You are on page 1of 4

Школа:

Наставни предмет: Српски језик

Разред: 8.

Датум реализације:

Наставник:

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 133


Наставна тема: Кућа поред пута
Наставна јединица: Књижевност: Ламент над Београдом, Милош Црњански
Тип часа: Обрада
Циљ часа:  Проширивање знања о животу и делу Милоша Црњанског
 Књижевнотеоријска анализа прочитаног одломка
Образовни задаци:  Проширивање ученичког знања о животу и делу Милоша
Црњанског
 Књижевнотеоријско тумачење прочитаног одломка и поеме у
целини
 Проширивање знања о карактеристикама поеме као књижевне
врсте
Функционални  Оспособљавање ученика за тумачење поеме као књижевне врсте
задаци:  Подстицање свесне активности и мисаоног осамостаљивања
ученика
 Оспособљавање ученика за аргументовано изношење ставова и
размишљања
 Оспособљавање ученика за изражајно читање
Васпитни задаци:  Неговање љубави код ученика према читању
 Богаћење опште и језичке културе ученика
 Неговање позитивних ставова према завичају и свом народу
Кључни појмови: Поема; ламент, тужбалица, плач; лирски субјекат; метафора,
поређење
Образовни стандарди:  CJ.1.1.5. проналази и издваја основне информације из текста према
датим критеријумима
 CJ.1.1.6. рaзликује у тексту битно од небитног, главно од споредног
 CJ.1.1.7. повезује информације и идеје изнете у тексту, уочава јасно
исказане односе (временски след, средство – циљ, узрок –
последица и сл.) и извoди закључак заснован на једноставнијем
тексту
 CJ.1.3.15. одређује значења непознатих речи и израза на основу
њиховог састава и/или контекста у коме су употребљени
(једноставни случајеви)
 CJ.1.4.1. повезује наслове прочитаних књижевних дела
(предвиђених програмима од V до VIII разреда) са именима аутора
тих дела
 CJ.3.4.6. тумачи различите елементе књижевноуметничког дела
позивајући се на само дело
 CJ.3.4.7. изражава свој став о конкретном делу и аргументовано га
образлаже
Облици рада: Фронтални, индивидуални, рад у паровима
Наставне методе: Дијалошка, истраживачка, аналитичко-синтетичка, текстуална,
демонстративна
Наставна средства: Вербална, Читанка (страна 214), фотографије Београда
Место извођења
Кабинет за српски језик
наставе:
Корелација: Историја, географија, информатика
Литература и додатни  Ј. Деретић, Кратка историја српске књижевности, БИГЗ, Београд,
материјал за 1987.
наставнике:  М. Црњански (зборник радова), БИГЗ, Београд, 1972.
Литература и додатни З. Несторовић, З. Грушановић, Речи мудрости, Читанка за осми
материјал за ученике: разред основне школе, Издвачка кућа Klett, Београд, 2010.
Напомене: /

ТОК ЧАСА

Уводни део часа:  Проверавам да ли су се ученици припремили за данашњи час и


(5 минута) наводим их на разговор о животу у туђој земљи, изгнанству и
жудњи за родним крајем, а потом их мотивишем да изнесу своје
утиске, осећања, размишљања и запажања у вези са одломком из
поеме Милоша Црњанског.
Главни део часа: ● Записујемо у школским свескама и на табли:
(30 минута) Ламент над Београдом (1956)
Милош Црњански (1893–977)
 Ученици се подсећају основних биографских података Милоша
Црњанског с посебним истицањем дела његовог живота
проведеног у туђини, при чему им је од користи „Свет
занимљивости” (Читанка, страна 216). Ако је потребно,
објашњавам непознате и мање познате речи и изразе, с освртом на
историјске и географске одреднице. (ЈАН МАЈЕН – норвешко
острво на Арктику; ЗОРЊАЧА – планета Венера; ЕСПАЊА –
Шпанија; ЛИЖБУА – Лисабон, Португалија; ФИНИСТЕР – део
Француске; МИНГ – кинеска династија; ЈАНГ И ЈИН – појмови из
кинеске митологије; ТАО – невидљиво и савршено биће према
кинеском веровању; МАНДАРИН – високи саветник у кинеској
управи)
 Ученици у паровима, полугласно, још једном да читају одломак, а
онда истичу основне књижевнотеоријске одреднице овог дела.
(КЊИЖЕВНИ РОД: епско-лирска поезија; КЊИЖЕВНА ВРСТА:
поема са елементима елегије, родољубиве песме и мисаоне
(рефлексивне) песме; ТЕМА поеме је песникова носталгија, а то је
и ИДЕЈА поеме. ПОРУКЕ поеме су: У домовини не постоји
„бесмисао и смрт. То име ће бити последњи шапат мој”; Тек у
туђини се суштински схвати важност домовине; Кроз домовину и
ми вечно постојимо.) Разговарамо о значењу појма ПОЕМА.
Тумачимо да је поема књижевна епско-лирска врста и да се овај
термин односи на обимнију песму у којој се поред лирских налазе
и епски елементи. Испевана је у првом лицу и има развијену радњу
или фабулу. Прве поеме се јављају у романтизму. Користим
прилику да подсетим ученике на одломак из поеме Бранка
Радичевића „Ђачки растанак” којим смо се бавили у петом
разреду.
 Ученици анализирају одломак према истраживачким задацима из
Читанке (страна 216). При анализирању тумачимо заједно значење
појма ЛАМЕНТ, а не заборављамо и значење појма ЛИРСКИ
СУБЈЕКАТ. ЛАМЕНТ представља тужбалицу и плач песника који
жали за Београдом из туђине.
 Ученици уочавају да је песма пуна контраста или антитезе. На
једној страни је туђи мрачни свет пун неизвесности и борбе за
опстанак, а на другој страни је Београд у коме царује срећа.
 Друга стилска фигура која преовлађује је метафора. Метафора има
у читавој песми, а посебно у деловима где је приказан Београд.
Завршни део часа:  Разговарам са ученицима о њиховим утисцима о одломку након
(10 минута) анализе, а онда им показујем фотографије Београда, с тим што
ученици препознају шта је представљено на сликама, ако су у
могућности. Напомињем ученике да су све слике са Википедије.
Од уопштених слика Београда до појединачних грађевина,
проводим ученике и кроз музеје, библиотеке, позоришта и друге
знаменитости у Београду. Презентација се завршава сликама
београдске Арене и најпознатијим београдским стадионима.
ДОМАЋИ ЗАДАТАК:
 Подсећам ученике да ће се следећег часа бавити рекламама. Како
бисте били што успешнији на следећем часу, проучите садржај у
(датум)
Граматици
Ламентинад
урадите задатке
Београдом у Радној свесци. Верујем да ћете
(1956)
више обратити пажњу на телевизијске рекламе
Милош у току дана.
Црњански (1893–1977)
Уживаћемо док их будете представљали на следећем часу.
- Ламент, тужбалица, плач
- Поема
-ИЗГЛЕД ТАБЛЕ
Лирски субјекат

- Контраст (антитеза)
- Метафора

( * белешке ученика)

You might also like