You are on page 1of 3

Припрема за час 69.

Предмет Српски језик и књижевност Разред: други Датум

Наставна тема/област романтизам


Наставна јединица Ђура Јакшић – На Липару - Поноћ
Тип часа обрада
Упознавање ученика са поезијом српског романтизма на основу песама Ђуре Јакшића
Циљ часа
Тематско-мотивска и језичко-стилска анализа песме
Ученик може да:
- уочи естетске чиниоце и тумачи њихову уметничку улогу у тексту;
Очекивани исходи
- формално анализира песму;
на крају часа
- примењује књижевнотеоријску терминологију и књижевнотеоријска знања у тумачењу текстова
предвиђених програмом.
Наставне методе дијалошка, монолошка, текстовна
Облици рада фронтални
Наставна средства табла, креда, Читанка
Међупредметне
целоживотно учење, естетичка, читалачка
компетенције
Корелација унутарпредметна (утицај Е. А. Поа)
Кључни појмови мисаона песма, симбол, метафора, алегорија
Милић Босиљка, Вучић Катарина, Читанка за други разред средње школе, Завод за уџбенике, Београд,
Литература
2020.
Ток часа
Уводни део часа  Наставник саопштава ученицима шта је циљ часа.
(10 минута)
Главни део часа  Наставник чита песму.
(25 минута)  Приступа се анализи песме:
- Наставник подстиче ученике да изнесу своја тумачења наслова и утиске о песми.
- Зашто песник бира ноћ као тренутак своје поезије?
- Шта се збива са човековим разумом и чулима у ноћи?
- Одредите тему песме.
- Одредите врсту песме.
- Одредите композицију песме.
1. „Ал' какав глас?”
2. „И ход се чује...”
3. „О, душе! О, мила сени!”
 Глас – мртва тишина
- На који начин песник говори о гласу који ремети ту гробну тишину?
- У каквом психолошком стању је лирски субјекат?
- Која осећања се могу уочити?
 Ход – уплив оностраног
- Која димензија се отвара?
- Каква веза постоји између светова?
- Одакле навиру апокалиптичне представе?
 Дух мајке – нада и утеха
- У ком правцу сада иде песниково расположење?
- Шта је узрок таквог стања?
- Објасните шта за сваког човека представља мајка?
- Како лирски субјекат доживљава долазак мајке?
- Какву слику света лирски субјекат приказује у обраћању мајци?
- Пронађите речи којима ћете то аргументовати?

 Језик и стил
- У композицији песме се уочавају целине које су поређане градацијски.
Прокоментаришите.
- Истражите колико пута се понавља именица мајка и у ком облику. Зашто?
- Која је функција овог понављања?
- Истражите остале стилске фигуре (реторско питање, епитети, анафора, апострофа).

Завршни део часа  У овом сегменту часа се може разговарати о одликама поетике романтизма, које се могу
(10 минута) уочити у овој песми (фрагментарност, мистичност, ноћна атмосфера, велтшмерц, онострано,
субјективност, отуђеност).
 Јакшићев велики узор у сликарству био је Рембрант. Наставник може са ученицима
разговарати и о Јакшићевој слици Караула (Читанка, стр. 149). Уочити сродности песничког и
сликарског израза.
 Наставник даје упутства за рад на следећем часу.
Начини провере
остварености исхода
Вредновање квалитета
испланираног рада
Напомене о реализацији
планираних активности
Самовредновање рада
наставника

Изглед табле на крају часа


Ђура Јакшић
Поноћ
Тема: песников разговор са духом мајке
Врста: мисаона песма
Композиција:
1. „Ал' какав глас?”
2. „И ход се чује...”
3. „О, душе! О, мила сени!”
Стилске фигуре: градација, реторско питање, епитети, анафора, апострофа
- екскламација

You might also like