You are on page 1of 7

Школа: Основна школа „Стојан Новаковић“, Шабац

Наставни предмет: Српски језик и књижевност

Разред: пети

Датум реализације: 5.12.2022.

Наставник: Данијела Средић Мићић

ЧАС БР. 67

Наставна тема: Успомене, доживљаји, сазнања


Наставна јединица: Књижевност: Дечак и пас, Данило Киш
Обрада
Напомена: За обраду овога дела предвиђена су два часа. Ово је
други час обраде, тачније конкретне анализе дела. На
Тип часа: претходном часу, ученици су прочитали дело, упознали се са
стваралаштвом Данила Киша, упознали се са збирком из које су
узети одломци, одредили књижевни род и врсту и добили
истраживачке задатке са упуством о даљем раду.
●Мотивацију за читање дела су нашли у самој чињеници да је нешто
потребно потражити на интернету. Мој позив да потраже на
интернету све о аустралијској раси пса која се зове динго, био је
довољан да их заинтересује, а потом и сама чињеница да ће читати
Мотивација:
причу о дечаку њихових година и његовом најбољем пријатељу псу.
Генерално, деца најрадије читају оно што им је искуствено
приближно, па се ја тиме најчешће служим при мотивацији за
читање.
 Карактеризација ликова у делу, као и њихових поступака
 ИОП – Увежбавање писања штампаних ћириличних слова;
разумевање прочитаног, давањем одговора на задата питања.
Циљ часа: Напомена: За ученике који раде по посебном програму је
припремљен посебан материјал, али бих неке од њих, који су
били присутни током читања дела, укључила у ову наставну
јединицу „Дечак и пас“.
 Уобличавање и изражавање утисака
 Тумачење ликова и њихових поступака ( карактеризација ликова и
поступака)
 Подсећање на басну, као посебну књижевну врсту
Образовни задаци:
 Упознавање са формом писма
 Издвајање основних мотива у делу
 Упознавање са појмом ретроспективног приповедања
 ИОП - Усвајање ћириличног писма
 Уочавање основних књижевнотеоријских одредница прочитаног
дела
 Решавање проблемског питања о дечаковом поступку остављања
Функционални
пса
задаци:
 Оспособљавање ученика за логичко схватање и критичко
процењивање књижевног дела
 ИОП - Увежбавање писања штампаних ћириличних слова
 Развијање љубави према уметничкој прози
 Јачање чулног, литерарног и језичког сензибилитета ученика
 Оспособљавање ученика за читање, доживљавање, разумевање и
свестрано тумачење прочитаног дела
Васпитни задаци:
 Развијање осећаја за аутентичне естетске вредности у књижевном
делу
 Усвајање кључних идеја дела о срећи, пријатељству, животу и рату
 ИОП – Богатити речник ученика
Мотиви усамљености и пријатељства; Лик дечака и пса; Идеје о
Кључни појмови:
срећи, животу, рату и пријатељству.
 CJ.1.4.7. уочава битне елементе књижевноуметничког текста:
мотив, тему, фабулу,ликове...
 CJ.2.4.1. повезује дело из обавезне лектире са временом у којем је
настало и са временом које се узима за оквир приповедања
 CJ.2.4.6. одређује мотиве, идеје, композицију, форму,
карактеристике лика (психолошке, социолошке, етичке) и њихову
Образовни стандарди: међусобну повезаност
 CJ.3.4.6. тумачи различите елементе књижевноуметничког дела
позивајући се на само дело
 CJ.3.4.7. изражава свој став о конкретном делу и аргументовано га
образлаже
 ИОП:
 СЈ.1.2.1.зна и користи оба писма
● Ученици су у стању да читају са разумевањем и опишу свој
доживљај књижевног дела
● Ученици илуструју особине ликова примерима из текста
● Ученици вреднују поступке ликова и аргументовано износе
ставове
● Ученици су у стању да препознају и дефинишу појам
ретроспективног приповедања и да разликују облике приповедања.
Исходи: ● Ученик може да процени основни тон приповедања (шаљив, ведар,
тужан и сл.)
● Ученици су у стању да издвоје основне мотиве у делу, као и да
анализирају исте.
● Ученици су у стању да донесу сопствени суд о важним животним
питањима.
Иоп-Пише, чита и разуме текст написан штампаним
ћириличним словима
Облици рада: Фронтални, индивидуални
Монолошка, дијалошка, истраживачка, текстуална,
Наставне методе:
аналитичкосиснтетичка, индуктивна и дедуктивна метода
Читанка (страна 116.), табла, креда, истраживачки задаци
Наставна средства:
(у прилогу)
Место извођења
Кабинет
наставе:
Корелација: Историја
Активности Осмишљава и организује рад, започиње и води разговор, чита,
наставника: слуша, мотивише ученике, прати и процењује њихов рад
Активности Слуша, учествује у разговору, анализира, чита, пише, решава
ученика: проблемска питања
Истраживачки задаци су већ подељени на претходном часу, тако да
ја дајем смернице за рад, пратим да ли су оне довољно јасне, водим
ученике кроз активности,нотклањам могуће проблеме и одржавам
пажњу ученицма.
Начин праћења и
Начин праћења и вредновања рада би био усменим путем, а о
вредновања рада:
успешности изведбе часа добила бих информацију на основу
њихових одговора и реакције на дело ( задовољства током
анализе/незадовољства током анализе; мали број ученика учествује у
анализи/ већина ученика учествује у анализи ).
Провера остварености Врши се током читавог наставног процеса, а остварује се усменим
исхода: путем.
Међупредметне Сарадње, комуникације, одговоран однос према друштву, естетичка
компетенције: и решавање проблема
 М. Николић, Методика наставе српског језика, Завод за уџбенике
Литература и додатни
и наставна средства, Београд, 2008.
материјал за
 С. Маринковић, Методика креативне наставе српског језика и
наставнике:
књижевности, Креативни центар, Београд, 1994.
Литература и додатни
Збирка прича Рани јади, Данила Киша
материјал за ученике:
Напомене: Истакнуте

ТОК ЧАСА
Уводни део часа: ● Ученици су на претходном часу дело прочитали, упознали се са
(10 минута) стваралаштвом Данила Киша и одредили књижевни род и врсту
дела. Подељени су истраживачки задаци, којим ћемо се водити на
овом часу. Други час обраде овог дела је предвиђен за анализу
самог дела.
● Ученике позивам да нас укратко подсете на садржај одломака који
су читали, на неколико података о писцу и збирци из које су
одломци узети.
● У уводном делу разговарамо о утисцима које је дело оставило на
њих и водимо се истраживачким задацима који су назначени и у
прилогу.
Питања из истраживачких задатака: Како сте ви доживели ову
причу? Шта је на вас оставило најјачи утисак? Зашто?
⁎ Кажите, у једној речи, о чему све ова прича говори? Шта је за
вас другарство? Који је синоним за реч другарство? Како бирамо
најбоље другове? О чијем пријатељству је реч у овој причи?
⁎ Потражите на интернету које су карактеристике аустралијског
пса динга? Припремите се да о томе говорите на часу.
Очекивано је да је већина погледала на интернету како изгледа пас
динго и које су његове особине.
Очекивано је и да им се прича допала, јер је тематика усклађена са
оним што би могло да их интересује у том узрасту.
Сасвим сигурно ће наводити да ова прича говори о другарству,
љубави према животињама, усамљености, тузи, срећи, животу...
Ученици би требало да знају да је синоним за реч другарство,
пријатељство, а наводиће и примере како они бирају пријатеље, из
чега ћемо моћи да наслутимо и њихове карактерне особености.
Уводни део ћемо завршити чињеницом да је у овим одломцима реч о
пријатељству дечака и пса.
● ИОП – делим задатак за израду (увежбавање штампаних слова
и давање одговора на тему прочитаног)
Главни део часа: ● Питања из истраживачких задатака:
(30 минута) ⁎ У овој причи Данила Киша, сазнајемо све о једном великом
пријатељству дечака и пса. Ко нам прича те две приче о
пријатељству? На који начин они то чине? Да ли дечак и пас о свом
пријатељству причају на различит начин? Ако је ваш одговор не,
образложите га.
Очекивани одговори: Дечак и пас причају о свом пријатељству ( пас
прича у 1.лицу- елементи басне, а дечак пише писмо- порука коју
шаљу просторно удаљене особе једна другој ). О свом пријатељству
причају на исти начин, јер су и сами слични.
⁎ По чему су дечак и пас слични? Пронађите те чињенице у тексту и
спремите се да их на часу прочитате. Од свега најбројаног, шта је то,
што је дечака највише зближило са псом? То што је дечака највише
зближило са псом је уједно и главни мотив у делу. Нагласите који је
то мотив.
Очекивани одговори:
Неке од сличности:
- немају родитеље ( пас оба, дечак једног)
- мудри су
- храбри су
- усамљени су
- воле књижевна дела
- осетљиви су
- тужни су
- уче један другог разним вештинама
Дечака и пса је највише зближила усамљеност (основни мотив у
делу), а самим тим и потреба да исту превазишђу.

⁎ На крају Динговог обраћања, као да се мења сам тон његове приче.


Пас нешто чудно примећује. Шта он то примећује у дечаковом
понашању? Зашто га дечак избегава? Како пас реагује на то што га
дечак избегава?
Очекивани одговори: Пас примећује да је дечак тужан, хладнији,
обазривији и да крије нешто од њега. Пас наслућује да ће дечак заувек
да оде у свет и тужан је због тога.
⁎ Како нам се обраћа дечак у овом делу? Кроз коју књижевну форму?
Чему служи ова књижевна форма? Шта из дечаковог писма сазнајемо
о његовом растанку са псом? Како је изгледао тај растанак? Како
бисте ви поступили у тој ситуацији? Запазите чега се сете дечак и пас
када остану поново сами, односно када остану један без другога?
Очекивани одговори: Дечак нам се обраћа путем писма. Он нам пише
како је изгледао растанак са псом( сећа се да га је одвео на обалу реке,
завезао за дрво и да му је објаснио да мора да иде у свет, али да зна да
никада неће наћи бољег пријатеља од њега). Наглашавамо да дечак
бежи од рата и истичемо сву суровост истог. Учимо и да живот уме да
буде и врло често јесте, тежак и суров, али да се препреке морају
савладавати, а не заобилазити.
Ученици истичу како би они поступили у датој ситуацији и
претпоставка је да би рекли да би га они повели са собом, што нам
намеће и последње, проблемско питање у завршном делу
истраживачких задатака.
Када остану опет сами и дечак и пас се опет сете свог пређашњег
живота, своје усамљености и тога, да их сада, раздвојене, то опет
„чека“.
⁎ Шта се на крају десило са псом? Размислите зашто дечак није повео
пса са собом?
Очекивани одговори: Па је од туге умро. Мудро би било закључити да
дечак пса није повео:
- јер то није његов пас
- јер је дечак иако мали телом, велики духом, те је знао, будући да од
рата бежи, да је и његова судбина неизвесна,а љубав према пријатељу
је превелика да би и њему желео то-волео га је више него самог себе.
● ИОП – Израда задатка
Завршни део часа: ● Колико нам време дозволи бавимо се идејама дела, истичући
(5 минута) њихова запажања о рату, животу и пријатељству које су спознали
кроз ово дело.
● Позивам их да за сутра понесу слике својих љубимаца, јер ћемо се
бавити формом писма, а исто посветити управо, нашим верним
другарима.
● ИОП – Повратна информација
ИЗГЛЕД ТАБЛЕ
„Дечак и пас“, Данило Киш ( одломци из збирке „Рани јади“)

Прича о: о другарству
љубави према животињама,
усамљености
тузи
срећи
животу
рату....
Главни мотив: усамљеност
Две приче
Пас Динго Дечак Андреас Сам
(приповедање у 1.лицу-елементи басне) (сећање у форми писма)

Сличности:

- немају родитеље ( пас оба, дечак једног)


- мудри су
- храбри су
- усамљени су
- воле књижевна дела
- осетљиви су
- тужни су
Ретроспективно приповедање - приповедање о догађајима из прошлости
Прилог 1
Истраживачки задаци:

⁎ Прочитајте још једном дело „Дечак и пас“, Данила Киша. Како сте ви доживели ову
причу? Шта је на вас оставило најјачи утисак? Зашто?

⁎ Кажите, у једној речи, о чему све ова прича говори? Шта је за вас другарство? Који је
синоним за реч другарство? Како бирамо најбоље другове? О чијем пријатељству је реч у
овој причи?

⁎ Потражите на интернету које су карактеристике аустралијског пса динга? Припремите се


да о томе говорите на часу.

⁎ У овој причи Данила Киша, сазнајемо све о једном великом пријатељству дечака и пса.
Ко нам прича те две приче о пријатељству? На који начин они то чине? Да ли дечак и пас о
свом пријатељству причају на различит начин? Ако је ваш одговор не, образложите га.

⁎ По чему су дечак и пас слични? Пронађите те чињенице у тексту и спремите се да их на


часу прочитате. Од свега најбројаног, шта је то, што је дечака највише зближило са псом?
То што је дечака највише зближило са псом је уједно и главни мотив у делу. Нагласите
који је то мотив.

⁎ На крају Динговог обраћања, као да се мења сам тон његове приче. Пас нешто чудно
примећује. Шта он то примећује у дечаковом понашању? Зашто га дечак избегава? Како
пас реагује на то што га дечак избегава?

⁎ Како нам се обраћа дечак у овом делу? Кроз коју књижевну форму? Чему служи ова
књижевна форма? Шта из дечаковог писма сазнајемо о његовом растанку са псом? Како је
изгледао тај растанак? Како бисте ви поступили у тој ситуацији? Запазите чега се сете
дечак и пас када остану поново сами, односно када остану један без другога?

⁎ Шта се на крају десило са псом? Размислите зашто дечак није повео пса са собом?

You might also like