You are on page 1of 3

Припрема за час

Час број: 102


Разред и одељење 5/1,2,3,4
Наставница Соња Чабрић
Датум одржавања часа 18.03.2022.
Наставна област Књижевност
Наставна јединица Душан Васиљев: Домовина
Врста (тип) часа Обрада градива
Облици рада Фронтални, индивидуални
Наставне методе Дијалошка метода, метода запажања и показивања,
текстовна метода
Наставна средства Читанка Чаролија стварања, стр. 27, свеске, табла,
обогаћени ПДФ читанке Чаролија стварања
Наставни циљеви Образовни циљеви: Читањем и тумачењем књижевних
дела из српске и светске баштине ученик развија читалачке
компетенције које обухватају емоционално и фантазијско
уживљавање, живо памћење, истраживачко посматрање,
подстиче имагинацију и уметнички сензибилитет, естетско
доживљавање и критичко мишљење, морално просуђивање
и асоцијативно повезивање.
Васпитни циљеви: Ученик стиче основна знања о месту,
улози и значају језика и књижевности у српској и светској
култури, негује љубав према српском језику и књижевности
и развија најшира хуманистичка знања.
Функционални циљеви: Одговарајућим врстама читања
ученик се оспособљава да усмерено приступа делу и
приликом тумачења открива различите слојеве и значења.
Исходи Ученик чита са разумевањем и описује свој доживљај
различитих врста књижевних дела; одређује род књижевног
дела и књижевну врсту; разликује појам песника и појам
лирског субјекта; разуме улогу стилских фигура у
књижевноуметничком тексту; наводи примере личне
добити од читања; напредује у стицању читалачких
компетенција.
Образовни стандарди СЈ.1.4.5; СЈ.1.4.6; СЈ.1.4.7; СЈ.2.4.6; СЈ.2.4.7; СЈ.3.4.3;
СЈ.3.4.4; СЈ.3.4.5; СЈ.3.4.6.
Кључни појмови Родољубива лирска песма, катрен, укрштена рима
Активности Осмишљава и организује рад, започиње и води разговор,
наставника чита, слуша, мотивише ученике, прати и процењује њихов
рад.
Активности ученика Слуша, учествује у разговору, анализира, црта, чита, пише,
решава задатке.
Међупредметне Комуникативна компетенција, компетенција за сарадњу,
компетенције естетска компетенција, дигитална компетенција,
компетенција за решавање проблема
Корелација Историја, музичка култура
Истраживачки задаци Ученици треба код куће да прочитају песму Домовина
Душана Васиљева и уоче мотиве, песничке слике и стилске
фигуре. У речнику српског језика треба да пронађу значење
речи домовина.

Могући ток часа

Уводни део часа (5 минута)

На почетку часа ученике мотивисати за рад разговором о родољубљу. Шта је


родољубље? Која реч има исто значење? Како се осећате када слушате интонирање
химне своје земље на спортским догађајима? Да ли бисте желели да представљате своју
земљу на неком међународном такмичењу?
О љубави према домовини писали су многи песници. Међу њима истакли су се
Ђура Јакшић, Јован Јовановић Змај, Лаза Костић, Алекса Шантић, Милан Ракић и други.
Душан Васиљев (1900‒1924) стварао је у првим деценијама 20. века. Први светски рат
доживео је као тинејџер. У својим песмама писао је о страховитом страдању људи, насиљу
и друштвеној неправди. Песме су му објављене у збиркама Изабране песме и Песме.

Главни део часа (35 минута)

Тумачење песме:
- Каква је осећања пробудила песма? На каква размишљања нас је подстакла?
Каква се осећања према домовини истичу у овој песми? Шта, по вашем мишљењу,
домовина означава? Издвојте мотиве. Који је главни мотив у песми? Колико се песничких
слика може издвојити?
- Наведите стихове у којима лирски субјект каже шта домовина није. У којим
стиховима се наводи шта домовина јесте? Објасните како сте разумели изразе „мртва
груда” и „гвоздена рука”. Да ли се може нешто волети на силу? Шта је све у песми
доведено у везу са домовином? Које су слике оживљене? Објасни на који начин домовина
представља све оно што нас окружује: све што живи, расте и умире. Како прошлост
утиче на љубав према садашњости?
- Објасните зашто се домовина у трећој строфи пореди са топлотом мајчиног
загрљаја. Шта човеку пружа мајчин загрљај?
- У ком стиху је поента песме? Размислите о томе због чега се песма завршава
описом онога што се налази у машти и у сновима.
- Трећа песничка слика домовину преноси у духовне сфере: домовину чине тајне
жеље, бајке и снови. Сваки човек има другачије жеље и снове. Шта је заједничко
појединачним жељама и сновима везаним за домовину? Издвојте стихове у којима се
изражава љубав лирског субјекта према свом народу. Које стилске фигуре откривате у
песми? Какво је њихово значење?
- Који елементи указују на то да је ово лирска песма? Песма припада лирском
роду, о чему сведоче емоционалност, субјективност, сликовитост и изражајност,
музикалност и ритмичност.
Врста лирске песме у којој преовлађују родољубива осећања (љубав према
завичају, припадност одређеном народу или земљи, спремност да се отаџбина чува и
брани) назива се родољубива или патриотска песма.
- Од колико се строфа састоји песма? Коју врсту строфе препознајемо у песми?
Која је врста риме заступљена?

Завршни део часа (5 минута)

На крају часа ученици изражајно читају стихове који су на њих оставили најјачи
утисак.

Изглед табле

Душан Васиљев
Домовина

Књижевна врста: родољубива лирска песма


Главни мотив: љубав према домовини
Песничке слике: 1. домовина – љубав према територији на којој живимо
2. домовина – љубав према свакодневном животу
3. домовина – наши снови
Стилске фигуре: епитет, персонификација, ономатопеја
Строфа: катрен
Рима: укрштена

Запажање наставника о часу


___________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________

You might also like