You are on page 1of 6

Priprema za usmerenu aktivnost iz

Razvoja govora
OPŠTI PODACI
Predavač:
Vrtić:
Mesto:
Datum:
Uzrasna grupa: starija
Vaspitač:

OPŠTI METODIČKI PODACI

Vaspitno-obrazovna oblast: Razvoj govora


Jedinica aktivnosti: „Raskrsnica“ Snežana Jović-Vlašković
Vrsta aktivnosti: usmerena
Tip aktivnosti: Obrada priče „Raskrsnica“
Cilj aktivnosti: Razvoj sposobnosti slušanja, razumevanja, doživljavanja
književnog teksta, kao i razvijanje sposobnosti
razlikovanja karakteristika glavnih junaka priče.

OPERATIVNI ZADACI AKTIVNOSTI:

a) Obrazovni: - Bogaćenje dečjeg rečnika i utvrđivanje reči koje


deca razumeju i koriste,
- Sticanje znanja o pravilnom ponašanju u
saobraćaju.

b) Funkcionalni: - Podsticanje izražavanja misli punom rečenicom


uz pravilnu diskusiju i artikulaciju.

- Razvijanje pozitivnih osobina kao što su


v) Vaspitni: radoznalost, vedrina...
- Uočavanje pouke teksta,

- Stvaranje prijatne radne atmosfere,

- Razvoj discipline i pažnje prilikom čitanja teksta.

Oblici rada: Frontalni

Metode rada: verbalna metoda (razgovor, objašnjavanje),


demonstrativna
Sredstva rada: Slika raskrsnice, aplikator i aplikacije teksta, sintisajzer.

Mesto realizacije: Radna soba


Korišćena literatura: -Kamenov, E, Dotlić, LJ. (1996): Književnost u dečjem
vrtiću, Novi Sad: Odsek za pedagogiju Filozofskog
fakulteta, Novi Sad.
-Kamenov, E, Filopović, S. (2010): Mudrost čula-dečje
dramsko stvaralaštvo, Dragon, Novi Sad.
Korišćeni udžbenici:
STRUKTURA AKTIVNOSTI SA
VREMENSKOM ARTIKULACIJOM

I Uvodni deo aktivnosti 5minuta


1. Doživljajno-saznajna motivacija dece
2. Najava teksta
3. (Tumačenje nepoznatih reči)

II Glavni deo aktivnosti 20 minuta


1. Govorna interpretacija književnog teksta
(čitanje, recitovanje, prepričavanje,
pričanje...)
2. Izražavanje neposrednog doživnjaja (Moje prvo pitanje biće: Gde se Petru desila nezgoda?)

3. Ponavljanje govorne interpretacije


književnog teksta
4. Tumačenje doživljaja književnog
teksta
III Završni deo aktivnosti 5 minuta
(jezička vežba, govorna igra, pokretna igra uz
govor)

TOK I STRUKTURA AKTIVNOSTI

I Uvodni deo aktivnosti


Deca sede u polukrugu, a ja sedim ispred njih radi
1. Doživljajno – saznajna motivacija dece bolje preglednosti. Obraćam im se:
- Sada ću vam pokazati jednu sliku. (kaćim sliku
raskrsnice na pano, prilog1)
- Šta je ovo na slici?
- Kakva je to raskrsnica?
- Čime je na njoj regulisan saobraćaj?
- Šta bi bilo da nema semafora na raskrsnici?
- Da li bi to značilo da bismo mogli da
pretrčavamo ulicu bilo kada?
- Zašto?
- Kako onda treba da se prelazi ulica?
(podstičem decu da razmišljaju o pravilnom
ponašanju u saobraćaju i prelasku ulice)
Doživljajno-saznajnu motivaciju sam zasnivala na
tematski podsticajnoj reči.

2. Najava teksta - Deco, ja ću vam sada pročitati jednu priču koa se


zove „Raskrsnica“, a napisala ju je Snežana
Jović-Vlašković

3. (Tumačenje nepoznatih reči) Nepoznate reči tumačiću u toku interpretacije teksta uz


pomoć sinonima.
- Rugati se-pričati ružno,podsmevati se
- Tik-odmah uz
- Zapeo-sapleo se
II Glavni deo aktivnosti

1. Govorna interpretacija književnog teksta Prvi put pročitaću tekst iz knjige. Vodiću računa o
(čitanje, recitovanje, prepričavanje, vizuelnom kontaktu sa decom.
pričanje...)

2. Izražavanje neposrednog doživnjaja Nakon psihološke pauze uputiću deci prvo pitanje.

Moje prvo pitanje biće: gde se ova nezgoda dogodila


Petru?
Ovim pitanjem želim da podstaknem decu da razmišljaju
o pravilnom ponašanju na raskrsnici.

3. Ponavljanje govorne interpretacije Nakon izražavanja neposrednog doživljaja ponavljam


književnog teksta govornu interpretaciju tako što na aplikatoru (raskrsnica)
u toku čitanja teksta lepim aplikacije dečaka na
odgovarajuća mesta (prilog2). Kada se njihov polpžaj
menja, menjam i aplikacije.

4. Tumačenje doživljaja književnog Nastavljam razgovor sa decom:


teksta - Kako se zove Petrov drug?
- Kuda oni idu svakog jutra?
- Na šta nailaze na tom putu?
- Kakva je ta raskrsnica? (mala, ali opasna jer je
bez semafora)
- Da li vi, kada dolazite u vrtić prelazite preko
neke raskrsnice?
- Kakva je ona?
(želim ovim pitanjima da čujem dečja iskustva)
- Šta su roditelji i vaspitačice savetovali Petru i
Milošu?
- Da li i vas roditelji tako savetuju?
- Šta vam kažu?
- Da li je Petar slušao te savete?
- Šta je on radio?
(ovim pitanjima želim da podstaknem decu da
razmišljaju o Petrovom nepravilnom ponašanju u
saobraćaju i o posledicama)
- Da li je to pravilno ponašanje na raskrsnici?
- Kako je trebalo pravilno da pređe ulicu?
(ovim pitanjima podstičem decu da razmišljaju o
pravilnom ponašanju u saobraćaju)
- Šta se to desilo Petru jednog jutra?
- Zašto mu se to desilo?
- Kako je reagovao? Da li se uplašio?
- Kako je prelazio ulicu posle ovog događaja?
(želim da podstaknem decu da razmišljaju o
posledicama nepravilnog prelaženja ulice)

Tumačenje doživljaja zasnivam na kompozicužiji


teksta.
Deci kažem da stanu u „vozić“. Sviram i pevam zajedno
III Završni deo aktivnosti sa decom pesmicu „Ivin voz“, a „vozić“ se kreće po
sobi.
1. Samostalni (stvaralački) rad dece

PRILOG 1.

PRILOG 2.

You might also like