You are on page 1of 4

Школа:

Наставни предмет: Српски језик

Разред: 6.

Датум реализације:

Наставник:

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 2

Наставна тема: Хвала сунцу, земљи, трави


Наставна јединица: Књижевност: Хвала сунцу, земљи, трави, Стеван Раичковић
Тип часа: Обрада
 Књижевнотеоријско анализирање ауторске лирске песме
Циљ часа:
 Упознавање ученика са појмом дитирамб
 Читање, доживљавање и разумевање стихова
 Слободно изношење утисака и осећања
 Усвајање новог појма (дитирамб)
Образовни задаци:
 Активно учествовање у тумачењу песме
 Упознавање ученика са основним подацима о писцу
 Активно учествовање у језичкостилској анализи песме
 Оспособљавање ученика за читање, доживљавање, разумевање и
тумачење књижевног дела
Функционални
 Развијање способности за за уочавање и тумачење емоција, мотива
задаци:
и песничких слика у лирској песми
 Усвајање функционалних појмова и појмова из књижевне теорије
 Поступно и систематично оспособљавање ученика за логичко
схватање и критичко процењивање књижевног текста
Васпитни задаци:
 Јачање чулног, литерарног и језичког сензибилитета ученика
 Подстицање ученика на читање књижевних дела
Кључни појмови: Ауторска лирска песма, дитирамб, стих, строфа
 CJ.1.4.2. разликује типове књижевног стваралаштва (усмена и
ауторска књижевност)
 CJ.1.4.3. разликује основне књижевне родове: лирику, епику и
драму
Образовни стандарди:  CJ.2.4.5. препознаје и разликује одређене (тражене) стилске фигуре
у књижевноуметничком тексту (персонификација, хипербола,
градација, метафора, контраст)
 CJ.3.4.4. проналази и именује стилске фигуре; одређује функцију
стилских фигура у тексту
Облици рада: Фронтални, индивидуални
Наставне методе: Дијалошка, истраживачка, текстуална
Вербална, Читанка (страна 168), Звучна читанка, наставни материјал
Наставна средства:
(песма)
Место извођења
Кабинет за српски језик
наставе:
Корелација: Музичка култура
 З. Мркаљ, Наставна теорија и пракса 2, Издавачка кућа Klett,
Београд, 2010.
Литература и додатни
 М. Николић, Методика наставе српског језика, Завод за уџбенике
материјал за
и наставна средства, Београд, 2008.
наставнике:
 С. Маринковић, Методика креативне наставе српског језика и
књижевности, Креативни центар, Београд, 1994.
Литература и додатни Н. Станковић Шошо, Читанка, Српски језик за шести разред
материјал за ученике: основне школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2010.
Напомене: /

ТОК ЧАСА
Уводни део часа: ● Подстичем ученике на разговор о важности природе за човека и
(7 минута) однос човека према њој, уопштено и нас као појединаца.
Главни део часа: ● Пре записивања наслова наставне јединице у школским свескама и
(28 минута) на табли подстичем ученике да кажу шта знају о Стевану
Раичковићу, а ја допуњавам њихово излагање подацима које су
изоставили:
Хвала сунцу, земљи, трави
Стеван Раичковић (1928–2007)
● Организујем слушање песме (Звучна читанка), а онда ученици
уобличавају и изражавају своје утиске и осећања поводом
прочитане песме.
● За почетак уочите мотиве из стихова и песничке слике у песми.
● Поразговарајмо о томе како је природа представљена у песми и
какав став испољава лирски субјект. Кажите ко је лирски субјект.
● Протумачите мотив сунца, земље и траве и уочите њихово
симболично значење.
● Увидите на који начин се преко слика из природе слави радост и
лепота живљења.
● Ово је идеална прилика да се упознате са појмом дитирамба.
Сећате ли се песме „Ала је леп овај свет” Јована Јовановића?
Читам ученицима песму како би их подсетила на њен садржај.
Како бисте дефинисали овај појам? (песма у којој је опевана радост
и лепота живота и природе)
● Подсетите се шта је версификација и урадите версификацијску
анализу песме. (три строфе, катрени, укрштена рима)
● Уочите и истакните поруке песме.
Завршни део часа: ● Неколико ученика добија задатак да изражајно прочита песму.
(10 минута) ДОМАЋИ ЗАДАТАК:
● За следећи час треба прелистати и понети свеске за пети разред, јер
ћемо понављати градиво из књижевности. Узмите читанке за пети
разред и подсетите се шта смо анализирали у петом разреду. Ко је
у могућности, може донети читанку за пети разред или преписати /
одштампати дело које му се посебно допало.

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ
(датум)

Хвала сунцу, земљи, трави

Стеван Раичковић (1928–2007)

Дитирамб

Ала је леп овај свет, Јован Јовановић Змај

Версификација

- три строфе

- катрени

- укрштена рима
ПРИЛОЗИ

 Наставни материјал (песма)

Ала је леп овај свет

Јован Јовановић Змај

Ала је леп
Овај свет,
Онде поток,
Овде цвет;
Тамо њива,
Овде сад,
Ено сунце,
Ево хлад!
Тамо Дунав,
Злата пун,
Онде трава,
Овде жбун,
Славуј песмом
љуља луг.
Ја га слушам
И мој друг.

You might also like