You are on page 1of 2

Школа: ЈУ ОШ „Доситеј Обрадовић“ Блатница

Наставни предмет: Српски језик


Разред и одељење: VI
Име и презиме наставника: Наташа Марковић

Наставна јединица Моја отаџбина, Алекса Шантић


Тип часа Обрада
Циљ часа Књижевнотеоријско тумачење прочитане песме. Упознавање са
биобиблиографским подацима о аутору.
Образовни задаци
Читање, разумевање и доживљавање песме. Повезивање знања о претходно прочитаним
родољубивим песмама и ове песме. Усвајање и
примењивање књижевнотеоријских појмова. Активно учествовање у
интерпретацији песме: мотиви, песничке слике, језичкостилска анализа.
Упознавање са основним биобиблиографским подацима о песнику.
Функционални задаци
Оспособљавање ученика за читање, доживљавање, разумевање и тумачење књижевног
дела. Усвајање и примена књижевнотеоријских појмова. Поступно и систематично
оспособљавање ученика за логичко схватање и критичко процењивање књижевног текста.
Увежбавање и усавршавање гласног читања и читања у себи.
Васпитни задаци
Развијање и неговање љубави према књижевности и читању поезије. Јачање чулног,
језичког и литерарног сензибилитета ученика. Неговање патриотизма и васпитавање
ученика у духу мира, културних односа и сарадње међу људима.
Образовни стандарди
СЈ.2.4.5. препознаје и разликује одређене (тражене) стилске фигуре у књижевноуметничком
тексту (персонификација, хипербола, градација, метафора, контраст)
СЈ.3.4.5. одређује и именује врсту стиха и строфе СЈ.3.4.6. тумачи различите
елементе књижевноуметничког дела позивајући се на само дело
СЈ.3.4.7. изражава свој став о конкретном делу и аргументовано га образлаже Облици рада
Фронтални, индивидуални Наставне методе Текстуална, дијалошка Наставна средства
Читанке (стр. 155–157), свеске, књиге Корелација Књижевност, језик, језичка култура
Иновације
Литература за наставнике
1. Јован Деретић, Историја српске књижевности 2. М. Николић, Методика наставе српског
језика, Завод за уџбенике и наставна средства, Београд, 2008.
Ток часа
Уводни део часа (око 10 минута) Наставник мотивише ученике да што конкретније
објасне шта за њих значи отаџбина – каква осећања и мисли везују за своју отаџбину.
Кључне речи записује на табли, а потом најављује тему часа и изражајно чита песму Моја
отаџбина Алексе Шантића.
Главни део часа (око 20 минута) Следи разговор о песми према питањима на 156. страни,
где је акценат на томе да ученици одреде тон, основно расположење, тему и мотиве у песми.
Помоћу налога Истражи и проучи, наставник упућује ученике да истраже у ком је лицу
песма испевана, каква су главна осећања лирског субјекта, којој врсти песама припада ова
Шантићева песма, која врста речи преовлађује, каква је улога присвојне заменице мој, у
којим је стиховима истакнута основна идеја песме. Ученици упоређују родољубиво осећање
и идеје у овој песми са другим родољубивим песмама које су читали.
Завршни део часа (до 15 минута) Уз помоћ табеле на 156. страни, ученици одређују број
строфа, врсту стиха и риму у песми Моја отаџбина. Наставник објашњава сонет као
утврђени облик песме, говори о одликама сонета и најзначајнијим песницима из светске и
српске књижевности познатим по писању ове песничке форме.
За наредни час Ученици треба да понесу Граматике. Напомене

Коментар наставника

You might also like