You are on page 1of 2

Наставни предмет Српски језик

Разред III

Датум реализације

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 172


Наставна тема ЛАВ И ЧОВЕК
Наставна јединица ЦИЦ, БРАНКО РАДИЧЕВИЋ
Тип часа Обрада
Циљ часа Ученици умеју да преобликују и пренесу садржај песме уз помоћ
вербалних и невербалних средстава, не мењајући јој основни тон,
изражавају соствени став о прочитаној песми кроз примере из
сопственог живота и искуства.
Образовни задаци  Способност сaмосталне анализу песме.
Функционални задаци  Навика читања песама.
Васпитни задаци  Љубав према поезији и употреба поезије при писању састава, а и
у самом изражавању кроз књижевни језик.
Кључни појмови Песма, циц, рибар, сан, чамац, песма, строфа, стих, песник
Облици рада Фронтални, индивидуални
Наставне методе Дијалошка, монолошка, метода рада на тексту
Наставна средства Читанке ученика, ученички прибор за овај час
Корелација Грађанско васпитање
Рад на остваривању 1СЈ.1.5.1. препознаје књижевне родове на основу формалних одлика поезије, прозе
стандарда постигнућа и драме
1CJ.2.5.1. разликује лирску од епске песме
1CJ.2.5.7. разуме фигуративну употребу језика у књижевноуметничком тексту
1СЈ.3.5.3. тумачи идеје у књижевноуметничком тексту, аргументује их позивајући
се на текст

ТОК ЧАСА

Уводни део часа У уводном делу часа учитељ разговара са ученицима:


(10 минута) ‒ Да ли знате ко је Бранко Радичевић?
‒ Шта знате о његовом животу и раду?
‒ Које песме је написао?
Наставник укратко прича о животу и раду Бранка Радичевића: где је и
кад рођен, где је живео, шта је писао, где је и зашто баш тамо
сахрањен... и набраја његова дела и најлепше песме.
Главни део часа Најава наставне јединице и циља часа.
(25 минута) Наставник изражајно чита песму ради упознавања и истицања
основног мотива у песми.

Истицање првих утисака о песми.


‒ Да ли сте разумели ову песму?
‒ О коме и о чему она говори?
‒ Има ли непознатих речи у песми?
‒ Које су то речи?
‒ Шта значи реч из наслова песме „Циц“?

Ученици читају песму у себи ради бољег разумевања појединих слика,


расположења и осећања малог рибара.

Анализа песме:
‒ У којим стиховима и сликама је приказана река и небо?
‒ Замисли и прошири слику. Какво расположење слика буди?
‒ Који је рибарчетов доживљај приказан у песми?
‒ Доживљај малог рибара је сликан у свим строфама осим прве.
Уочи шта је описано у свакој тој строфи?
‒ Објасни расположење дечака кад је риба била печена и поткрепи је
стиховима.
‒ Шта је дечак осећао када се сан претворио у јаву?
‒ У којим стиховима се приказује сан рибарчета, а у којим јава?
‒ Уочи и подвуци глаголе у којима се описује расположење
рибарчета.

У другом делу часа ученици изражајно читају песму водећи рачуна о


паузама у песми и интерпункцији, како би се што боље дочарала
атмосфера у песми.
Завршни део часа Разговор са ученицима о сличним сновима ако су их имали и
(10 минута) препричавање тих снова, као и доживљај након буђења ученика.
Задавање домаћег задатка: научити строфе песме које вам се највише
допадају.
ЗАПАЖАЊЕ

You might also like