You are on page 1of 13

ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА испитни ЧАС ИЗ МЕТОДИКЕ

НАСТАВЕ МАТЕМАТИКЕ

Професор: др Јасмина Милинковић


Студент: Бојана Плавшић 2000\104

Београд, 2010. године


I Општи подаци
Студент Бојана Плавшић
Учитељ-ментор Јасмина Митић
Школа Јован Миодраговић
Разред и одељење IV-5
Час по реду први

II Општи методички подаци


Наставна тема Геометријска тела
Наставна јединица Квадар
Претходна наставна јединица Мрежа и модел квадра
Наредна наставна јединица Површина коцке
Потребно знање ученика Знања о геометријским
(претходно знање) телима,рогљастим телима
Тип часа Обрада
Циљ часа Ученици треба да се упознају са још
једним геометријским телом, квадром,
са његовим особинама, и да та знања
примене на конкретним примерима.
Задаци часа

Образовни задаци *изучавање геометријске фигуре квадра и


његових особина ( изучавање
темена,ивица и висине )
*Усвајање знања о
подударним,наспрамним и суседним
странама
*развијање способности ученика да
разликују и упоређују стране квадра
Функционални задаци
* развијање логичког мишљења, примена
стеченог знања у новим ситуацијама.
* развијање тачности и прецизности при
раду
* развијање систематичности,
поступности и самосталности у раду
Васпитни задаци
* формирање представа и развијање моћи
запажања и закључивања
* подстицање на служење
математичком терминологијом
*изградња позитивних особина тачности
и прецизности у раду
Облици рада Фронтални, индивидуални
Наставне методе Метода разговора, метода рада на
тексту,демонстративна метода

Наставна средства Модел квадра,наставни листић

2
III Структура часа са
временском артикулацијом
Обнављање и провера Понављам са ученицима шта су то
претходног градива: рогљаста тела и како се назива
(4 мин) рогљасто тело чије су све стране
правоугаоници
Стварање контекста тј. мотива Дељењем модела квадра уводим ученике
за учење новог материјала: у обраду новог материјала.
(3 мин)
Најава наставне јединице Ученицима најављујем наставну
(1 мин) јединицу и записујем наслов на табли.
Обрада новог материјала: Особине квадра показујем помоћу модела
(6 мин) и слике на табли.
Вођено вежбање: Кроз задатке вежбамо особине квадра.
(10 мин)
Индивидуални рад уз Ученици самостално решавају задатке на
колективну проверу: наставном листићу. Провера наставног
листића, фронтално на нивоу целог
(15 мин)
одељења.
Систематизација наученог Кратко се осврћемо на оно што смо у
градива: току часа радили кроз игру семафор.
(5 мин)
Домаћи задатак: Подела домаћег задатка.
(1 мин)

3
IV Ток часа
Обнављање и провера градива Хајде да поновимо нешто што сте ви већ
радили:
Како се у математици назива ограничен
део простора?
Како се називају геометријска тела
ограничена само равним површима? Како
се назива рогљасто тело чије су све
стране правоугаоници?
Стварање контекста тј. мотива Дајем ученицима припремљене моделе
за учење новог материјала квадра које анализирају.

Најава наставне јединице Наш данашњи задатак је да уочимо


особине квадра.Најављујем наставну
јединицу и записујем наслов на табли:
Квадар
Обрада новог материјала Хајде сада да погледамо слику на табли и
кроз следећа питања уочимо: Која су
темена квадра? Која су суседна темена
темену А? Покажи ивице квадра ! Наведи
наспрамнe ивицe ивици ВС! А које су јој
суседне ивице? Посматрајте обојене
ивице на слици,тј ивице које полазе из
истог темена! Како називамо ивицу a,а
како ивицу b? Данас уводимо и трећу
димензију за висину коју обележавамо
словом с! Након тога им покажем модел
на коме ће уочити колико квадар има
страна и у каквом су међусобном односу!
( подударне тј.наспрамне и паралелне
стране су обојене истом бојом ) ! Наведи
две наспрамне стране! Које су суседне
стране страни АВFE?

Коришћење визуелних Коришћење хамера за приказивање


средстава задатака.
Вођено вежбање Ученици решавају задатке на хамеру, а
ја пратим њихов рад.
Ученици добијају задатке за вођено
вежбање (прилог3).

Коментар и исправка
погрешног Све задатке решавамо на табли и уколико
се појаве грешке исправљамо их у току
резоновања(предвиђање
решавања задатака.
отежаног разумевања)
Индивидуални рад уз Ученицима делим наставни листић
колективну проверу (прилог 2, решени задаци су у прилогу3)
Пратим како ученици решавају задатке.
Када ученици попуне наставни листић
кажем им: Сада ћемо заједнички да
4
анализирамо и проверимо урађене
задатке. Ученици требају оловком у боји
да исправе грeшке. Исправљене наставне
листиће ученици треба да залепе у
свеске.

Систематизација наученог Игра СЕМАФОР , читам тврдње,а


градива ученици подижу црвене или зелене
картоне у зависности од тога да ли је
тврђење тачно или не!(прилог 5 )
Домаћи задатак Делим ученицима домаћи задатак
(прилог 4)

5
Изглед табле

Квадар

( питања за вођено вежбање )

( нацртан квадар на хамеру )

Литература:

Дејић, М. Егерић, М. (2006): Методика наставе математике I, Учитељски факултет у Јагодини

6
Прилог 1

Наставни листић

1.На моделу који које сте добили обојте истом бојом подударне стране квадра! Колико сте
различитих боја користили?_____

2. Посматрај слику и допуни:


Страни ABCD подударна је__________ страна,
Страни ADHE подударна је__________ страна,
Страни ABFE подударна је___________страна.

3. У сваком темену састају се 3 различите стране квадра. У темену А састају се стране:


ABCD,_______и _______.

4.Посматрај квадар са слике и допуни.

а ) темена која припадају горњој страни квадра су: _____,_____,_____ и _____.


б ) ивице које полазе из темена Е су: _____,_____ и _____.
в ) ивица BF је подударна и паралелна са ивицама:______,______и______.
г ) у ивици АВ састају се 2 стране,а то су________________________________.

5.Које су суседне стране страни ABFE ?


_____________________________________

6.Погледај слику и одговори :


димензије квадра су: дужина а,ширина _____,висина_____!

7
Наставни листић

1.На моделу који које сте добили обојте истом бојом подударне стране квадра! Колико сте
различитих боја користили?_____

2. Посматрај слику и допуни:


Страни ABCD подударна је__________ страна,
Страни ADHE подударна је__________ страна,
Страни ABFE подударна је___________страна.

3. У сваком темену састају се 3 различите стране квадра. У темену А састају се стране:


ABCD,_______и _______.

4.Посматрај квадар са слике и допуни.

а ) темена која припадају горњој страни квадра су: _____,_____,_____ и _____.


б ) ивице које полазе из темена Е су: _____,_____ и _____.
в ) ивица BF је подударна и паралелна са ивицама:______,______и______.
г ) у ивици АВ састају се 2 стране,а то су______________________________.

5.које су суседне стране страни ABFE ?


_________________________________

6.Погледај слику и одговори :


димензије квадра су: дужина а,ширина _____,висина_____!

8
Прилог 2

Решења наставног листића:

1. три различите боје


2. a) EFGH
b) BCGF
v) DCGH
3. ABFE,ADHE
4.a) E,F,G,H
b) EH,EF,EA
v) AE.DH,CG
g) ABFE,ABCD
5.BCGF,ABCD,ADHE,EFGH
6. ширина је b,а висина је c

9
Прилог 3

Вођено вежбање

Користи модел квадра и одговори на следећа питања:


1. Колико темена има квадар и која су?

Квадар има _______ темена,а то су ____________________________________.

2. Колико ивица има квадар и наведи их!

Квадар има________ивица,а то су ____________________________________.

3. Колико страна има квадар,ког су облика и наведи их!

Квадар има _______ страна. Стране квадра су облика _____________________.


Наведи их __________________________________________________.

4. Које су подударне,паралелне и суседне ивице?

Подударне и паралелне ивице квадра су:_________________________________________.

Суседне ивице ивици АВ су:__________________________________________

5. Наведи парове подударних и паралелних стране квадра ?

Парови су: ___________________,___________________и _____________________.

10
Прилог 4

Домаћи задатак

Направи модел квадра.

Потребан материјал : за ивице користи сламчице у боји,а за темена пластелин!


Користи маказе, лењир и оловку!

Упутство за рад:
Размисли: колико ти је потребно сламчица за ивице,а колико лоптица од пластелина
за темена, које ће ти дужине бити сламчице и води рачуна о томе да сламчице истих дужина буду
исте боје.

11
Домаћи задатак

Направи модел квадра.


Потребан материјал : за ивице користи сламчице у боји,а за темена пластелин!
Користи маказе,лењир и оловку!
Упутство за рад:
Размисли: колико ти је потребно сламчица за ивице,а колико лоптица од пластелина
за темена,које ће ти дужине бити сламчице и води рачуна о томе да сламчице истих дужина буду
исте боје.

Домаћи задатак

Направи модел квадра.


Потребан материјал : за ивице користи сламчице у боји,а за темена пластелин!
Користи маказе,лењир и оловку!
Упутство за рад:
Размисли: колико ти је потребно сламчица за ивице,а колико лоптица од пластелина
за темена,које ће ти дужине бити сламчице и води рачуна о томе да сламчице истих дужина буду
исте боје.

12
Прилог 5

Питања за игру семафор

1. квадар има 8 темена ( тачно )


2. квадар има 4 стране ( нетачно, има 6 страна )
3. квадар има 12 ивица ( тачно )
4. све стране квадра су правоугаоници ( тачно )
5. наспрамне стране квадра нису подударне и паралелне ( нетачно )
6. квадар има две димензије ( нетачно,има их 3 )
7. висину квадра означавамо са малим латиничним словом с ( тачно )
8. темена која припадају горњој страни квадра су ABCD ( нетачно )

13

You might also like