You are on page 1of 2

Школа: Наставни предмет: Разред и одељење:

Српски језик VII


Школска година: Датум реализације: Име и презиме наставника:

Припрема за час број 17

Наставна тема На живом извору народног бића


Наставна област Књижевност
Наставна јединица Иво Сенковић и ага од Рибник, народна епска песма
Тип часа Обрада
Циљ часа Обрада народне епске песме
Усвајање знања о народним епским песмама (тематски круг песама о
хајдуцима и ускоцима)
Образовни задаци Примена знања о карактрзацији ликова на примеру анализиране
песме.
Уочавање мотива у књ ижевном делу.
Развијање смисла и способности за постпну анализу уметничког
Функционални дела.
задаци Оспособљавање ученика за успешно служење књижевним језиком у
свим његовим видовима.
Васпитни задаци Јачање чулног, литерарног и језичког сензибилитета ученика.
СЈ.1.4.6. препознаје постојање стилских фигура у
књижевноуметничком тексту
СЈ.1.4.7.уочава битне елементе књижевноум. текста: мотив, тему,
фабулу, време и месторадње, лик...
Образовни стандарди
СЈ.2.4.5.препознаје и разликује одређене (тражене)стилске фигуе
(персонификација, хипербола, град ција, метафора, контраст)
СЈ.2.4.6.одређује мотиве, идеје, композицију, форму, карактеристике
лика (психолошке, социолошке, етичке) и њ. међусобну повезаност
Облици рада Фронтални, рад у пару
Наставне методе Дијалошка, монолошка
Наставна средства Читанка (стр. 27-34), свеска (дневник читања)
Корелација Историја, језик
Иновације
1.Милија Николић, Методика наставе српског језика, Завод за
уџбенике и наставна средства, Београд, 2008.
Литература за
2.Симеон Маринковић, Методика креативне наставе српског
наставнике
језика и књижевности, Креативни центар, Београд, 1994.
3. Јован Деретић, Српска народна епика, Београд, 2000.
1. Гордана Влаховић, Јагош Влаховић, Читанка за седми разред
основне школе, Едука, Београд, 2012.
Литература за ученике
2.www.ask.rs/ASK_EN_AzbucnikDela.aspx
Ток часа

Уводни део часа Наставник подсећа ученике на одлике и јединство песама


(5 минута) тематског круга о ускоцима
Подсећање на историјске прилике - када и како настају ове песме.
Главни део часа Наставник ће изражајно прочитати песму.
(35 минута) Подстицајним питањима наставник мотивише ученике да пруже
своје објашњење драмског сукоба у песми.
Ученици добијају задатак да уоче елементе драмске радње у овој
песми (експозиција, заплет, кулминација, перипетија, расплет).
Након објашњења појмова: мотив, мотивација, (подела мотива на
статичне и динамичне мотиве), наставник помаже ученицима да у
песми (анализирајући ток радње) уоче главне мотиве, и да увиде да су
писмо, Ђурђев плач, припрема, одлазак – статични мотиви.
Упућујући ученике на мотив мегдана, који је постојао у старим
књижевностима (борба Ахила и Хектора, Давида и Голијата),
наставник ће подстаћи ученике на анализу мегдана описаног у овој
песми.
Наставник упућује ученике на следеће задатке и рад у пару:
а) Карактеризација ликова: остарели отац и тек стасао син, лик аге
од Рибника;
б) Уочити и образложити емоције које покрећу главне јунаке;
в) Навести примере у којима се потврђује Ђурђев страх да је син
„глава неразумна“.
Ученици читају урађене задатке и коментаришу заједно са
наставником;
Завршне стихове песме објашњавају ученици, а наставник ће их
подсетити да је мотив непрепознавања чест у народној епској
поезији, тражећи од ученика да се сете у којој су се песми с њим
сусрели.
Завршни део часа На крају часа наставник упућује ученике да одговоре на питања у
(5 минута) читанци.
Резиме: Тематско јединство песама о ускоцима и хајдуцима,
мотиви који се понављају у овим песмама, ликови, заједничке
особине.
За наредни час За домаћи задатак:
а) Упоредити ликове Иве Сенковића и Малог Радојице.
б) Упореди лик Иве Сенковића и Марка Краљевића.

Наставник подсећа ученике да за следећи час понове градиво о


песмама ускочког тематског круга.

Напомене
Само/евалуација

You might also like