You are on page 1of 4

Универзитет у Новом Саду

Педагошки факултет у Сомбору

ПИСАНА ПРИПРЕМА
ЗА РЕАЛИЗАЦИЈУ НАСТАВНОГ ЧАСА
ИЗ ПРЕДМЕТА МУЗИЧКА КУЛТУРА

Наставна јединица:
Обнављање музичких игара – музички квиз
Разред: други

Ментор: Студент:
Др Александра Трбојевић Јована Ћурковић
16/1/026

Сомбор, 2020.
ОПШТИ ПОДАЦИ О ЧАСУ
Назив школе: ОШ: ,,Иво Лола Рибар''
Разред и одељење: I Iц
Датум: 28.05.2020.
Наставни час: 4.
Ментор: Др Александра Трбојевић
Учитељ: Весна Зорица
Студент: Јована Ћурковић

ОПШТИ МЕТОДИЧКИ ПОДАЦИ


Наставни предмет: Музичка култура
Наставна тема: Музичке игре, музичка писменост

Наставна област: Извођење музике и свирање


Наставна Обнављање музичких игара – музички квиз
јединица:
Тип часа: Утврђивање
Циљ часа: Утврђивање научених музичких игара
Задаци часа: - Утврђивање обрађеног градива из музичке писмености
- Утврђивање научених музичких игара.
- Стицање навике слушања музике
- Образовни - - Стицање вокалних и музичких способности ученика
- Усвајање текста по слуху и изражајно певање
- Развијање љубави, интересовања, музичке осетљивости и
- Васпитни - креативности
- Навикавати ученике на љубави према музици
- Развој опште културе и понашања, пажње и брзине
реаговања
- Оспособљавање ученика за активно слишање музике и лепо
- Функционални - певање
- Оспособљавање ученика да опажају особине тона (трајање
и висину).
- Усвајање правилнoг дисања у циљу правилнијег певања
- Развијање смисла за ритам кроз покрет
Облици рада: Фронтални, индивидуални
Наставне методе: Дијалошка, монолошка, вербално-текстуална, илустративно-
демонстративна, метода стваралачког рада
Наставна средства: Уџбеник, ликовни прибор, свеска
Објекат: Учионица
Активности - Подстиче ученике на активно учешће на часу
наставника: - Објашњава и демонстрира наставну јединицу
- Ствара добру радну атмосферу
- Посматра, прати и уколико је потребно коригује ученике
Активности - Певају раније научену песму
ученика: - Учествују у конверзацији
- Пажљиво слушају и разумеју композицију
Исходи часа: Ученици треба да стекну навику да слушају мизику, да умеју
да отпевају песму по слуху, да науче да изводе ритмичку
пратњу тапшањем, да умеју да изводе музику свирањем на
дечијим инструментима, да разликују ритам, да науче да
импровизују музику покретом и да је ликовно изразе.
Образовни МК. 1.1.1. уме да препозна основне елементе музичке
стандарди: писмености
МК. 1.1.2. уме да опише основне карактеристике
МК. 1.2.1. именује музичке изражајне елементе
МК. 1.3.1. уме да пева једноставне дечије, народне или
популарне композиције
МК. 1.3.2. уме да изводи једноставне дечије, народне или
популарне композиције на бар једном инстументу
Корелација: Српски језик, Свет око нас, Ликовна култура
Литература: Илић Г.(2012). Чаробни свет музике, музичка култура за
други разред основне школе. Београд: Издавачка кућа Klett.
Сузана К.(2011). Методика наставе музичке културе у
разредној настави: Сарајево: Завод за уџбенике и наставна
средства

АРТИКУЛАЦИЈА ЧАСА
 Уводни део часа: - Представљање ученицима
(15 минута) - Мотивациона део -игра
 Централни део часа: - Распевавање - ,,Пролећна песма''
(25 минута) - Најава наставне јединице
- Певање и играње
- Игрица – одговори на питање
- Самосталан рад ученика
 Завршни део часа: - Такмичење у певању
( 5 минута) - Ликовно изражавање песме
- Поздрављање ученика

ТОК ЧАСА
 Уводни Поздрављање ученика.
део часа: Мотивациони део - кроз музичку игру „Зечје ухо“.

 Централн Распевавање гласа певањем песме „Пролећна песма“. „Шта смо


део часа: ми још учили сем песама и музичких игара из Музичке
културе?“
Најава наставне јединице: „Данас ћемо певати и свирати
бројалице и музичке игре, које смо до сада научили, а такође
ћемо проверити ваше знање из музичке писмености кроз
музички квиз.“
Певамо и играмо, уз познате покрете и кораке, музичке игре које
смо учили током године.
Ученике поделити у 4 групе. Свака група бира свог капитена
који на постављена питања подиже руку када је спреман за
одговор. За сваки тачан одговор група добија бодове.
Прва питања:
1. Пустити неку композицију коју смо слушали–
препознавање имена композиције и композитора.
2. Пустити само део неке песме коју смо учили да
певамо−препознавање имена песме и аутора
(отпевамо целу песму).
3. Тактирати бројалицу – препознавање и певање те
бројалице.
Рад задатака из уџбеника на странама бр. 64, бр. 65...
 Завршни Такмичење у певању: Дечаци и девојчице, групно и у паровима,
део часа: може и индивидуално певање.
Ликовно изражавање песме по избору ученика и прављење
изложбе радова.Поздрављање ученика

You might also like