You are on page 1of 4

Број часа Наставна јединица Наставна тема

13 Моја породица – породично стабло Језичка култура

Школа и разред

Наставник

Датум одржавања

Врста (тип) часа Обрада

Облици рада Фронтални, индивидуални

Наставне методе Израда породичног стабла

Наставна средства Радна свеска, табла, фломастер/креда, компјутер, пројектор


Међупредметне
Компетенција за целоживотно учење, вештина комуникације
компетенције
Кључни појмови породица, чланови породице

Корелација Биологија
Литература за
Радна свеска
ученике
Производи дечјег
Породично стабло
рада

Циљ часа Богаћење лексичког фонда на тему породице и њених чланова


На крају часа ученик ће бити у стању да:
 објасни појам породице
Исходи
 именује родбинске односе
 представи своју ширу породицу
Начин провере
остварености Монолог, дијалог, израда породичног стабла
исхода
ТОК ЧАСА
Активности Активности
15 минута Уводни део часа наставника ученика
Наставник проверава домаћи задатак (Радна свеска, стр. 1, читају домаћи
8. и 9. задатак). проверава задатак
Разговор усмерава ка теми породице и њених чланова. домаћи
Поставља питања: задатак труде се да
Ко чини твоју породицу? објасне појам
Како се они зову? мотивише породице
Колико година имају?
Када им је рођендан? поставља одговарају на
Упућује ученике на Радну свеску (стр. 13) – представљање питања питања
(модел А и Б). Ученици читају текст, а након тога проверавамо
да ли су га разумели и појашњавамо непознате речи. упућује читају текст
Охрабрујемо ученике да се представе према сличном моделу.
појашњава представљају
се
Активности Активности
20 минута Главни део часа наставника ученика
Објашњавамо појмове преци, потомци и родбина и објашњава записују у
бележимо их на таблу. Упућујемо ученике да ураде 6. задатак у појмове свеске
Радној свесци (стр. 13).
записује на израђују
Породично стабло таблу задатак
На таблу цртамо породично стабло према моделу из
прилога (или га приказујемо преко пројектора). Ученици уз приказује цртају у свеске
нашу помоћ објашњавају следеће речи: мама, тата, син, ћерка, породично
баба, деда, брат, сестра, ујак, ујна, стриц, стрина, тетка, тетак. стабло повезују
Када смо сигурни да су ученици разумели све речи и
породичне односе читамо им песму „Моја породица шира“ из чита песму идентификују
Радне свеске (стр. 14). Следи разговор о песми. При краткој се
обради користимо задатке у вези са песмом на истој страни. упућује на
Можемо их допунити са: задатке прате текст
У чему је разлика између уже и шире породице? песме
Како се зове стриц из песме? пита
Ког дана се они најчешће виђају? разговарају са
Ко је без мана? наставником
Чија жена је фина?
Шта нам дође теткин муж?
Објасни стих: „Породица сва нам од љубави и мира.“

Активности Активности
10 минута Завршни део часа наставника ученика
Мотивишемо ученике да причају о свом породичном мотивише
стаблу. Очекујемо да именују чланове уже и шире породице. говоре
прозива
Домаћи
задатак Израда породичног стабла

Моја породица
преци ЈА потомци

Породично стабло (из прилога)

Изглед табле

Оквир за преиспитивање оствареног часа

Да ли ми је адекватан избор начина провере остварености исхода?


Да ли сам планирао/планирала адекватне активности ученика?
Да ли је било одступања/потешкоћа приликом остваривања планираног?

Да ли сам задовољан/задовољна припремом за час?


Шта бих сада урадио/урадила другачије?

Остала запажања:

Додатни материјал
њихова деца су мени БРАТ/СЕСТРА од
УЈАКА/ТЕТКЕ/СТРИЦА

УЈНА СТРИНА
ТЕТАК
ујакова жена стричева жена
теткин муж

УЈАК СТРИЦ
ТЕТКА
мамин брат татин брат
мамина сестра татина сестра

БАБА
татина мама
БАБА мамина мама
МАМА ТАТА

мамин тата татин тата


мамина и татина деца…

ДЕДА
ДЕДА БРАТ СЕСТРА
JA

мами и тати сам ја…

ЋЕРКА СИН
(девојчица) (дечак)

You might also like