You are on page 1of 2

ПРИПРЕМА ЗА НАСТАВНИ ЧАС МАТЕМАТИКЕ

ОПШТИ ПОДАЦИ

Место реализације: Сомбор


Време реализације: 25.05.2020.
Учитељ: Весна Зорица
Студент, бр. индекса: Јована Ћурковић
Ментор: Др Александра Трбојевић

MЕТОДИЧКИ ПОДАЦИ О ЧАСУ

Предмет: Математика
Област: Мере и мерења
Тема: Мере и мерења
Наставна јединица: Час и време
Тип часа: Обрада
Образовни задаци Научити их да правилно употребљавају појмове час и минут
Васпитни задаци Створити осећај за време
Створити радне навике
Функционални задаци Развијање мишљења ученика
Развијање способности за самосталан рад
Применити стечено знање у самосталном решавању задатака:
одређивање радњи које можемо урадити за 1 минут или 1 сат
Облици рада: Фронтални, индивидуални
Методе рада: Метода усменог излагања учитеља
Метода дијалога
Метода самосталног рада ученика
Наставна средства : Креда и табла, уџбеник, радна свеска, часовник
Циљ часа: Показати, приказати и објаснити сат (час) и минут као договорену
јединицу мере
Корелација са осталим
Српски језик
предметима
Литература Поповић Б., Вуловић Н., Јовановић М, Николић А. (2016.) Уџбеник
за други разред основне школе, Маша и Раша. Београд: Кlett
Вуловић Н., Јовановић М, Николић А. (2007.) Уџбеник за
другиразред основне школе, Игра бројева и облика. Београд: Кlett
АРТИКУЛАЦИЈА ЧАСА
Препаративна фаза Поздрављање
(ПФ) Приказ часовника
Најава наставне јединице и истицање циља часа
Оперативна фаза Учење ученика о појмовима час и време
(ОФ)

Верификативна фаза Самосталан рад ученика и добијање повратне информације


(ВФ)
Фаза домаћег задатка
Задавање домаћег задатка и давање упутства за њихову израду
(ФДЗ)

ТОК ЧАСА НАСТАВНИК УЧЕНИЦИ


Показивање и разгледање часовника које су ученици Приказује, Слушају
Препаративна донели. објашњљава прате,
фаза Истаћи: Часовник (сат) је справа помоћу које размишљају
прецизно меримо време у току дана.
(14мин)

Оперативна Показати и објаснити елементе часовника.


фаза Бројчаник је уређени низ бројева од 1 – 12. Размак Објашњава, Гледају,
између два броја означава минуте. приказује, размишљају
Мала казаљка означава сате, а велика минуте. демонстрира
Велика казаљка обиђе цео круг за 1 сат. Мала
казаљка се за 1 сат помери од једног до другог броја.
Записати:
1 дан = 24 сата (часа)
1 сат = 60 минута Размишљају,
Рад у уџбеник, стр. 116, пример и задатак 1 – записују,
фронтално. одговарају
Нагласити да се време до подне означава од 1 до 12,
а од поднева до поноћи од 12 до 24. Објашњава
Разговор - шта све могу урадити за 1 сат или 1
минут?

Верификативна Самостални рад - Вежбанка, стр. 135, задатак 1 – 4. Задаје, Слушају,


фаза Повратна информација. објашњава размишљају,
записују
(5мин)
Фаза домаћег Домаћи задатак – Вежбанка, стр.136, задатак 5 - 8. Објашњава Слушају
задатка(1мин) Поздрављање ученика.

You might also like