You are on page 1of 4

Припрема за час

Име
наставника
Српски језик и књижевност
Предмет

Разред и Први разред средњe стручнe школe


одељење
Увод у проучавање књижевног дела
Наставна тема

„Бановић Страхиња“ – епска народна песма


Наставна
јединица
Указивање на основна обележја епике и интерпретација народне епске
Циљ часа песме „Бановић Страхиња“ (уз истицање особина јунака).

Истицање одлика епског књижевног рода. Уочавање


елемената структуре епског дела на примеру епске
Образовни
песме.

Неговање хуманости, племенитости, разумевања,


Задаци часа
Васпитни националног поноса. Указивање на значај пријатељства,
искрености, осећајности, љубави и праштања.
Људске особине процењивати на основу поступака.
Функционалн
Развијати аналитичност и промишљеност.
и
Појмови које Епика, приповедање, фабула, узрочно-последичне везе, композиција,
треба усвојити/ ликови, мотивација, статички и динамички мотиви, дигресије, епизоде,
обновити епска ширина
Тип часа Облик рада Методе рада
ОН УТ ПП М Д МР К Ц МИ
ФР ГР ИР РП ДМ РУ ЛВ РТ
Г В З О И П В Т Р
Текст
Наставна средства

Б. Милић и К. Вучић: Читанка


За ученике

Ј. Деретић, М. Митровић и З. Бојовић: Историја


Литература књижевности за први разред средњих школа, есеји
За
(Богдана Поповића, Наде Милошевић Ђорђевић и
наставнике
Радмиле Пешић); Д .Живковић: Теорија књижевности
са теоријом писмености
Корелација са Историја
другим
предметима

Иновације

1|Страна
Припрема за час

Структура часа
Садржај рада

Особености епике: приповедање о догађајима, дистанца и објективност, епска


ширина (дигресије, епизоде).

Уводни део Елементи структуре епског дела: приповедач, фабула (узрочно-последичне


часа везе), ликови (мотивација), композиција, статички и динамички мотиви.

Трајање: Епска дела у стиховима: епска песма, епопеја (еп).


13 мин. Епска дела у прози: приповетка, новела, роман.

Размотрити у разговору са ученицима значење наведених појмова.

„Бановић Страхиња“
Старац Милија – певач ове варијанте.
Певач представља ситуацију пре Косовског боја, али га више интересују
међуљудски односи и моралне дилеме. Размотрити.
Упоредити историјске претпоставке и однос народног певача према јунаку
(текст Р. Пешић у Читанци). Кроз важне догађаје дате у песму сагледати лик
племенитог јунака.
Анализирати лик Страхиње кроз коментаре певача, описивање, речи и поступке
и однос главног јунака са другим ликовима – Југовићима (уочити њихове речи
и поступке), љубом, дервишем и Влах-Алијом. (Обратити пажњу како певач
користи и избегава стални епитет при именовању љубе.) Уочити да је Страхиња
усамљени јунак.
Главни део
Указати на значај епизоде у којој се јавља дервиш (некадашњи заробљеник
часа
истиче Страхињину племенитост).
Сагледати мегдан као огледање у снази и људскости и љубин избор. Мотив
Трајање:
неверне жене.
30 мин.
Размотрити мотив праштања. Упоредити морална начела Југовића и Бановић
Страхиње.

Запажања илустровати стиховима. Посебну пажњу треба посветити оквирним


стиховима на почетку и крају песме.

Завршни део
часа Припремити се за синтезу на наредном часу.

2|Страна
Припрема за час
(Ученицима средњих стручних школа поменути и лирско – епске врсте: баладу,
романсу и поему.)

Трајање:
2 мин.

Самоевалуација
часа и предлози за
корекцију

Изглед табле
Особености епике: приповедање о догађајима, дистанца и објективност, епска ширина
(дигресије, епизоде).

Елементи структуре епског дела: приповедач, фабула (узрочно-последичне везе), ликови


(мотивација), композиција, статички и динамички мотиви.

Епска дела у стиховима: епска песма, епопеја (еп).


Епска дела у прози: приповетка, новела, роман.

„Бановић Страхиња“
Старац Милија – певач ове варијанте

„НЕТКО бјеше Страхинићу бане!“

„Страхин-бане, ти соколе српски,


Твоме ђогу и твоме јунаштву
Свуд су броди ђегођ дођеш води.“

„Помало је такијех јунака


Ка што бјеше Страхинићу бане.“

Интернационални мотив – неверне жене. Важан – мотив праштања.

Легенда:

3|Страна
Припрема за час
ТИП ЧАСА ОБЛИК РАДА МЕТОДА РАДА

ОНГ – обрада новог градива ФР – фронтални рад МО – монолошка метода

УТВ – утврђивање ГР – групни рад ДИ – дијалошка метода

ППЗ – писана провера знања ИР – индивидуални рад ДМ – демонстрациона метода

РП – рад у паровима РУ – метода рада са уџбеником

ЛВ – метода лабораторијских вежби

МРП – метода решавања проблема

КВ – метода рада контролне вежбе

ЦТ – метода цртања

РТ – метода рада на тексту


МИР – метода истраживачког рада
ученика

4|Страна

You might also like