You are on page 1of 15

Писана припрема за други испитни час из

Методике наставе српског језика и књижевности 2

Професор: Зорица Цветановић Студент: Марина Томић 2004/128


Aсистент: Милена Митровић

Београд, 22. март 2012.


ОПШТИ ПОДАЦИ
Студент: Марина Томић 2004/128
Назив школе: „Вук Караџић“
Датум одржавања часа: 22. 03. 2012.
Час по реду: Пети
Разред и одељење: II-1
Учитељ: Драгана Кузмановић
МЕТОДИЧКИ ПОДАЦИ
Наставни предмет: Српски језик
Наставна област: Књижевност
Наставна јединица: „Чуо сам“, Добрица Ерић
Циљ часа: Доживљавање, разумевање и тумачење
лирске песме „Чуо сам“, Добрице Ерића.
ОПЕРАТИВНИ ЗАДАЦИ ЧАСА
- Образовни: - Доживљавање, разумевање и тумачење
песмe „Чуо сам“, Добрице Ерића.
- Интуитивно увођење појмова:
ономатопеја, метафора,
персонификација, компарација и
деминутиви (без дефинисања).
- Упознавање ученика са животом и
делом Добрице Ерића.
- Утврђивање претходно стечених знања
о стиху, строфи и рими.
- Функционални: - Усавршавање читања песме “Чуо сам“,
Добрице Ерића у себи и наглас.
- Оспособљавање ученика за самостално
доживљавање, разумевање и логичко
схватање прочитане песме.
- Оспособљавање ученика за самостално
саопштавање утисака о књижевном
делу.
- Богаћење речника.
- Васпитни: - Формирање навика за лепо, правилно
читање.
- Развијање љубави према поезији.
Тип часа: Обрада
Наставне методе: Метода разговора, метода рада на
тексту, метода усменог излагања
Наставна средства: Табла, хамер
Облици рада: Фронтални, индивидуални
Наставни објекат: Учионица
Уџбеник: 1. Милица Ћук и Вера Петровић Периц,
Срећни дани, Читанка за други разред
основне школе, Нова школа, Београд,
2009. година
Литература: 1. Милија Николић, Методика наставе
српског језика и књижевности, ЗУНС,
Београд,2006.
2. Ђорђе Лекић, Методика разредне
наставе, Нова просвета, Београд, 1993.
3. Јовановић, С,Читанка за други разред
ОШ, ЗУНС,2006.
4. Милатовић В, Настава српског језика
и књижевности - приручник за
наставнике, ЗУНС, Београд, 2005.

СТРУКТУРА ЧАСА СА ВРЕМЕНСКОМ АРТИКУЛАЦИЈОМ


Емоционално-интелектуална припрема 5 минута

Најава наставне јединице 1 минут


Саопштавање биографских података о писцу 2 минута
Изражајно читање 2 минута
Психолошка пауза
Разговор о непосредном доживљају и утисцима 3 минута
Тихо усмерено читање 3 минута
Тумачење непознатих речи и израза 2 минута
Анализа песме 13 минута
Језик и стил 4 минута
Синтеза 4 минута
Самостални и стваралачки рад ученика 5 минута
Домаћи задатак 1 минут

Ток часа
- Емоционално-интелектуална На почетку часа ученици решавају
припрема укрштеницу (Прилог 1). Решење
укрштенице је наслов песме коју ћемо
радити- Чуо сам.
- Најава наставне јединице Говорим ученицима да ћемо данас
радити песму Чуо сам, нашег познатог
писца Добрице Ерића. Записујем наслов
на табли, а ученици у своје свеске.
- Саопштавање биографских података Говорим им неколико реченица о писцу и
о писцу његовом стваралаштву (Прилог 2).На
крају часа ћу им поделити запис за
свеске.
- Изражајно читање Након тога, говорим ученицима да
затворе све испред себе, исправе се и
пажљиво ме слушај. Читам песму
изражајно и гласно (Прилог 3).

- Психолошка пауза Пошто прочитам песму следи пауза


десетак секунди како би ученици могли
да среде утиске о песми.

- Разговор о непосредном доживљају и Питам ученике:


утисцима - Шта вам се допало у овој песми?
- Да ли постоји нешто што вам се није
свидело? Ако постоји наведите шта и
зашто.
- Каква је осећања песма пробудила у
вама?
- О чему сте размишљали док сте
слушали песму? (На овај начин желим да
ученици искажу своје утиске о песми.
Циљ је да проверим како су доживели
оно што су чули).

- Тихо усмерено читање Говорим ученицима да отворе читанке


на 45. страни и још једном прочитају
песму у себи. Треба да обрате пажњу на
непознате речи, да их запамте, па ћемо
их након читања растумачити.

- Тумачење непознатих речи и израза Питам ученике да ли има непознатих


речи. Ако их има, кажем ученику да
прочита цео стих у коме је непозната реч
и тако на основу контекста покуша да
открије њено значење. Ако ни тада не
схвати значење речи, питам остале
ученике да ли знају значење те речи, а
тек ако нико од ученика не зна, онда ја
објашњавам. Могуће непознате речи:
(Прилог 4)
прострујати- проћи великом брзином
синути- блеснути, засјати, засветлети
пућпурикати- испуштати глас „пућ-
пурућ“ (опонашати оглашавање
препелице).
На крају часа дајем ученицима запис за
свеске.
- Анализа песме - О чему нам говори ова песма ?
- Шта је све песник чуо? Пронађите у
песми и прочитајте. (како пчелица зуји,
како кишица пљушти, пшеница шушти,
како ливаде зричу, жуборе и пућпуричу,
како мајка плаче, како мајка певуши).

Један ученик чита прву строфу, а затим


постављам питања:
- Како то пчелица зуји? Може ли неко да
ми опонаша њен звук?(зззз)
(Интуитивно увођење појма -
ономатопеје).
- Како то да кроз пчелицу мед проструји?
- Да ли је могло другачије да буде
речено?
(Овим питањима уочавамо на који начин
се пчела оглашава и начин на који се она
храни).

Други ученик чита другу строфу. Питам


их:
- Може ли кишица да пљушти?
(Интуитивно увођење појма--
оксиморон).
- Како зрела пшеница шушти?
- Да ли може неко да опонаша тај звук?
(шшш)
(Интуитивно увођење појма -
ономатопеје).
- Како ви замишљате овај призор?
(На основу ових питања ученици ће доћи
до закључка да се ради о природи у
јесен).

Ученик чита следећу строфу.


У песми се каже да ливаде зричу, жуборе
и пућпуричу.
- Шта је то што зриче на ливади?
- Како ливаде жуборе?
- Шта је то што жубори на ливади?
- Ко пућпуриче?
(Интуитивно увођење појма –
персонификације; циљ ових питања је
да закључе шта се постиже употребом
персонификације и да уоче предео који
песник описује).

Један ученик чита четврту строфу. Питам


их:
- Шта мислите зашто мајке плачу?
- Због чега ви плачете?
- Шта мајка покушава тиме што „крије
сузе у марамче”?
- Да ли је успела да сакрије своју тугу?
(Циљ ових питања је да уоче какве везе
то има са стварним животом- због чега
све плачемо и зашто мајка крије тугу).

Ученик чита пету строфу. Постављам


питања:
- Када мајка певуши? Пронађите стих у
песми и прочитајте.
- Како сте разумели стих „када јој Сунце
сине у души”?
- Може ли заиста Сунце да сија у души?
(Интуитивно увођење појма -
метафоре; питањима наводим ученике
да схвате пренесено значење стиха
„када јој сунце сине у души” ).

Ученик чита шесту строфу.


Питам их како разумеју стих „када се
отац наоблачи”?
- Због чега се ваш отац љути на вас?
(Интуитивно увођење појма -
метафоре; наводим ученике да спознају
пренесено значење стиха „када се отац
наоблачи”; повезивање ситуације са
стварним животом- када се отац љути
на њих).

Последње две строфе кажем ученику да


прочита заједно, пошто чине једну
целину. Постављам питања:
- Шта је песнику најмилије од свега што
је чуо?
- Како он доживљава мајчин глас?
Пронађи у песми тај стих и прочитај.
- Какав је теби глас твоје мајке?
- Са чиме песник пореди мајчин глас?
(Интуитивно увођење појма –
компарације; овим питањима желим да
ученици увиде јачину љубави детета
према мајци, колико им она значи).

- У песми се помињу пчелица, марамче.


- Шта се постиже употребом ових речи?
(Интуитивно увођење појма –
деминутиви; питањем наводим ученике
да схвате шта се постиже употрбом
умањеног облика речи).

- Језик и стил Питам ученике шта чини сваку песму, од


чега је песма састављена. Шта је стих?
Шта је строфа? Колико ова песма има
строфа? Колико свака строфа има
стихова? Да ли се сваки стих римује са
следећим? Пронађете речи које се римују
у песми и прочитајте. (Овим питањима
понављамо знања о стиху,строфи и
рими).

- Синтеза Неколико ученика изражајно чита песму,


док остали пажљиво слушају.

- Самостални и стваралачки рад Ученици имају задатак да напишу


ученика неколико реченица на тему: Ослушкујем
у пролеће. Читање састава.

- Домаћи задатак За домаћи задатак ученици треба да


науче песму напамет.
Непознате речи:

прострујати- проћи великом брзином


синути- блеснути, засјати, засветлети
пућпурикати- испуштати глас „пућ-пурућ“
(опонашати оглашавање препелице).

Непознате речи:

прострујати- проћи великом брзином


синути- блеснути, засјати, засветлети
пућпурикати- испуштати глас „пућ-пурућ“
(опонашати оглашавање препелице).

Непознате речи:

прострујати- проћи великом брзином


синути- блеснути, засјати, засветлети
пућпурикати- испуштати глас „пућ-пурућ“
(опонашати оглашавање препелице).

Непознате речи:

прострујати- проћи великом брзином


синути- блеснути, засјати, засветлети
пућпурикати- испуштати глас „пућ-пурућ“
(опонашати оглашавање препелице).

Непознате речи:

прострујати- проћи великом брзином


синути- блеснути, засјати, засветлети
пућпурикати- испуштати глас „пућ-пурућ“
(опонашати оглашавање препелице).
Прилог 1.

1.
2. П Ч Е Л А
3. П Љ У Ш Т И
Ж У Б О Р И
4. С У З Е
5.
Г Л А С
6.
М А Ј К А

1. Инсект од којег добијамо мед?


2. Како кажемо за кишу која јако пада? Она...
3. Шта ради поток? Он...
4. Шта нам пада из очију када плачемо?
5. Шта чујеш када твој друг говори? Његов...
6. Који нам је други родитељ поред оца?

Прилог 2
ДОБРИЦА ЕРИЋ

Добрица Ерић је рођен пре 76 година. Прву збирку песама објавио је са 23 године, а до
данас више од стотину књига поезије, прозе, антологија, сликовница. Најпознатије збирке
песама су: Вашар у Тополи, Торта са пет спратова, Долина сунцокрета, као и Вилина долина
из које је песма „Чуо сам”. У својим песмама он пише о природи, селу, детињству и љубави.
На јавним наступима- на телевизији, на вечерима поезије и другим приредбама он своје
песме не чита. Он их говори. Готово све их зна напамет! Добитник је низа значајних награда
и признања. Живи и ради у Београду и Гружи.

ДОБРИЦА ЕРИЋ

Добрица Ерић је рођен пре 76 година. Прву збирку песама објавио је са 23 године, а до
данас више од стотину књига поезије, прозе, антологија, сликовница. Најпознатије збирке
песама су: Вашар у Тополи, Торта са пет спратова, Долина сунцокрета, као и Вилина долина
из које је песма „Чуо сам”. У својим песмама он пише о природи, селу, детињству и љубави.
На јавним наступима- на телевизији, на вечерима поезије и другим приредбама он своје
песме не чита. Он их говори. Готово све их зна напамет! Добитник је низа значајних награда
и признања. Живи и ради у Београду и Гружи.

Прилог 3
ЧУО САМ

Чуо сам како пчелица зуји


кад мед из цвета кроз њу проструји.

Чуо сам како кишица пљушти


и како зрела пшеница шушти.

Чуо сам како ливаде зричу,


како жуборе и пућпуричу.

Чуо сам како мајка плаче


и крије сузе у марамче.

Чуо сам како она певуши


када јој Сунце сине у души.

Све сам ја чуо и знам шта значи


када се отац наоблачи.

Мада ми сваки нежни звук прија,


мени је ипак најмилија

старинска свирка мајчиног гласа


блага к'о жубор таласа.

Добрица Ерић

Прилог 4

Непознате речи:

прострујати- проћи великом брзином


синути- блеснути, засјати, засветлети
пућпурикати- испуштати глас „пућ-пурућ“
(опонашати оглашавање препелице).
ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

Чуо сам
Добрица Ерић

Прилог 1.

You might also like