You are on page 1of 4

Универзитет у Новом Саду

Педагошки факултет Сомбор

ПРИПРЕМА ЗА НАСТАВНИ ЧАС СРПСКОГ ЈЕЗИКА И


КЊИЖЕВНОСТИ

Ментор: Студент:
Др Александра Трбојевић Јована Ћурковић
16/1/026

Сомбор, јун 2020.


ОПШТИ ПОДАЦИ О ЧАСУ
Назив школе: ОШ ,,Иво Лола Рибар''
Разред и одељење: IIц
Датум: 21.05.2020.
Ментор: Др Александра Трбојевић
Учитељ: Весна Зорица
Студент: Јована Ћурковић

МЕТОДИЧКИ ПОДАЦИ О ЧАСУ


Наставни предмет: Српски језик
Наставна јединица: „Бајка о рибару и рибици“ Александар
Сергејевич Пушкин
Тип часа: Утврђивање
Циљ часа: Уочавање особина ликова на основу
њихових поступака, осветљавање ликова
са моралног становишта
Задаци: - Оспособити ученике за
Образовни доживљавање и тумачење
бајке
- Разумети поруку бајке

Васпитни - Развијање позитивних


моралних схватања
- Богатити учеников речник
- Развијање говорне културе
и богаћење речника

Функционални - Оспособљавање ученика за


уочавање главних ликова и
њихових особина
- Откривање и истицање
порука
- Неговање сценског говора

Наставне методе: Монолошка, дијалошка


Наставни облици: Фронтални, индивидуални
Наставна помагала и средства: Табла, читанка, свеска
Наставни објекат: Учионица
Корелација: Свет око нас, Ликовна култура
Литература : Радмила Жежељ-Ралић. – У царству
речи. Читанка за други разред основне
школе,
Клетт, Београд: 2012.
Милатовић Вук - „Методика наставе
српског језика и књижевности у разредној
настави“, Учитељски факултет, Београд:
2011.

ВРЕМЕНСКА
АРТИКУЛАЦИЈА
ЧАСА
Уводни део часа:  Поздрављање ученика
(10 минута)  Мотивациона активност

Централни део часа:  Тумачење ликова


(30 минута)  Разговор о бајци, постављање питања
 Анализа бајке

Завршни део часа:  Разговор са ученицима


(5 минута)  Задавање домаћег задатка

ТОК ЧАСА
Наставна
Облици Наставне
средства и
рада Методе
помагала
УВОДНИ ДЕО ЧАСА:
(10 минута)
Ф
Поздрављање ученика.
Мотивациона активност: Сценске Р
импровизације разговора између златне рибице, О
деде и бабе. дијалошка
Н
ГЛАВНИ ДЕО ЧАСА Т
(30 минута) А
Тумачење ликова и њихових поступакаКако су Л
живели баба и деда када их упознајемо на
Н
почетку бајке?
Шта бисмо за њих могли рећи − да су били И
скромни, себични, незадовољни, срећни, тихи,
вредни, сложни…?
Зашто је деда вратио златну рибицу у море не
тражећи ништа за награду?
Како је баба реаговала кад је то чула?
Каква је била бабина прва жеља?
Какве су биле наредне бабине жеље? дијалошка
Наведите примере који показују како се мења Ф
бабин однос према деди са увећањем њеног Р
богатства и моћи.
О
Упоредите њихов однос са оним на почетку
бајке? Н
Које бабине особине бисмо могли назвати Т
манама? А
Какав је деда?
Л
Упоредите особине бабе и деде.
Н дијалошка
Откривање порука:
Може ли се тврдити да се ова бајка завршава И
срећно као све друге бајке? Образложите свој
одговор.
Шта је вама поручила ова бајка? (Оставити
слободу ученицима да изразе своје ставове о
срећном животу, о скромним и нескромним
жељама, о материјалним вредностима које су
стечене без рада)

ЗАВШНИ ДЕО ЧАСА


(5 минута)
Питање ученицима шта би урадили да ухвате
рибицу(Ова говорна вежба не треба да се сведе
на пуко набрајање жеља, већ подразумева
образложења зашто се то жели, да ли би се то
могло остварити и без помоћи златне рибице,
како и сл.) Домаћи задатак: Урадити вежбу 22, фронтални дијалошка
Наставни листови, стр. 38 и 39.
Поздрављање ученика.

You might also like