You are on page 1of 4

Број часа Наставна јединица Наставна тема

„Пожурите, опет ћемо закаснити“ - говорна и писмена


11 Књижевност
вежба

Школа и разред

Наставник

Датум одржавања

Врста (тип) часа Утврђивање

Облици рада фронтални, групни, индивидуални

Наставне методе језичка слагалица

Наставна средства Рачунар, пројектор


Међупредметне
Комуникација, одговоран однос према здрављу, решавање проблема
компетенције
Кључни појмови буђење/устајање, закаснити, јутро, одлазак у школу/на посао

Корелација /
Литература за
/
ученике
Производи дечјег
/
рада

Ученици износе сопствено искуство приликом буђења и јутарњег поласка


Циљ часа у школу са циљем да развијају језичку компетенцију и да препознају
здраве стилове живота
На крају часа ученик ће бити у стању да:
 одговори на питања у вези са устајањем и поласком у школу у
Исходи његовој породици
 препозна 3 правила важна за устајање на време
 кроз комуникацију са другима драматизује пример из уџбеника
Начин провере
Усмени и писмени одговори на питања, попуњавање анкете,
остварености
драматизација
исхода
ТОК ЧАСА
Активности Активности
10 минутa Уводни део часа наставника ученика
Прегледамо домаћи задатак. Ученици саопштавају којом саопштавају
бојом су обојили које делове кућа. Наставник приказује путем како су
приказује
пројектора тачно обојен цртеж из Главоломке. Ученик са својим урадили
путем
паром из клупе размени књигу и један другом контролишу домаћи
пројектора
тачност израђеног домаћег задатка. задатак
обојен цртеж
Наставник подсећа ученике на текст који су читали прошлога
часа. Говори им да ће на овоме часу поразговарати о томе како одговарају
поставља
се у њиховим породицама устаје и спрема за посао, односно питања
школу. међусобно, у
пару,
најављује циљ
контролишу
часа
домаћи
задатак
Активности Активности
32 минута Главни део часа наставника ученика

Затим наставник поставља ученицима питања:


Ко тебе буди ујутро? одговарају на
У колико сати ти звони сат или телефон? У колико сати те питања
буде родитељи (мама, тата...)?
Да ли се лако будиш? поставља
Да ли припремиш своје ствари претходни дан? питања
У колико сати легнеш увече? испуњавају
Да ли довољно спаваш, по твом мишљењу? анкету
Уколико лежеш касно, шта би могао/могла да урадиш да
ујутро устанеш одморнији/одморнија?
Да ли доручкујеш код куће?
Како одлазиш у школу? (којим превозом идеш, возе ли те
родитељи...) објашњава
Да ли касниш често или стижеш на време у школу? проверавају
тачност
Ученици одговарају на питања. задатака
дели наставни
Након првога дела, наставник најављује да ће ученицима листић-анкету
поделити једну анкету, јер га занима колико ученици знају о
томе како се треба припремити за нови дан и лако буђење.
Наставник дели наставне листиће, и ученици раде
индивидуално. Рад се може организовати и у групама.
Након што су одговорили на питања из анкете, наставник
проверава ученичке одговоре питањима, а ученици своје координира
ставове саопштавају подизањем руке. На тај начин наставник рад
види резултате анкете, процењује колико ученика је разумело изводе
задатак, похваљује ученике. процењује закључке
Потом ученици још једном изводе закључак: како се треба број тачних
понашати када знамо да сутра идемо ујутро у школу и шта је одговора
здраво за јутарње устајање/буђење.
похваљује
Затим наставник најављује да ће у овом делу часа мало
глумити. Глумиће породицу која је ујутро устала и треба да се чита дијалог глуме
спреми на посао. Упућује ученике да отворе 26. стр. у Читанци. из уџбеника ситуацију из
Наставник чита дијалог, а затим се јављају ученици који уџбеника
желе да у паровима одиграју ситуацију. Ученици глуме на
основу примера или проширују пример својим идејама.

Активности Активности
3 минута Завршни део часа наставника ученика
Наставник задаје ученицима домаћи задатак да у свеску бележе шта
напишу 3 правила која је важно поштовати ако желимо да задаје домаћи имају за
устанемо одморни и на време. задатак домаћи
задатак

Домаћи
задатак Написати у свеску 3 правила која је важно поштовати ако желимо да
устанемо одморни и на време.

Оквир за преиспитивање оствареног часа

Да ли ми је адекватан избор начина провере остварености исхода?


Да ли сам планирао/планирала адекватне активности ученика?
Да ли је било одступања/потешкоћа приликом остваривања планираног?

Да ли сам задовољан/задовољна припремом за час?


Шта бих сада урадио/урадила другачије?

Остала запажања:

Додатни материјал
АНКЕТА: ШТА ЈЕ ЗДРАВО ЗА ЈУТАРЊЕ БУЂЕЊЕ?

1. Ујутро ћу се лакше пробудити:

а. ако спавам ноћу 5 сати


б. ако спавам ноћу 7 сати
в. ако спавам ноћу 8-9 сати

2. Ујутро ћу се боље осећати:

а. ако увече дуго гледам смешан филм


б. ако се добро наспавам
в. ако закасним у школу

3. Да би ноћу боље спавао/спавала, моја соба мора да буде:

а. пуна играчака
б. празна
в. проветрена (да буде чист ваздух)

4. Када ми ујутро звони сат/аларм, боље је за организам:

а. да стално одлажем звоно


б. да искључим сат и наставим да спавам
в. да одмах устанем из кревета

5. Када устанем, лакше ћу се разбудити ако:

а. урадим неке физичке вежбе (не тешке)


б. доручкујем у кревету и гледам ТВ
в. навијем сат да звони за 10 минута

You might also like