You are on page 1of 5

Основна школа „Коста Трифковић“

Нови Сад

ПРИПРЕМА ЗА НАСТАВНИ ЧАС ИЗ МАТЕМАТИКЕ

Дуж, упоређивање и мерење дужи

Ментор: Приправник:
Лана Тохољ Јована Ћурковић
24.11.2022.
ОПШТИ ПОДАЦИ О ЧАСУ
Назив школе: ОШ ,,Коста Трифковић''
Разред и одељење: II6
Датум: 24.11.2022.
Ментор: Лана Тохољ
Приправник: Јована Ћурковић

МЕТОДИЧКИ ПОДАЦИ О ЧАСУ


Наставни предмет: Матемтика
Наставна јединица: Дуж, упоређивање и мерење дужи
Тип часа: Обрада
Циљ часа: Упознање ученикљ са римским цифрама -
које све римске цифре постоје и начини и
правила њиховог записивања.
Исходи: На крају часа ученик ће бити у стању да:
• црта и обележава дуж
• пореди дужи по дужини
Образовни стандарди 1МА.1.2.1.; 1МА.1.2.2.; 1МА.2.2.1

Наставне методе: Монолошка, дијалошка, илустративно-


демонстративна, текст метода, метода
самосталног рада
Наставни облици: Фронтални, индивидуални
Наставна помагала и средства: Уџбеник, два конопца различите дужине,
лењир,
Наставни објекат: Учионица
Корелација: Српки језик
Литература : Јухас И. – (2022.) Уџбеник за други разред
основне школе. Београд: Едука
ВРЕМЕНСКА
АРТИКУЛАЦИЈА
ЧАСА
Уводни део часа:  Понављање знања о врстама линија
(10 минута)  Увод у данашњу лекцију помоћу конопца
 Истицање циља часа

Централни део часа:  Учење, мерење и упоређивање дужи


(30минута)  Самосталан рад ученика у свескама
Завршни део часа:  Помоћу два конопца понављамо шта је дуж
(5 минута)

ТОК ЧАСА
УВОДНИ ДЕО ЧАСА:
(10 минута)

На почетку часа понављамо знања о врстама линија: праве, криве, изломљене, отворене,
затворене. Ученици излазе пред таблу и цртају своје примере.
Праве линије могу да буду у различитим положајима.
Нагласити да за цртање правих линија обавезно користимо лењир.
Пред таблу излазе два ученика и затежу конопац између себе. Они представљају крајње тачке
дужи. Питам ученике како се зове права линија коју представља затегнут конопац с крајњим
тачкама. Истацање циља часа.

ГЛАВНИ ДЕО ЧАСА


(25 минута)

Пишем наслов на табли: Дуж, упоређивање и мерење дужи


Илустрација ситуације из уводног дела часа:

Нацртали смо дуж МА.


Објашњавам да је дуж део праве линије ограничен двема тачкама. Најкраће растојање између
две тачке је дуж.
Читање и анализа примера из уџбеника, стр. 11.
Разговор о томе шта значи поређење дужи (одредити да ли је једна дуж дужа, краћа или исте
дужине као друга дуж).
Цртам дужи на табли, а ученици у свескама:

Дуж АМ краћа је од дужи ОТ.

Дуж OR је најдужа, а дуж ЕМ је најкраћа дуж на слици.


Дуж АS је краћа од дужи OR, а дужа од дужи ЕМ.

Рад на припремљеним задацима (запис у свесци).


1. Нацртај две дужи различите дужине, обележи их и упореди.
2. Нацртај праву линију и на њој обележи три тачке.
Колико дужи уочаваш? Запиши их.
Ученици самостално раде припремљене задатке.

ЗАВШНИ ДЕО ЧАСА


(10 минута)

Пред таблу излазе два пара ученика и затежу конопце између себе. Они представљају крајње
тачке дужи.

Кроз питања се врши понављање шта је дуж, како се обележава и шта значи упоредити дужи.

Ученици упоређују дужину својих дужи (конопаца).


Изглед табле

Школски рад

Дуж, упоређивање и мерење дужи

Дуж АМ краћа је од дужи ОТ.

Дуж OR је најдужа, а дуж ЕМ је најкраћа дуж на слици.


Дуж АS је краћа од дужи OR, а дужа од дужи ЕМ.

Задаци:
1. Нацртај две дужи различите дужине, обележи их и упореди.
2. Нацртај праву линију и на њој обележи три тачке.
Колико дужи уочаваш? Запиши их.

You might also like