Professional Documents
Culture Documents
Час број 1
Школа и разред
Учитељица/
учитељ
Датум
одржавања часа
Наставна
Добро дошли, прваци!
јединица
Наставне
дијалошка метода, текстовна метода, метода запажања и показивања
методе
Наставна
Буквар, стр. 6 и 7, апликације на паноу
средства
ЈЕЗИЧКА КУЛТУРА
• учтиво учествује у вођеном и слободном разговору;
Исходи
• слуша интерпретативно читање и казивање књижевних текстова ради
разумевања и доживљавања.
Образовни
стандарди
1СЈ.0.1.1;1СЈ.0.1.2.
Међупредметне
Комуникативна, за сарадњу, естетска
компетенције
115
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
ИГРА
ЗАПАМТИ МОЈЕ ИМЕ
• Први ученик устане, каже своје име и шта воли да ради. Следећи понови име
претходног ученика, каже своје име и шта воли да ради. Сваки наредни ученик
уради то исто. (Нпр.: „Ја сам Филип и волим да играм фудбал. Он је Филип, а ја
сам Никола и волим да цртам. Он је Никола, а ја сам Марија и волим да певам.”)
116
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Изглед табле
Добро дошли, прваци!
117
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС
Час број 2
Школа и разред
Учитељица/
учитељ
Датум
одржавања часа
Наставна
Мој дом
јединица
Наставне
дијалошка метода, метода запажања и показивања
методе
Образовни
стандарди
1СЈ.0.1.1; 1СЈ.0.1.2.
118
ПРИКАЗ МУЛТИМЕДИЈАЛНИХ
САДРЖАЈА НАСТАВНЕ ЈЕДИНИЦЕ
ДО БР О ДО
ШЛ И, ПР
ВА ЦИ !
МОЈ ДОМ
Задатак 1
2
Распреми собу 3
119
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Задатак: (Прилог 1)
Изглед табле
Мој дом
120
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Прилог 1
Радни листић
Обој слику на којој је приказан посао који обављаш у свом дому.
121
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС
Час број 3
Школа и разред
Учитељица/
учитељ
Датум
одржавања часа
Наставна област Књижевност
Наставна
„Првак”, Десанка Максимовић
јединица
Врста (тип) часа Обрада градива
122
ПРИКАЗ МУЛТИМЕДИЈАЛНИХ
САДРЖАЈА НАСТАВНЕ ЈЕДИНИЦЕ
Десанка Максимовић
Првак
Петлићу, певачу,
сутра ме пробуди
пре него што птице
из гнезда поскачу,
пре деце и људи –
јасним – викни гласом јасним,
разумљивим, први дан у школу
разговетним да ти не закасним.
јарко – црвенe
бојe, жарко
Звучни запис грани – засијај
порани – рано
И ти, сунце јарко,
што раније можеш,
Првак пође у школу
зора – најранији
у прозор ми грани,
да пре мене Иван
део дана, свитање
таблица (ђачка) –
и Петар и Марко
мања црна даска сутра не порани.
на којој се некад
писало у школи
И ти, мама, рано,
како зора сване,
у собу утрчи
Задатак 1
2
и са мене свуци
10
124
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Интерпретација песме
Наставник наставља разговор о песми на следећи начин:
1. Шта је дечак замолио петлића?
2. Куда он планира да иде?
3. Шта је њему важно?
4. Коме се он све обратио за помоћ?
5. Шта дечак не жели?
6. Како се он осећа тог јутра?
Ученици ће у дијалогу са учитељицом/учитељем навести да је дечак замолио
петлића, сунце и маму да га на време пробуде како не би закаснио у школу. Он је
био узбуђен и срећан што је ђак првог разреда (првак) и што је довољно велики да
може да иде у школу.
Домаћи задатак:
Ученици могу да илуструју песму на свој начин у свесци.
125
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Изглед табле
Десанка Максимовић
„Петлићу певачу”
Ученици цртају кредама у боји на табли дечака, његову кућу, сунце и петлића.
школа
петао
ђаци
126
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС
Час број 4
Школа и разред
Учитељица/
учитељ
Датум
одржавања часа
Наставна
Моја школа
јединица
Наставне
дијалошка метода, метода запажања и показивања
методе
ЈЕЗИЧКА КУЛТУРА
Исходи • усмено прича према слици и о доживљајима;
• усмено описује ствари из непосредног окружења.
Образовни
стандарди
1СЈ.0.1.1; 1СЈ.0.1.2.
Међупредметне
Комуникативна, за сарадњу, естетска, дигитална, решавање проблема
компетенције
127
ПРИКАЗ МУЛТИМЕДИЈАЛНИХ
САДРЖАЈА НАСТАВНЕ ЈЕДИНИЦЕ
ДО БР О ДО
ШЛ И, ПР
ВА ЦИ !
МОЈА ШКОЛА
Галерија
Различите
С ким си дошао/дошла првог дана у школу? Уради задатке
Испричај како си провео/провела тај дан. у Наставним школе
С ким си се прво упознао/упознала? листовима на
Како си се тог дана осећао/осећала? страни 7.
Изглед табле
Моја школа
129
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС
Час број 5
Школа и разред
Учитељица/
учитељ
Датум
одржавања часа
Наставна
Моја учионица
јединица
Наставне
дијалошка метода, метода запажања и показивања
методе
Наставна Буквар, стр. 10, и Наставни листови уз Буквар, стр. 8, мултимедијални PDF
средства уџбеник;
ЈЕЗИЧКА КУЛТУРА
Исходи • усмено прича према слици и о доживљајима;
• усмено описује ствари из непосредног окружења.
Образовни
стандарди
1СЈ.0.1.1; 1СЈ.0.1.2; 1СЈ.0.1.5.
Међупредметне
Комуникативна, за сарадњу, естетска, дигитална, решавање проблема
компетенције
130
ПРИКАЗ МУЛТИМЕДИЈАЛНИХ
САДРЖАЈА НАСТАВНЕ ЈЕДИНИЦЕ
ДО БР О ДО
ШЛ И, ПР
ВА ЦИ !
МОЈА
УЧИОНИЦА
Задатак 1
2
Моја учионица 3
10
ИГРА АСОЦИЈАЦИЈЕ
• Велика је, зелена, црна или бела. По њој се црта и пише, а још лакше брише.
Шта је то? (табла)
• Мали је и мекан, крај табле вреба, учитељу највише треба. Шта је то?
(сунђер)
• Дрвена је и има четири ноге. Све што ђаку на часу треба, на њој се налази.
Шта је то? (ђачка клупа)
• Где се ови предмети налазе?
Задатак: (Прилог 1)
Изглед табле
Моја учионица
132
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Прилог 1
Радни листић
Обој предмете који се могу наћи у учионици.
133
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС
Час број 6
Школа и разред
Учитељица/
учитељ
Датум
одржавања часа
Наставна
У школу носим
јединица
Наставне
дијалошка метода, метода запажања и показивања
методе
Наставна Буквар, стр. 11, и Наставни листови уз Буквар, стр. 9, ђачки прибор,
средства мултимедијални PDF уџбеник
Образовни
стандарди
1СЈ.0.1.1; 1СЈ.0.1.2; 1СЈ.0.1.5.
Међупредметне
Комуникативна, за сарадњу, естетска, дигитална, решавање проблема
компетенције
134
ПРИКАЗ МУЛТИМЕДИЈАЛНИХ
САДРЖАЈА НАСТАВНЕ ЈЕДИНИЦЕ
ДО БР О ДО
ШЛ И, ПР
ВА ЦИ !
У ШКОЛУ
НОСИМ
Задатак 1
2
У школу носим 3
11
Изглед табле
У школу носим
136
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
137
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС
Час број 7
Школа и разред
Учитељица/
учитељ
Датум
одржавања часа
Наставна
Од куће до школе
јединица
Наставне
дијалошка метода, метода запажања и показивања, текстовна метода
методе
Наставна Буквар, стр. 12, и Наставни листови уз Буквар, стр. 10, мултимедијални PDF
средства уџбеник
ЈЕЗИЧКА КУЛТУРА
Исходи • усмено прича према слици и о доживљајима;
• усмено описује ствари из непосредног окружења.
Образовни
стандарди
1СЈ.0.1.1; 1СЈ.0.1.2; 1СЈ.0.1.5.
Међупредметне
Комуникативна, за сарадњу, естетска, дигитална, решавање проблема
компетенције
138
ПРИКАЗ МУЛТИМЕДИЈАЛНИХ
САДРЖАЈА НАСТАВНЕ ЈЕДИНИЦЕ
ДО БР О ДО
ШЛ И, ПР
ВА ЦИ !
ОД КУЋЕ
ДО ШКОЛЕ
Задатак 1
2
Од куће
3
до школе
12
139
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
ДОДАТНО О...
ЂАЦИ ПЕШАЦИ
У ОШ „9. мај“ у прибојском селу Крајчиновићи више од половине ђака су ђаци
пешаци, који од својих домова до школе сваки дан препешаче од 3 км до 10 км.
Све до првих киша и снегова, скоро двочасовно путовање низ планину, до удаљене
школе, за њих је уобичајена активност, а за родитеље брига и страховање за
безбедност деце.
За ове ђаке ни тежак ранац, ни пешачење, ни страхови нису препреке. Пут до знања
успешно савладавају уз углавном одличан успех.
• Ученици цртају шта све виде на свом путу од куће до школе на страни 10 у
Наставним листовима. Ко зна, може да напише: пекара, апотека...
• Ученици раде моторичке вежбе на страни 10 у Наставним листовима и у Буквару на
страни 12.
140
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Напомена
Рећи ученицима да за следећи час донесу играчку која им је драга.
Изглед табле
Од куће до школе
141
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС
Час број 8
Школа и разред
Учитељица/
учитељ
Датум
одржавања часа
Наставна
Моја играчка
јединица
Наставне
дијалошка метода, метода запажања и показивања
методе
Наставна Буквар, стр. 13, и Наставни листови уз Буквар, стр. 11, мултимедијални PDF
средства уџбеник, играчка
ЈЕЗИЧКА КУЛТУРА
Исходи • усмено прича према слици и о доживљајима;
• усмено описује ствари из непосредног окружења.
Образовни
стандарди
1СЈ.0.1.1; 1СЈ.0.1.2; 1СЈ.0.1.5.
Међупредметне
Комуникативна, за сарадњу, естетска, дигитална, решавање проблема
компетенције
142
ПРИКАЗ МУЛТИМЕДИЈАЛНИХ
САДРЖАЈА НАСТАВНЕ ЈЕДИНИЦЕ
ДО БР О ДО
ШЛ И, ПР ВА ЦИ !
МОЈА
ИГРАЧКА
Задатак 1
2
Игра 3
13
143
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Задатак: Игра
1
2
3
Изглед табле
Моја играчка
144
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС
Час број 9
Школа и разред
Учитељица/
учитељ
Датум
одржавања часа
Наставна
На игралишту
јединица
Наставне
дијалошка метода, метода запажања и показивања
методе
Наставна Буквар, стр. 14, и Наставни листови уз Буквар, стр. 12, мултимедијални PDF
средства уџбеник
ЈЕЗИЧКА КУЛТУРА
Исходи • усмено прича према слици и о доживљајима;
• усмено описује ствари из непосредног окружења.
Образовни
стандарди
1СЈ.0.1.1; 1СЈ.0.1.2; 1СЈ.0.1.5.
Међупредметне
Комуникативна, за сарадњу, дигитална, решавање проблема
компетенције
145
ПРИКАЗ МУЛТИМЕДИЈАЛНИХ
САДРЖАЈА НАСТАВНЕ ЈЕДИНИЦЕ
ДО БР О ДО
ШЛ И, ПР
ВА ЦИ !
НА ИГРАЛИШТУ
Задатак 1
2
На игралишту 3
14
146
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Задатак: На игралишту
1
2
3
ИГРА
ЛАСТЕ ПРОЛАСТЕ
Дечак и девојчица се ухвате за руке и подигну их увис. Ученици у колони по један
пролазе између њих и певају песму:
Ласте проласте, на Мораву доласте.
Ваша гора увела, а наша је зелена.
Хало, Веро, хало, Веро, отвор’те нам врата, Јело,
да нам прође војска сва – хеј, хај затварај!
Када се заврши песма, пар спушта руке и један ученик је тада „ухваћен”. Он испада
из игре, а остали настављају да певају и играју. Победник је ученик који последњи
остане у игри.
Друга варијанта ове исте игре: Ученику који је затворен између два другара нуде се
два чаробна имена која су претходно осмислили „вратари” и он бира једно од њих.
Бирање треба да се обави тихо да остали не знају иза којих имена се крију „вратари”.
Свако стаје иза свог изабраног ватара и, када су сви опредељени, врши се надвлачење
ове две групе преко линије.
147
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Изглед табле
На игралишту
О О Х Х О О Х О Х
О Х О Х О Х О О О
Х О О Х О О Х Х О
148
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС
Час број 10
Школа и разред
Учитељица/
учитељ
Датум
одржавања часа
Наставна
Три прасета – прича по низу слика
јединица
Наставне
дијалошка метода, метода запажања и показивања
методе
Наставна Буквар, стр. 15, и Наставни листови уз Буквар, стр. 13, мултимедијални PDF
средства уџбеник
ЈЕЗИЧКА КУЛТУРА
Исходи • усмено прича према слици;
• пажљиво и културно слуша саговорника.
Образовни
стандарди
1СЈ.0.1.1; 1СЈ.0.1.2; 1СЈ.0.1.5;
Међупредметне
Комуникативна, за сарадњу, естетска, дигитална, решавање проблема
компетенције
149
ПРИКАЗ МУЛТИМЕДИЈАЛНИХ
САДРЖАЈА НАСТАВНЕ ЈЕДИНИЦЕ
ДО БР О ДО
ШЛ И, ПР
ВА ЦИ !
ТРИ ПРАСЕТА
Задатак 1
2
Три прасета 3
15
Задатак: (Прилог 1)
Поделити ученицима сличице које распоређују по правилном редоследу
који прати причу и лепе их у свеске.
151
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Изглед табле
Три прасета
Прилог 1
Распореди сличице по правилном редоследу тако да добијеш причу „Три прасета“.
152
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС
Час број 11
Школа и разред
Учитељица/
учитељ
Датум
одржавања часа
Наставна
Није тешко бити фин
јединица
Наставне
дијалошка метода, метода запажања и показивања
методе
Наставна Буквар, стр. 16, и Наставни листови уз Буквар, стр. 14, мултимедијални
средства PDF уџбеник
ЈЕЗИЧКА КУЛТУРА
Исходи • усмено прича према слици и о доживљајима;
• обликује усмену поруку служећи се одговарајућим речима.
Образовни
стандарди
1СЈ.0.1.1; 1СЈ.0.1.2.
Међупредметне
Комуникативна, за сарадњу, естетска, дигитална, решавање проблема
компетенције
153
ПРИКАЗ МУЛТИМЕДИЈАЛНИХ
САДРЖАЈА НАСТАВНЕ ЈЕДИНИЦЕ
ДО БР О ДО
ШЛ И, ПР
ВА ЦИ !
НИЈЕ ТЕШКО
БИТИ ФИН
Задатак
Задатак
1
2
Није
На тешко
3
игралишту
бити фин
16
154
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Изглед табле
Није тешко бити фин
155
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
156
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС
Час број 12
Школа и разред
Учитељица/
учитељ
Датум
одржавања часа
Наставна
Шта чујемо?
јединица
Наставне
дијалошка метода, метода запажања и показивања
методе
Наставна
Буквар, стр. 17, мултимедијални PDF уџбеник, разредна словарица
средства
Образовни
стандарди
1СЈ.0.1.1; 1СЈ.0.1.5.
Међупредметне
Комуникативна, за сарадњу, естетска, дигитална, решавање проблема
компетенције
157
ПРИКАЗ МУЛТИМЕДИЈАЛНИХ
САДРЖАЈА НАСТАВНЕ ЈЕДИНИЦЕ
ДО БР О ДО
ШЛ И, ПР
ВА ЦИ !
ШТА ЧУЈЕМО?
Задатак 1
2
Шта чујемо 3
Задатак 1
Повежи звук и
2
3
слику
17
158
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
ИГРА
ОГЛАШАВАЊЕ ЖИВОТИЊА
Припремити сличице животиња. Ученик извлачи сличицу и има задатак да опонаша
оглашавање те животиње, док остали треба да погоде о којој животињи је реч.
(Користити сличице животиња са картица које се налазе у прилогу уџбеника Свет
око нас.)
Изглед табле
Шта чујемо
159
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС
Час број 13
Школа и разред
Учитељица/
учитељ
Датум
одржавања часа
Наставне
дијалошка метода, метода запажања и показивања
методе
Наставна Буквар, стр. 18, и Наставни листови уз Буквар, стр. 15, мултимедијални
средства PDF уџбеник,
Образовни
стандарди
1СЈ.0.1.1; 1СЈ.0.1.5.
Међупредметне
Комуникативна, за сарадњу, естетска, дигитална, решавање проблема
компетенције
160
ПРИКАЗ МУЛТИМЕДИЈАЛНИХ
САДРЖАЈА НАСТАВНЕ ЈЕДИНИЦЕ
ДО БР О ДО
ШЛ И, ПР
ВА ЦИ !
ГЛАС, СЛОВО,
РЕЧ, РЕЧЕНИЦА
А → cлово
А н а → Ана → реч
Галерија
Ана чита → Ана чита. → реченица
Игра
1
2
3
меморије
А н а ч и т а к њ и г у. → реченица
18
161
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Задатак: (Прилог 1)
162
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Изглед табле
Глас, слово, реч, реченица
Прилог 1
Повежи слике животиња које у називу имају исти број гласова.
Час број 14
Школа и разред
Учитељица/
учитељ
Датум
одржавања часа
Наставна
Глас и штампано слово А
јединица
Наставне
дијалошка метода, метода запажања и показивања, текстовна метода
методе
Образовни
стандарди
1СЈ.0.1.7.
Активности
Слуша, учествује у разговору, анализира, црта, пише
ученика
Међупредметне
Комуникативна, за сарадњу, естетска, дигитална, решавање проблема
компетенције
164
ПРИКАЗ МУЛТИМЕДИЈАЛНИХ
САДРЖАЈА НАСТАВНЕ ЈЕДИНИЦЕ
УЧИ МО ШТ
АМ ПА НА СЛ ОВ
А
р к з м к
м р в б н н
auto sat jabuka
Анимација 1. Настави да пишеш слова као што је започето.
5. Заокружи цртежe који приказују речи у којима је слово а на
писања 1 2
крају речи.
слова А
1
3
2
A
A 1
2 Убацивање
Убацивање
A A
2 A 3
намирница у
A
3 A A
A A
A A A A
1
Задатак 1: Убацивање жабица у бару
2
Изглед табле
Аа
(Нацртати неки предмет поред слова чији назив почиње овим словом)
166
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС
Час број 15
Школа и разред
Учитељица/
учитељ
Датум
одржавања часа
Наставна
Гласови и штампана слова М и И
јединица
Наставне
дијалошка метода, метода запажања и показивања, текстовна метода
методе
Образовни
стандарди
1СЈ.1.2.1; 1СЈ.1.3.3; 1СЈ.1.3.4.
Активности
Слуша, учествује у разговору, анализира, црта, пише
ученика
Међупредметне
Комуникативна, за сарадњу, естетска, дигитална, решавање проблема
компетенције
167
ПРИКАЗ МУЛТИМЕДИЈАЛНИХ
САДРЖАЈА НАСТАВНЕ ЈЕДИНИЦЕ
УЧИ МО ШТ
АМ ПА НА СЛ ОВ
А
Задатак 2
Имена људи пишу се
Мама има и . великим почетним
ma;ka iglo И Мима има .
словом. 1
2
3 Интерактивна
Тачка (.)
[uma \ir Мима има и . На крају реченице
пишемо тачку.
словарица
ram listovi Шта има мама?
Шта има Мима?
Састави неколико речи
помоћу слова А, М и И.
Имам .
Анимација .
1 4
писања 1 2 3
1
2
3
А мама има . .
слова М и И
2. Обој поља у којима су написана слова М и И. Мима има и и . .
А А
M M
А
4. Обој одговарајућом бојом кружић који означава место гласа м, и
M M
M
M
или а у речима. Један пример је урађен.
Задатак 3
M M M
Задатак 1 M M
1
2
А
M
M
M M А
м и а
Скупови
3 1
Повезивање
2
А 3
А И
слика
А
речи и слике
И И И
И
И
А
И И И И
А
22 23
168
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Домаћи задатак:
Нацртати и обојити предмете и бића чији називи почињу на слова М и И.
Изглед табле
Мм Ии
(Нацртати неки предмет или биће поред сваког слова
чији назив почиње на то слово)
мама, има, Мима
169
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС
Час број 16
Школа и разред
Учитељица/
учитељ
Датум
одржавања часа
Наставна
Гласови и штампана слова А, М и И
јединица
Наставне
дијалошка метода, метода запажања и показивања, текстовна метода
методе
Образовни
стандарди
1СЈ.1.2.1; 1СЈ.1.3.3.
Активности
Слуша, учествује у разговору, анализира, црта, пише, решава задатке
ученика
Међупредметне
Комуникативна, за сарадњу, естетска, дигитална, решавање проблема
компетенције
170
ПРИКАЗ МУЛТИМЕДИЈАЛНИХ
САДРЖАЈА НАСТАВНЕ ЈЕДИНИЦЕ
УЧИ МО ШТ
АМ ПА НА СЛ ОВ
А
Задатак 2
Имена људи пишу се
Мама има и . великим почетним
ma;ka iglo И Мима има .
словом. 1
2
3 Интерактивна
Тачка (.)
[uma \ir Мима има и . На крају реченице
пишемо тачку.
словарица
ram listovi Шта има мама?
Шта има Мима?
Састави неколико речи
помоћу слова А, М и И.
Анимација 1
2 3
4
1
2 3
4
Имам . .
писања
слова М и И 1 2 3
1
2
3
А мама има . .
А А
M M
А
4. Обој одговарајућом бојом кружић који означава место гласа м, и
M M
M
M
или а у речима. Један пример је урађен.
Задатак 3
M M M
Задатак 1 M M
1
2
А
M
M
M M А
м и а
Скупови
3 1
Повезивање
2
А 3
А И
слика
А
речи и слике
И И И
И
И
А
И И И И
А
22 23
171
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Ученици састављају речи помоћу слова А, М и И. Ко зна више, саставља речи и помоћу
других слова. Учитељица/учитељ их обилази, мотивише и по потреби коригује.
Ученици читају речи које су саставили.
• Читање текста Мама и Мима у Буквару на страни 23.
1
Задатак 1: Повезивање речи и слике
2
Задатак: (Прилог 1)
Изглед табле
Аа Мм Ии
172
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Прилог 1
Обој цртеж у чијем се називу чује неко од написаних слова.
А М И
173
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС
Час број 17
Школа и разред
Учитељица/
учитељ
Датум
одржавања часа
Наставна
Глас и штампано слово Т
јединица
Наставне
дијалошка метода, метода запажања и показивања, текстовна метода
методе
Образовни
стандарди
1СЈ.1.2.1.
Активности
Слуша, учествује у разговору, анализира, црта, пише, решава задатке
ученика
Међупредметне
Комуникативна, за сарадњу, естетска, дигитална, решавање проблема
компетенције
174
ПРИКАЗ МУЛТИМЕДИЈАЛНИХ
САДРЖАЈА НАСТАВНЕ ЈЕДИНИЦЕ
УЧИ МО ШТ
АМ ПА НА СЛ ОВ
А
Тим
to;ak Мата: Имам .
Мита: Имам .
Мима: Имам .
.
tigar vatra trotinet Тата има
Запета (,)
Мата, Мита , Мима и тата – тим . Запету користимо када
нешто набрајамо. Кад је
1. Настави да пишеш слова као што је започето.
видиш, застани у читању.
2
Наброј чланове тима.
1 2
1
4. Препиши речи на одговарајућа места.
слова Т
И
Т
Т
Т И И М М
A Мита има . .
A A Т Т Т М
М A
И М
A М
A
A
A
Т И М А Мата има и и .
Т М
A Т
М И М A М И И М И
3. Допуни речи словима тако да добијеш оно што је на слици. 5. Састави речи од слова која су ти дата. Напиши их на линијама.
Задатак 2
Задатак 1 а м т и
Постављање
1
2
3 м и м а т а М а а т а м 1
2
Слово Т слике у
3
на почетку, ос пе о вр г њ
imam реченицу
у средини и 24
Уради задатке у Наставним листовима на странама 18 и 19.
25
на крају речи
Ученици проналазе још речи у којима се чује овај глас: на почетку, у средини речи и на
крају.
Посматрање слова Т у Буквару и уочавање редоследа покрета при писању слова.
Задатак (Прилог 1)
Изглед табле
Тт
(Нацртати предмет или биће поред слова чији назив почиње овим словом)
тата, Мита, тим
176
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Прилог 1
Обој предмете и бића у чијим се називима чује глас Т.
177
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС
Час број 18
Школа и разред
Учитељица/
учитељ
Датум
одржавања часа
Наставна
Читамо и пишемо научена слова
јединица
Наставне
дијалошка метода, метода запажања и показивања, текстовна метода
методе
Наставна
Наставни листови, стр.18 и 19, разредна и индивидуална словарица
средства
Образовни
1СЈ.1.2.1
стандарди
Активности
Слуша, учествује у разговору, анализира, црта, пише, решава задатке
ученика
Међупредметне
Комуникативна, за сарадњу, естетска, дигитална, решавање проблема
компетенције
178
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Tок часа
Уводни део часа (5 минута)
• Игра На слово, на слово.
Ученици проналазе што више речи на слово А, М, И и Т. Проналажење ових слова на
словарици. Записати на табли ова слова, велика и мала.
Изглед табле
А а Мм Ии Тт
Мама Мима има (нацртати цвет).
Тата Мита има (нацртати ауто).
179
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС
Час број 19
Школа и разред
Учитељица/
учитељ
Датум
одржавања часа
Наставна
Ми смо тим – прича по низу слика
јединица
Наставне
дијалошка метода, метода запажања и показивања, текстовна метода
методе
Наставна
Буквар, стр. 26 и 27
средства
ЈЕЗИЧКА КУЛТУРА
Исходи
• усмено прича према сликама и о доживљајима.
Образовни
стандарди
1СЈ.0.1.5.
Међупредметне
Комуникативна, за сарадњу, естетска, дигитална, решавање проблема
компетенције
180
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
181
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Изглед табле
Ми смо тим
182
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС
Час број 20
Школа и разред
Учитељица/
учитељ
Датум
одржавања часа
Наставна
Гласови и штампана слова О и С
јединица
Наставне
дијалошка метода, метода запажања и показивања, текстовна метода
методе
Образовни
1СЈ.1.2.1.
стандарди
Активности
Слуша, учествује у разговору, анализира, црта, пише, решава задатке
ученика
Међупредметне
Комуникативна, за сарадњу, естетска, дигитална, решавање проблема
компетенције
183
ПРИКАЗ МУЛТИМЕДИЈАЛНИХ
САДРЖАЈА НАСТАВНЕ ЈЕДИНИЦЕ
УЧИ МО ШТ
АМ ПА НА СЛ ОВ
А
оса сит сами Сат
olovka sat с
ом
то
Осам сати.
Таса има сат. Задатак 1
ито И Сима има сат.
Интерактивна
1
2
оста 3
словарица
отима Састави неколико речи
помоћу слова која знаш.
zvono most 3. Састави речи од понуђених слова. Напиши их на линијама.
pero nos са
мот
1. Настави да пишеш слова као што је започето.
1
мо т
Анимација 1
то т
писања 1 ма т
слова О и С
1
Т М И Т
М Т Т A
С С
A С Т Т Т
има Сима То и
С С М Т
М М Т A A М С С
С С
С A И
М М
М М С И A
С С И
С С
С С С
A A A
М М Т М Т И
28 29
На табли написати:
оса, омот, сто, тост
Сима има осам оса.
• Хорско читање ових речи и реченица.
• Ученици пишу ове речи и реченицу у свеске.
Изглед табле
Оо Сс
(Нацртати предмет или биће поред сваког слова чији назив
почиње на то слово)
оса, омот, сто, тост
Сима има осам оса.
185