You are on page 1of 5

Школа Основна школа „Јанко Веселиновић“

Наставни предмет Српски језик


Разред 7.
Датум реализације 11.12.2018.
Наставник Мирјана Рашковић

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 41


Наставна тема Ласно ћемо – ако јесмо људи
Наставна јединица Књижевност: Плава гробница, Милутин Бојић
Тип часа Обрада
Циљ часа Књижевнотеоријско тумачење прочитане песме
Образовни задаци  Упознавање ученика са радом и делом Милутина Бојића
 Одређивање друштвено-историјских околности у којима је настала
ова песма: Први светски рат, Солунски фронт, страдање српских
ратника
 Анализа мотива и идеје песме
 Запажање везе између дужине стиха, понављања стихова и ритма
песме
 Уочавање песничких слика и стилских средстава
Функционални  Подстицање логичког закључивања код ученика
задаци  Неговање мотивисаности ученика за рад
 Подстицање истраживачког духа и радозналости ученика
 Оспособљавање ученика за доживљавање и вредновање ауторске
поезије
Васпитни задаци  Развијање и неговање родољубља и поштовања према српској
прошлости
 Неговање патриотизма и вредновање мира и међуљудске сарадње
Кључни појмови Ауторска поезија; Први светски рат; Солунски фронт; атмосфера,
композиција, структура, строфа
Образовни
CJ.1.1.5, CJ.1.1.6, CJ.1.1.7, CJ.1.4.7, CJ.1.4.8, CJ.2.4.1, CJ.3.4.6, CJ.3.4.7.
стандарди
Облици рада Фронтални, индивидуални, групни
Наставне методе Дијалошка, истраживачка, демонстративна, текстуална
Наставна средства Вербална, Читанка (страна 125), инсерт из филма, прилог
Корелација Историја, географија, музичка култура, ликовна култура
Литература и  З. Мркаљ, Наставна теорија и пракса 3, Издавачка кућа Klett,
додатни материјал за Београд, 2010.
наставнике  Ј. Деретић, Историја српске књижевности, Требник, Београд, 1994.
 В. Ћоровић, Историја Срба, Народна књига, Београд, 2005.
 Ј. Деретић, Културна историја Срба, Лицеј, Крагујевац, 2001.
Литература и З. Несторовић, З. Грушановић, Пут, Читанка за седми разред основне
додатни материјал за школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2012.
ученике
Напомене Ученик Марко Лазић похађа наставу по ИОП-у и добија задатак да
препише наслов песме и прецрта слику из Читанке.

ТОК ЧАСА
Уводни део часа ● Проверавам да ли су ученици прочитали песму и подстичем их на
(8 минута) разговор о друштвено-историјском контексту песме. Гледамо инсерт
из филма Где цвета лимун жут.
● Ученици износе шта су припремили о животу и делу песника
Милутина Бојића
Главни део часа ● Један од ученика говори о друштвено-историјским околностима које су
(30 минута) обележиле настанак песме.
● Записујемо на табли и у школским свескама:
Плава гробница
● Након тога организујем слушање звучног записа песме у којем глумац
казује ову песму. У подстицајном разговору који следи ученици
саопштавају своје утиске, размишљања, осећања и запажања у вези са
песмом.
● Анализа песме даље тече према истраживачким задацима које су
ученици подељени (на основу три композиционе целине) у три групе,
добили на претходном часу ( прилог).
● Када групе изнесу своје закључке, дефинишемо тему и идеју песме и
записујемо их на табли.
Завршни део часа
(7 минута)
● Организујем слушање песме Тамо далеко, а затим разговарамо о
њеном садржају и повезујемо је са анализираном песмом
Милутина Бојића.
ДОМАЋИ ЗАДАТАК:
● Подсећам ученике да ће следећег часа обрађивати песму Владислава
Петковића Диса Међу својима и да је обавезно прочитају и припреме се
за анализу . Договарамо се ко ће изнети главне податке из песниковог
живота. Посебно обратите пажњу и погледати у целости филм Тамо
где цвета лимун жут јер се у многоме тиче и овог песника.
ИЗГЛЕД ТАБЛЕ
Плава гробница
Милутин Бојић (1892–1917)

Књижевни род: лирика


Књижевна врста: родољубива песма
Тема песме: Опело погинулим ратницима који су сахрањени у мору
Идеја: Поносно сећање на жртве страдалих српских војника који нам светле пут

ПРИЛОЗИ

Истраживачки задаци

1. Над овом светом водом

Подсети се зашто је многим српским ратницима у Првом светском рату море било плава
гробница. Протумачи смисао песничког опела српским ратницима, „над светом водом“.
Објасни зашто су српски ратници, сахрањени у плавој гробници, „прометеји наде, апостоли
јада“. Запажај појединости које дочаравају атмосферу плаве гробнице. Чије се мисли и
осећања испољавају преко тих појединости? Зашто из „модрих дубина“ „побожност расте“ ?
Шта је постигнуто учесталим обраћањем у другом лицу множине: „Зар не осећате...“?
2. И доћи ће нова и велика смена

Кога ће по уверењу лирског субјекта надахнути жртва српских ратника? Како


разумеш „дом сјаја“, које ће стварати будуће генерације, „на гомили рака“?
Протумачи у чему је огромна и страшна тајна плаве гробнице. Зашто ће будућим
нараштајима жртва српских ратника изгледати као бајка? По чему ће српски
ратници бити покретачи и надахнуће? Објасни зашто ће дух потомака тражити
„ своје корифеје“ у времену предака и њиховом жртвовању? Са тог становишта
протумачи зашто је гроб српских ратника „између недра земље и небеског свода“.

3. Овде изнад оца покој господари,


Тамо изнад сина повесница бива

Зашто лирски субјект призива потпуни мир и тишину над светом водом? Шта
жели да постане чујно очевима сахрањеним на морском дну? У коме кључа крв српских
ратника и живи њихово наслеђе? У чему је најузвишенија смисао песничког опела српским
ратницима? Протумачи на који начин песничко опело здружује „мирис тамјана и дах праха“.
Како разумеш „свесну пошту“ српским ратницима? У којој мери је потврђује и изражава песма
као целина?

4. Стојте, галије царске

Проучи композицију песме. Читај више пута у континуитету, четири строфе којима
је заједничко то што први стих започиње заповешћу: „Стојте, галије царске !“
Покушај да објасниш зашто оне заједно чине својеврсну песму у песми, односно
песму у малом. По чему се оне издвајају од осталих строфа у песми? Каква је
њихова улога у композицији песме? Запажај како се развијају мотивски кругови у
композицији песме.

You might also like