико су укупно
ораха сакупили?

Постављам питања:
Шта је познато?
- Да је Боки сакупио 27 ораха, а Нина 34.
Шта је непознато?
- Колико су укупно ораха сакупили.
Како ћемо то израчунати?
- Сабирањем
Пишемо једнакост:
- 34 + 27 =
Израчунавање:
- 34 + 27 = 61
Одговор:
Укупно су сакупили 61 орах.
Најава наставне јединице Најављујем наставну јединицу и записујем на табли:
Текстуални задаци
Централни део часа

Индивидуални рад Подела наставних листића (прилог бр 2) и давање


уз колективну проверу упутстава за рад. Када заврше, излази један по један
ученик и на табли пише решење задатка чију тачност
проверавамо.
За ученике који заврше раније задатке са листића делим
додатне задатке (прилог бр 3), а ако ученици заврше све
задатке добијају резервне (прилог бр 4).
Завршни део часа Уколико будемо имали времена на крају часа играмо квиз
на следећи начин:
- ја читам тврдње (прилог бр 5)
- у зависности од тога да ли је тврдња тачна или не,
ученици дижу папире на којима пише тачно и
нетачно.
Прилог бр 2

Задаци са једном операцијом


(сабирање или одузимање)

1. У Цецином дворишту има 47 стабла, а у Мицином за 38 више. Колико има


стабала у Мицином дворишту?

____________________________________________________________________

Одговор _____________________________________________________________

2. На згради има 94 прозора. Колико прозора је затворено, ако знамо да је 59


отворено?

____________________________________________________________________

Одговор ____________________________________________________________

3. Први сабирак је најмањи парни број четврте десетице. Други сабирак је број 19.
Израчунај збир.

______________________________________________________________________

4. Умањеник је најмањи непаран број осме десетице. Умањилац је број 25.


Израчунај разлику.

_______________________________________________________________________
Решења наставног листића:

задаци са једном операцијом


(сабирање или одузимање)

1. У Цецином дворишту има 47 стабла, а у Мицином за 38 више. Колико има


стабала у Мицином дворишту?

47 + 38 = 85

Одговор: У Мицином дворишту има 85 стабала.

2. На згради има 94 прозора. Колико прозора је затворено, ако знамо да је 59


отворено?

94 – 59 = 35

Одговор: Затворено је 35 прозора.

3. Први сабирак је најмањи парни број четврте десетице. Други сабирак је број 19.
Израчунај збир.

32 + 19 = 51

4. Умањеник је најмањи непарни број осме десетице. Умањилац је број 25.


Израчунај разлику.
71 – 25 = 46
Решења додатних задатака

1. Постави питање тако да допуниш задатак, а затим израчунај:

На паркингу се налази 42 аутомобила, довезло се још 29.

Питање: Колико укупно има аутомобила?


Израчунавање: 42 + 29 = 71
Одговор: На паркингу има укупно 71 аутомобил.

2. Постави питање тако да допуниш задатак, а затим израчунај:

Књига има 93 страна. Уна је прочитала 58.

Питање: Колико јој је страна остало да прочита?


Израчунавање: 93 – 58 = 35
Одговор: Остало јој је да прочита још 35 страна.

Решења резервних задатака

1. На једној полици је 28 књига, а на другој 53. Колико укупно има књига?

28 + 53 = 81

Одговор: Укупно има 71 књига.

2. У пекару је стигло 42 кифли, а за велики одмор је продато 23. Колико је кифли


остало у пекари?

42 – 23 = 19

Одговор: Остало је 19 кифли.


Прилог бр 3

Додатни задаци

1. Постави питање тако да допуниш задатак, а затим израчунај:

На паркингу се налази 42 аутомобила, довезло се још 29.

Питање _____________________________________________________________
Израчунавање ________________________________________________________
Одговор______________________________________________________________

2.Постави питање тако да допуниш задатак, а затим израчунај:

Књига има 93 стране. Уна је прочитала 58.

Питање______________________________________________________________
Израчунавање ________________________________________________________
Одговор _____________________________________________________________

Прилог бр 4

Резервни задаци

1. На једној полици је 28 књига, а на другој 53. Колико укупно има књига?

_______________________________________________________________________

Одговор________________________________________________________________

2. У пекару је стигло 42 кифли, а за велики одмор је продато 23. Колико је кифли


остало у пекари?

______________________________________________________________________

Одговор ______________________________________________________________
Прилог бр 5

Тврдње за квиз

1. Радња којом се одређује збир два дата броја назива се сабирање. (Тачно)
2. Број 97 је за 30 већи од броја 67. (Тачно)
3. Број 86 је за 50 мањи од броја 36. (Нетачно)
4. Када одузмемо умањилац од умањеника добијемо разлику. (Тачно)
5. Број 59 садржи 5 десетица и 9 јединица. (Тачно)
6. Број 12 садржи две десетице и 1 јединицу. (Нетачно)
Универзитет у Београду
Учитељски факултет

Припрема за први испитни час из математике:


Текстуални задаци

Асистент: Мирјана Трмчић Студент: Марија Главчић, 2003/10

Београд, 2009

You might also like