You are on page 1of 3

Писана припрема за час

Школа: ОШ „ Светозар Марковић Тоза''


Наставни предмет: Музичка култура
Разред/Одељење: VII/5
Датум реализације: 07.02.2019.
Наставник: Ивана Пуношевац

Подаци о часу:
Знање и разумевање, Извођење песме – канон .
Средњовековна музика
Наставна област:
,,Живела музика'', канон
Наставна јединица: Исаија Србин: Алилуја, глас шести;
Грегоријански корал
Тип часа: Обрада и понављање.
Обрада песме и понављање градива из области основне музичке
писмености, усвајање нових појмова и повезивање са музичком епохом
Циљ часа:
Средњи век и значајним композиторима.

Певање песме по слуху,упознавање музике Средњег века и њених


Образовни задаци: карактеристика. Утврђивање појмова из основе музичке писмености

Оспособљавање ученика за лепо певање. Подстицање међусобне


Функционални сарадње, комуникације и поштовања у разреду. Развијање интересовања
задаци:
Изражајно певање уз разумевање текста, упознавање музике нове епохе.
Развијање прецизности у певању, формирање критичког мишљења.
Васпитни задаци: Развијање културних и естетских навика ученика, као и радозналост за
музичке епохе.
Образовни М.К. 1.1.1.; М.К.1.1.2.; М.К.1.2.2.; М.К.1.3.1.
стандарди:
Облик наставног Комбиновани
рада:
Наставне методе: Комбинована, дијалошка, илустративно-демонстративна
Историја, Географија
Корелација:
Уџбеник, наставни листићи, табла, маркер, музички примери, додатни
Наставна средства: листићи (осмосмерка), Аудио - визуелна средства (лап топ, звучници,
телевизор,касетофон).
ТОК ЧАСА

Уводни Представљам се ученицима, делим листиће са текстом песме ,, Гле иде јеж'' и
део часа: напомињем да ћемо поновити песму коју су радили, записујем на табли наслов.
Напомињем да сада не морају да записују, јер ће добити наставне листиће али
(5-10 мин)касније ћу напоменути када требају да запишу (код анализе песме). Ову песму сте
певали по гласовима, како? У канону. Шта је то канон? Наједноставнији облик
вишегласја, где један глас имитира други глас. Демонстрирам песму, затим ученици
певају уз пратњу на клавиру. Делим их у две групе и демонстрирам како динамички
и на ком месту треба да упадне други глас. Након певања постављам питања; Шта
је друга група радила? Имитирала прву. Тако је. Хајде да се окренемо, сада ће
други глас певати први, а први певати други. Колико смо гласова овде имали? Два
гласа. Напомињем да се може певати и у три , четири или више и када се нека
мелодија пева или свира у више гласова назива се вишегласје. (записујем на табли)
На почетку часа када сам само ја певала колико је било гласова? (један) Дакле,
певање или свирање у једном гласу назива се једногласје. Када сам вас делила у
групе показивала сам вам како да упаднете динамички било је гласно па типше,
Шта је динамика? (јачина извођења), а темпо? (брзина извођења). Шта смо још
поновили? (Канон) Хајде сада да отворите страну 31 у књизи и шта мислите, шта ће
нам бити циљ данас? (Нова песма, канон).
Главни Записујем на табли и напомињем да ће и ученици записивати у свесци. Анализа
део часа: песме ,,Живела музика'' М. Преторијус Напомињем да је песма написана на
латинском језику и да је њен назив ,,Viva la musica''. (Све појмове из теорије музике
(25 мин) записујем на табли и питам шта значе?) Шта видите у нотном тексту? (Ученици
одговарају на питање и заједно долазимо до одговора) Песма је канон, песма је
написана у G- дуру, повисилица ,,фис'' (заокружи), нота са тачком. Нови знак на
крају сваког реда, да ли неко зна какав је то знак?(показујем) Корона је знак за
продужење нотне за њену половину вредности. На почетку су исписани бројеви,
шта означавају? (уколико се нико не јави објашњавам, и напомињем да се
обележава и, бројевима у квадратићима.) Знакови за понављање- репетиција на
крају(певамо поново од почетка до краја). Након анализе напомињем да ћемо
саслушати како звучи песма (https://www.youtube.com/watch?v=jldlOO-T-Ps ) а ваш
задатак је да обратите пажњу: (Ко изводи, Да ли изводи један или више гласова?)
Након разговора, читам текст песме, демонстрирам , затим ученици савладавају по
методи песма по слуху. Када ученици утврде песму, делим их у две групе. Хајде да
певамо као канон ( демонстрирам када почиње други глас). Након савладане песме и
певања у канону, напомињем да ова песма потиче из периода од 5 до 15. века. Коју
историјску епоху обухвата овај период? (Средњи век), шта је било карактеристично
за њега, како су га још називали, ко је владао? (мрачни век, феудалци су владали).
Црква је у то време имала значајну улогу, и црквена музика је добила име духовна
због њеног садржаја (постојала је и музика која се певала у народу али мање
заступљенија- световна). Глас је био доминантан (главни) , мелодије су
једноставне, једногасне и у 5. веку Папа Гргур 1 у католичкој цркви , је скупљао
мелодије у једну књигу која је добила име по њему Грегоријански корал(корал-
једногласна мелодија) или Антифонариј- (жива књига). Саслушамо примере :
Грегоријански корал и Исаија Србин, Алилуја ЦД 3- 8,9
(https://www.youtube.com/watch?v=p0gcKBuixjk ) Питања: Шта повезује примере?
(једногласни су примери.) Напомињем да други пример је на старословенском
језикуа Исајиа Србин је српски композитор који је компоновао византијске
мелодије.) Временом су се гласови додавали, и тако је настало и вишегласје.
Занимљиво је то да постоји канон у 48 гласова и ту је кључно да гласови имитирају
једни друге (уколико проценим да има времена саслушаћемо овај канон). Такође
спомињем занимљивост да није могао свако да пева већ су постојале загонетке на
почетку мелодије и ко реши загонетку моћи ће да види како се пева мелодија. Нпр:
певати од репа мачке ка глави? Од краја ка почетку.Са једне стране имамо
католичку цркву и грегоријански корал, али споменућемо да у православној цркви
такоће постоји књига из 8. века која се зове Осмогласнилак (из грчке културе
Октоих односно окто је осам а ихос значи глас) и да мелодије скупио Јован
Дамаскин грчки теоретичар и композитор.
Завршни Хајде да поновимо, шта смо данас радили? (Ученици излиставају ) понављали
део песму, канон, темпо динамика,нота са тачком, репетиција, учили нову песму, нове
појмове једногласје, висегласје, корона, грегоријански корал, како се обележава
часа(5-10) канон, слушали музичке примере ... Кључна реч нам је? Канон, нова песма За крај
за вас имам анаграм, (објашњавам) од слова које видите у речи треба да склопите
реч која је важна за данашњи час. ( 1.ГЛЕ ВИШЕ СЈА, 2. УЗ НОВА КОЛА, КАЖИ
МЕНИ) Када напишем на таблу, док решавају напмињем да за домаћи имају
осмосмерку , на свакој пише упутство и на следећем часу са наставницом излистају
речи.

You might also like