You are on page 1of 2

Наставни предмет Српски језик

Разред I

Датум реализације

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 178


Наставна тема СВЕ ШТО ЗНАМО И УМЕМО Књижевност
Наставна јединица СУНЧЕВ ПЕВАЧ, БРАНКО ЋОПИЋ
Тип часа Утврђивање
Циљ часа Подстакнути интересовање ученика за читање књижевних дела, да
ученици самостално репродукују прочитан и проживљен текст.
Образовни,  Оспособљавање у тумачењу одабраних књижевних дела и
функционални и развију љубав према читању, српском језику и књижевности;
васпитни задаци доживљавање и анализа уметничког текста, истицање
Функционални задаци вредности рада, мудрости, упорности и истрајности; осуда
Васпитни задаци лењости, беспосличарења, неопрезности.
 Процењивање поступака ликова са моралног становишта;
подстицање ученика на самостално језичко, литерарно и
сценско стваралаштво.
 Развијање смисла и способности за правилно, течно,
уверљиво усмено и писмено изражавање, богаћење речника,
језичког и стилског израза.
Кључни појмови Сунце, певач, песник
Облици рада Фронтални, индивидуални, групни
Наставне методе Метода објашњавања и демонстрације, метода рада на тексту и
усменог излагања (препричавања и драматизације), кооперативна
метода
Наставна средства Читанка, илустрација, графофолија, аудио-запис, потребан
материјал: различит материјал за сценографију
Корелација Ликовна култура, Свет око нас, Музичка култура, Физичко
васпитање
Рад на остваривању 1СЈ.1.2.1. влада основном техником читања ћириличког текста
стандарда постигнућа 1СЈ.1.2.6. разуме дословно значење текста
1СЈ.2.2.2. изводи једноставне закључке у вези са текстом анализирајући и
обједињујући информације исказане у различитим деловима текста (у различитим
реченицама, пасусима, пољима табеле)
1СЈ.2.2.3. раздваја битне од небитних информација; одређује след догађаја у тексту
1СЈ.3.2.2. повезује и обједињује информације исказане различитим симболичким
системима (нпр. текст, табела, графички приказ)
ТОК ЧАСА

Уводни део часа Интелектуална и емоционална припрема


(5 минута) Мотивација – ученици слушају песму о животињама и „Четири
годишња доба“ , Вивалди. Након композиције коју су чули учитељ
води разговор са ученицима. Питања: Наведите животиње које могу да
певају. Ко је од њих вредан, а ко не? Које животиње преспавају зиму?
Како се животиње припремају за зиму? Којој врсти животиња припада
наш главни „јунак“ из „Сунчевог певача“? Да ли људи смеју да се
препусте само уживању? Шта ће им се догодити ако буду лењи?
Главни део часа Сунчев певач“, Бранко Ћопић, утврђивање.
(35 минута)
1. активност: (рад у 2 групе)
1. Обележавање делова текста у дијалогу. (записивање на великом
папиру)
2. Конкретизација понашања, поступака и особина ликова из текста са
сличним понашањем и поступцима људи.
Анализа текста - истраживачки задаци:
 Када је цврчак певао своју песму ? О чему је цврчак певао? Шта је
хрчак рекао цврчку? Када је цврчак запевао најлепшу песму? Кога
је посебно одушевила цврчкова песма?
Ученици одговарају на истраживачке задатке и тумаче текст: увођење
ученика у структуру приче, с тежиштем на књижевном лику и развоју
радње у тексту. Запажање узрочно-последичне повезаности догађаја.
Заједнички рад: (провера – колико су на претходном часу ученици
разумели:
1. Особине књижевног лика (цврчак, хрчак, мрав);
2. Навођење и образлагање битнијих порука приче.

2. активност:
Драматизација текста према записаним дијалозима 1. групе. (улоге:
цврчак, хрчак, врабац (врапци), грлица, мрав).
Пет „глумаца“ ишчитава текст као међусобну комуникацију.
Остали ученици посматрају и вреднују „глумачки дар“.
Завршни део часа Заједничко вредновање: 1. часа у целини; 2. стваралачког рада
(10 минута) ученика; 3. драматизације. - утисци о клими у разреду, тимском раду.
Домаћи задатак: илустрација једног сегмента приче (по избору
ученика).
(Само)евалуација и Процена успешности реализованог часа на основу остварености
корекција часа стваралачких задатака, драматизације, климе у одељењу и заједничке
процене.
ЗАПАЖАЊЕ

You might also like